Ðukanoviæ: Pažljivo upravljanje resursima kljuèno za ekonomiju
- Ðukanoviæ: Pažljivo upravljanje resursima kljuèno za ekonomiju
- Post By urednik
- 19:53, 1 novembar, 2013

Budva, (MINA) – Pažljivo upravljanje resursima kljuèno je pitanje buduæeg uspjeha ekonomije i održivog razvoja, poruèio je premijer Milo Ðukanoviæ na Sveèanosti povodom tendera za dodjelu Ugovora o koncesiji za proizvodnju ugljovodonika u crnogorskom podmorju, koja je održana danas u Budvi.
»Za državu velièine Crne Gore, gdje je svaki projekat iz oblasti energetike u suštini prekogranièni projekat, pažljivo upravljanje resursima je kljuèno pitanje buduæeg uspjeha ekonomije i održivog razvoja«, kazao je Ðukanoviæ.
On je podsjetio da je Vlada 7. avgusta raspisala prvi tender za istraživanje i proizvodnju nafte i gasa u podmorju, koji je otvoren do 28. februara.
Ðukanoviæ je kazao da je Crna Gora je tokom prethodnih godina ostvarila veliki napredak, mjeren poveæanjem dohotka po glavi stanovnika i smanjenjem siromaštva, progresom u strukturnim reformama i pripremom za èlanstvo u Evropskoj uniji i NATO.
Prema njegovim rijeèima, od 2003. do prošle godine Crna Gora je utrostruèila svoj bruto nacionalni dohodak po glavi stanovnika, sa 2,4 hiljade na 7,16 hiljada USD, i sada, kako je naveo, ima najveæi dohodak po glavi stanovnika meðu šest zemalja jugoistoène Evrope.
»Uprkos znaèajnom napretku, nijesmo zadovoljni dostignutim nivoom dohotka. Prirodni resursi u oblasti energetike, turizma i proizvodnje hrane obavezuju nas da stvorimo uslove za njihovu efikasnu i održivu upotrebu, kako bismo unaprijedili životni standard graðana i pridružili se klubu razvijenih država«, kazao je Ðukanoviæ.
Zato su, kako je naveo, aktivnosti Vlade usmjerene na ubrzanju ekonomskog razvoja kroz politike fiskalne konsolidacije, jaèanja finansijskog sistema, sprovoðenja strukturnih reformi i unaprjeðenja poslovnog ambijenta.
Ðukanoviæ je kazao da je Crna Gora pokazala da želi i umije i da uèi i da saraðuje sa renomiranim kompanijama, i da su brojne velike kompanije, posebno u sektoru turizma i energetike, prepoznale interes da posluju u Crnoj Gori.
»Zato vrlo jasno mogu saopštiti da, uz politièku stabilnost, otvorenu ekonomiju, konkurentan poreski sistem i konstantno unaprijeðivan poslovni ambijent, Crna Gora danas predstavlja odliènu destinaciju za biznis«, poruèio je Ðukanoviæ.
Zato su, kako je naveo, u Vladi odluèili da koncept prvog tendera za istraživanje i proizvodnju ugljovodonika bude zasnovan na iskustvima najbolje meðunarodne prakse.
»Naš cilj je da obezbijedimo jedinstvene i transparentne uslove za sve uèesnike na tenderu, a kroz zakonsku insfrastrukturu, kojom su jasno definisana pravila upravljanja ovim prirodnim resursom, želimo obezbijediti trajne benifite za crnogorsko društvo u cjelini«, rekao je Ðukanoviæ.
Prema njegovim rijeèima, dosadašnja istraživanja nafte i gasa u Crnoj Gori, kao i aktivnosti u okruženju, ukazala su na veliku perspektivu tog podruèja.
»Politika odgovornog upravljenja ugljovodoniènim resursima predstavlja okosnicu crnogorskog modela istraživanja i proizvodnje nafte i gasa, jer smatramo da je to najbolji naèin za održivo upravljanje i razvoj«, kazao je Ðukanoviæ.
On je rekao da je Crna Gora zainteresovana za povezivanje sa koridorima gasa u regionu, s obzirom na to da još nema pristup izvorima prirodnog gasa niti razvijenu gasnu infrastrukturu i tržište gasa.
»U okviru Energetske zajednice uèestvujemo u aktivnostima vezanim za realizaciju Projekta izgradnje Jonsko-jadranskog gasovoda, èemu u prilog ide i nedavno objavljeni tender za istraživanje i proizvodnju ugljovodonika u podmorju Crne Gore«, naveo je Ðukanoviæ.
Sveèanost u Budvi okupila je predstavnike najveæih kompanija u oblasti istraživanja i proizvodnje nafte i gasa.
Za dodjelu ugovora o koncesiji za proizvodnju ugljovodonika, u okviru tendera za istraživanje nafte i gasa najveæe interesovanje do sada su pokazale kompanije iz Velike Britanije i Sjedinjenih Amerièkih Država (SAD).
Meðu 26 kompanija koje su zainteresovane za dodjelu ugovora, nalazi se sedam britanskih i to Geopartners limited, Sterling energy PLC, Northern Petroleum PLC, Premieroil, Seaenergy PLC, JX Nippon Exploration and Production i BG Group.
Od amerièkih kompanija interesovanje su pokazale Hess Corporation, Exxonmobil International limited, Nobile Energy, Anadarko International Energy Company i Marathon.
Zainteresovanost za dodjelu ugovora pokazala je i srbijanska Nis Gazpromneft, italijanske Edison SpA i Eni, njemaèke Wintershall i RWE DEA, francuski Total, norveška Statoil Asa, švajcarska White Falcon, Woodside iz Australije i Ina iz Hrvatske.
(kraj) gop