Èekuolis: Riskantna promjena zakona uoèi referenduma
- Èekuolis: Riskantna promjena zakona uoèi referenduma
- Post By urednik
- 12:05, 24 april, 2005

Podgorica, (MINA) – Izvjestilac Savjeta Evrope (SE) Jonas Èekuolis ocijenio je riskantnim potezom promjenu zakona o referendumu uoèi moguæeg izjašnjavanja graðana o državnom statusu Crne Gore.
„Uvijek je riskantno inicirati mijenjanje zakona o referendumu uoèi održavanja izbora ili refenduma. To može biti veoma opasno, posebno ako zakon veæ postoji“, kazao je Èekuolis agenciji MINA.
On je napomenuo da pitanje referendumskog zakonodavstva nije na listi obaveza Srbije i Crne Gore koje nosi èlanstvo u Savjetu Evrope.
Èekuolis nije mogao da precizira koja je to kvalifikovana veæina za donošenje validne referendumske odluke i da li je to 50 odsto plus jedan biraè, ali je podsjetio da je na nedavnom izjašnjavanju u Španiji o evropskom ustavu glasalo svega 42 odsto graðana.
„Taj procenat varira od zemlje do zemlje, s obzirom da sve imaju razlièite zakone o referendumu. U vezi sa tim pitanjem nailazi se na razlièite primjere i prakse“, rekao je Èekuolis.
On je istakao da æe Parlamentarna Skupština SE naredne sedmice raspravljati o dijelu izvještaja finskog izvjestioca Mika Ela, koji æe govoriti o referendumskim praksama u razlièitim evropskim zemljama.
Parlamentarna skupština na zasijedanju koje poèinje sjutra, trebalo bi da preporuèi Komitetu ministara te organizacije da izradi uputstva o održavanju referenduma u njenim èlanicama, ukljuèujuæi i izjašnjavanje o pitanjima suvereniteta.
Izvjestilac Elo predložio je da 50 odsto plus jedan biraè bude minimalni cenzus izlaznosti za validnost referenduma kao “najadekvatniji prag”.
Èekuolis nije htio da komentariše ocjene opozicionih predstavnika da æe Evropa propisati specijalne standarde za održavanje refenduma u Crnoj Gori, objašnjavajuæi da mu ti komentari nijesu poznati, kao i da to pitanje nije u direktnoj nadležnosti SE.
Komentarišuæi nedavnu promjenu Ustavne povelje i novopotpisani Sporazum o njenoj izmjeni, on je ocijenio da su amandmani na taj dokument „prilièno dobar kompromis“.
„Ako uporedite amandmane na Povelju sa Rezolucijom koju je naša Parlamentarna skupština donijela u oktobru prošle godine, možete uoèiti mnogo sliènosti. Amandmani su prilièno dobar kompromis i u skladu sa preporukama SE“, istakao je Èekuolis.
Izvjestilac SE nije želio da odgovori na pitanje da li promjena Povelje znaèi da je Crna Gora bliže referendumu o državno - pravnom statusu.
Osvræuæi se na buduænost državne zajednice, on je naglasio da je takva odluka na graðanima Srbije i Crne Gore i podsjetio na prethodni izvještaj SE da institucije zajednice nijesu funkcionisale kako treba.
(kraj) nem/mrd