Èlanstvo u Alijansi donosi razvoj i bezbjednost
- Èlanstvo u Alijansi donosi razvoj i bezbjednost
- Post By urednik
- 21:28, 13 maj, 2009

Nikšiæ, (MINA) – Ulazak u Evropsku uniju i NATO su procesi koji se moraju sprovoditi istovremeno, a njihova realizacija omoguæiæe ekonomski razvoj i oèuvanje bezbjednosti, ocijenjeno je na tribinu u Nikšiæu, posveæenoj èlanstvu Crne Gore u Sjevernoatlanskoj alijansi.
Ambasador Italije u Crnoj Gori Serðo Barbanti kazao je da NATO predstavlja demokratiju, slobodu i vladavinu prava, kao i oèuvanje bezbjednosti od terorizma i proizvodnje oružja za masovno uništenje.
„Novi strateški koncept NATO nije zasnovan protiv jasno definisanih protivnika, veæ protiv globalnog neprijatelja. Države nijesu kao ostrva i nijedna ne može sama da funkcioniše i zato je politika Alijanse ne da iskljuèuje, veæ da ukljuèuje sve zemlje koje žele mir i bezbjednost“, naveo je Barbanti.
Upitan da li æe Crna Gora morati da šalje svoje vojne snage u NATO misije, ambasador Italije je citirao Vašingtonski ugovor, po kome èlanice Alijanse sprovode akcije koje smatraju neophodnim,ukljuèujuæi i upotrebu sile.
„Možete da izaberete hoæe li to biti politièka, vojna ili ekonomska aktivnost. Koji god korak preduzmete, dio ste procesa i donošenja odluke, bez obzira na velièinu“, rekao je Barbanti.
Šef Koordinacionog tima za implementaciju strategije o pristupanju NATO-u Dragan Pejanoviæ i predstavnik Ministarstva inostranih poslova Vesko Garèeviæ podsjetili su da o eventualnom slanju naših vojnika u NATO misije odluèuje Skupština Crne Gore.
Prema njihovim rijeèima, ukoliko se donese jedna takva odluka, uèešæe u misijama biæe na principu dobrovoljnosti, kada je rijeè o pripadnicima Vojske Crne Gore.
Oni su podsjetili da su evropske i evroatlanske integracije prioriteti spoljne politike Crne Gore.
Istakli su i da Crna Gora, ukljuèenjem u EU i NATO, ne gubi državni, kulturni niti nacionalni indentitet.
Prema rijeèima slovaèkih diplomata Juraja Podhorskog i Miroslava Vlashovskog, Varšavski pakt, èiji je èlan nekada bila njihova zemlja, bio je vojna organizacija iz koje su stizala samo nareðenja.
Oni su ocijenili da je NATO vojno-politièka organizacija, èiji je glavni cilj kolektivna bezbjednost.
(kraj) mpa/djs