Ðeliæ: Crna Gora danas uplaæuje prvi dio novca
- Ðeliæ: Crna Gora danas uplaæuje prvi dio novca
- Post By kristina
- 12:00, 26 maj, 2003

Beograd, (MINA-BUSINESS) – Prvi dio novca koji Crna Gora treba da uplati u kasu državne zajednice trebalo bi da stigne danas, s obzirom da je Vojska crnogorskom Ministarstvu finansija dostavila neophodnu dokumentaciju, saopštio je srpski ministar finansija Božidar Ðeliæ.
“Koliko je meni poznato Crna Gora je najzad dobila od Vojske šta je bilo potrebno i danas bi trebalo da uplate dio novca. Srbija prema Zakonu o sprovoðenju Ustavne povelje nema pravo da pokriva 100 odsto troškova državne zajednice, a da ne govorim o tome da to nije fer”, rekao je Ðeliæ za agenciju Mina-business.
Govoreæi o buduæim poslovima nedavno ustanovljene zajednièke kancelarije uprava carina Srbije i Crne Gore, on je kazao da æe njen glavni zadatak biti da izdaje jedinstveni peèat koji potvrðuje porijeklo robe.
“Njen najvažniji posao biæe da u svakom trenutku u ime obje države èlanice kontroliše da li se porijeklo robe provjerava prema propisima i ukoliko oni nijesu ispoštovani kažnjava. Dakle, nema prenošenja carinskog podruèja, ali su neki poslovi delegirani na zajednièki nivo”, pojasnio je Ðeliæ.
Prema njegovim rijeèima, još nije odluèeno ko æe rukovoditi kancelarijom, dodajuæi da æe to svakako biti osoba koju prihvate obje strane.
“Doskorašnji direktor Uprave carina Srbije Vladan Begoviæ bio je jedan od kandidata, ali je on odluèio da se bavi duvanom”, rekao je Ðeliæ.
Rad kancelarije finansiraæe, kako je kazao, Srbija, jer je dogovoreno da se institucije plaæaju prema teritorijalnom principu.
Ðeliæ je podsjetio da je predstavnicima Srbije i Crne Gore ostalo da usaglase carinske stope za automobile i kamione, kao i za dio metalskog kompleksa.
“Èinjenica da smo dogovorili usaglašavanje gotovo svih pozicija ne znaèi da neæemo pomno pratiti šta se dogaða na domaæem tržištu, da bi mogli da ga zaštitimo ukoliko bude potrebno”, tvrdi on.
Ðeliæ smatra da Srbija i Crna Gora treba da sprovedu akcioni plan, ali i da potpisivanje sporazuma o Stabilizaciji i asocijaciji nije uslovljeno okonèanjem njegovog sprovoðenja, kao što je prošle sedmice polemisano u javnosti.
“Zvaniènici Evropske Unije nikada nijesu rekli da SiCG neæe moæi da potpiše Sporazum o stabillizaciji i asocijaciji prije isteka akcionog plana. Ako hoæemo da država u kojoj živimo bude prihvaæena kao dosljedni partner, ne možemo da potpisujemo sporazume, poput Beogradskog, a da se neki od potpisnika kasnije okrenu i kažu, ovo ništa ne valja”, ocijenio je Ðeliæ.
Prema njegovim mišljenju, državna zajednica je na neki naèin stvorena kao prinudna, “ali signal dijeljenja nikada nije donio ništa dobro onima koji ga šalju”.
“Èini mi se da kod nas ne postoji dovoljno državnièkog smisla. Kad su poèeli pregovori ideja je bila usaglašavanje u 12 godina, da bi sada maksimum bio dvije, iako æe najviše stvari biti dogovoreno u toku jedne godine”, rekao je Ðeliæ.
Srpski ministar finansija je podsjetio da æe sprovoðenje akcionog plana ipak koštati srpski budžet, ali i da æe srpska privreda imati koristi od poveæanja konkurencije nakon snižavanja pojedinih carinskih stopa.
“Kad se do kraja sprovede akcioni plan gubitak za srpski budžet biæe od od 70 do 100 miliona EUR godišnje, ali æe se jedan dio sigurno vratiti kroz poveæanu konkurentnost. Uistinu, izgubiæemo neke prihode, ali æemo istovremeno poveæati konkurentnost naših izvoznika koji æe moæi jeftinije da uvezu repromaterijal”, naveo je Ðeliæ i dodao da smatra da Crnoj Gori nije uèinjeno previše ustupaka.
On je najavio da æe Srbija i Crna Gora dobiti dodatnu novèanu pomoæ Evropske unije.
“Srbija u ovom trenutku prikuplja ogroman broj pozitivnih poena jer pokazuje da je dosljedna i da je stabilan igraè u regionu koji izvršava preuzete obaveze. To je jedan od razloga zbog kojih EU razmišlja o dodatnoj makroekonomskoj pomoæi za Srbiju i Crnu Goru, koja æe biti podijeljena prema kljuèu uèešæa u društvenom proizvodu”, kazao je Ðeliæ.
(kraj) vos/kmh