Ðorðeviæ: Amfilohije za dva dana uništio simbol zajedništva
- Ðorðeviæ: Amfilohije za dva dana uništio simbol zajedništva
- Post By urednik
- 07:48, 24 avgust, 2005

Podgorica, (MINA) - Teoretièar religije Mirko Ðorðeviæ nazvao je "nedopustivim èinom" postavljanje limene crkve na Rumiji i optužio mitropolita Srpske pravoslavne crkve (SPC) u Crnoj Gori Amfilohija da je za "dva dana uništio deset vjekova star ekumenski simbola zajedništva".
On je naglasio kako mu je poznata Amfilohijeva opsjednutost da bude novi vladika Rade i crkveni i državni poglavar, ocjenjujuæi meðutim da je to u 21.vijeku teško, osobito na prostoru gdje su strasti uzburkane, gdje nema neke èvršæe, dublje i pouzdanije demokratske tradicije.
“Mislim da mu je ta opsesija jaka, ali znate psihološki zakon, da kada opsesija pred nekim ili neèim postane jaka, onda se pretvara u maniju i daje obrnute rezultate”, kazao je Ðorðeviæ Republici.
Komentarišuæi odnose izmeðu države Crne Gore i SPC, odnosno Mitropolije Crnogorsko-primorske, on ih je nazvao “odnosima sukoba”, koji nikada nijesu bili na nižem nivou.
“Tu zaista bjesni verbalni rat iz dana u dan. To je zbog toga što su zamijenjene teze i što SPC hoæe da igra ne samo politièku, veæ i rukovodeæu ulogu”, tvrdi Ðorðeviæ.
Prema njegovim rijeèima, bila Crna Gora nezavisna ili ostala u zajedništvu sa Srbijom, postojaæe Crnogorska autokefalna crkva i Mitropolija crnogorsko-primorska.
“Ti odnosi trebalo bi da budu poboljšani, jer ako se nastavi linijom sukoba, teško da se možemo nadati da æe jedna država postati sigurna”, ocijenio je Ðorðeviæ, pitajuæi se kako æe Crnogorci uvesti vjeronauku u škole, kada su, pored islama i katolika, i pravoslavno razdijeljeni na dvije crkve.
On je kritikovao istup poglavara SPC patrijarha Pavla, koji se pojavio na konvenciji Srpske radikalne stranke u Beogradu, konstatujuæi kako mu tamo nije bilo mjesto.
On je takoðe podsjetio da je patrijarh Pavle uputio apel da se obustavi pritisak na porodicu haškog optuženika Radovana Karadžiæa, èime mu je praktièno dao podršku i ohrabrenje da se ne predaje.
“Što je najgore on time osnažuje one sumnje koje postoje u dobrom dijelu meðunarodne zajednice, da su i dijelovi crkve umiješani u skrivanje haških bjegunaca, èiji æe se krvavi tragovi dugo raspoznavati na širokom prostoru Balkana i sa kojima Haški sud hoæe da izaðe na kraj“, zakljuèio je Ðorðeviæ.
(kraj) nem