
Podgorica, (MINA) – Premijer Milo Ðukanoviæ kazao je da æe Vlada preživjeti i da u to ne treba sumnjati, navodeæi da je rekonstrukcija izvršne vlasti otvoren proces.
On je rekao da na rekonstrukciju ne gleda kao na èin smjene polovine èlanova Vlade u jednom danu, veæ kao na niz poteza« kojim æemo u Vladi obezbjeðivati one koji su trenutno najpotentniji da daju najveæi doprinos njenim ciljevima ”.
“Hoæe li to biti jedna promjena svakog dana ili neæe biti promjena zato što nema sposobnijih od onih koji su u Vladi, što je najmanje vjerovati, to je najmanje važno. Rekonstrukcija Vlade je permanentan proces”, kazao je Ðukanoviæ u intervjuu Televiziji Crne Gore.
Upitan da li je predlog rebalansa povuèen i iz straha da bi njegovo neizglasavanje ugrozilo opstanak Vlade, on je podsjetio da je ranije pojašnjeno da to ne povlaèi jedno drugo.
»U Vladi samoj nema straha od pada vlade. Nismo došli da radimo sa strahom da li æemo izdržati godinu ili èetiri, veæ sa namjerom da uènimo dobro za ekonomski i demokratski razvoj Crne Gore. Kada se stvore uslovi da neko drugi može uèiniti to bolje od nas, mi smo veoma spremi da ustupimo mjesto tom ko æe bolje raditi u interesu Crne Gore«, kazao je Ðukanoviæ.
Upitan da li je spreman za nove izbore, ako nema podrške da KAP opstane, on je rekao da je najbitnije da se donose odluke koje æe izdržati probu vremena, a ne one koje æe donijeti kompromis po svaku cijenu, samo kako bi vlast nastavila da funkcioniše.
Govoreæi o razlikama u mišljenju izmeðu DPS-a i SDP-a, Ðukanoviæ je rekao da bi svoðenje razlika samo na pitanje KAP-a bilo »previðanje èinjenica ili kratkovido promišljanje«.
»U Crnoj Gori je uspostavljena jasna konfiguracija odnosa na polirtièkoj sceni.
Parlamentarna opozicija, po mom dubokom uvjerenju od 2006. godine nije samo opozicija Vladi veæ i državi. Rijeè je o djelovanju naše opozicije koja svoju politièjku akciju usmjerava protiv Vlade, ne mareæi za štetne posljedice za državu«, naveo je on.
Ðukanoviæ je rekao da je ta opozicija molila Evropsku uniju da ne prihvati èlanstvo Crne Gore, apelovala na investitore da ne ulažu, navodeæi da su lideri Frota »telefonirali važnim meðunarodnim adresama da provjere da li imaju podršku da krenu u ulièno rušenje vlasti«.
On je dodao da dio opozicije sve to radi svjesno, jer pravi štetu kako bi doveo u pitanje održivosti države, a da drugi, kakao je kazao, još licemjerniji dio, ima motiv dolaska na vlast po svaku cijenu, samo da promijene aktuelni režim.
Ðukanoviæ je kazao da sve to ne bi bio problem, kada bi to ostajalo u zoni manjine na politièkoj sceni, »da mi nemamo situaciju da to više nije manjina«.
»U nekoliko navrata prilikom glasanja o Vladinim projektima u parlamentu, vidjeli smo da je manjina postala veæina. Da li je DPS svojim glasovima to uèinio-nije, je li to uèinila HGI-nije, jesu li albanske nacionalne partije –ne, nije ni Bošnjaèka stranka. Vrlo jasno, manjinu je veæinom uèinio SDP«, rekao je on.
Ðukanoviæ je kazao da Vlada mora imati podršku parlamentarne koalicije, »na žalost dobili smo nekoliko upozorenja sa posljednjih sjednica parlamenta da se tom pitanju moramo dodatno posvetiti«.
»Ako se potrvdi snaga našeg politièkog sporazuma, Crnoj Gori ne trebaju novi izbori. Raspisivanje prijevremenih parlamentarnih izbora, samo godinu od prethodnih, smatrao bih to politièkom neodgovornošæu konstituenata vladajuæe koalicije prema biraèima. Za to sam smatrao da treba upozoriti na ta pitanja i da o njima treba dodatno razgovarati«, poruèio je on.
Komentarišuæi izjavu predsjednika SDP-a Ranka Krivokapiæa koji je kazao da nije moguæa saradnja sa »razrodnim politièkim projketima«, Ðukanoviæ je rekao da mu vjeruje, i da misli da Krivokapiæ ne bi sebi dozvolio da ga optužbe za nepricipijelno djelovanje sa nekim politièkim subjektima.
On je naveo da nije dovoljno to što je Krivokapiæ kazao da ne bi saraðivao sa onim subjektima koji ne podržavaju NATO integracije, »jer ako se samo zaklinjete da neæete sa onima koji su protiv NATO buduænosti, ne zanèi da ste dovoljno odgovorni da stvorite uslove da onima koje ste konstituisali kao vlast obezbijedite dobro funkcionisanje«.
»Ako sa svoje pozicije opozicije u vlasti, pretrèavate kod opozicije države i dajete im status veæine, da zaustavljaju projekte vlade èiji ste konstuituent, ne lièi li to na neku vrstu politèke patologije. To bi možda zadovoljilo nekog predsjednika Vlade, mene ne«, poruèio je Ðukanoviæ.
Prema njegovim rijeèima, ne želi ni on, a ni ostali èlanovi Vlade, da ostanu u njoj »ako æe morati prethodno da savladavaju barijere koje predstvaljaju koalicioni partneri«.
»Takva vlada na kraju mandata sigurno ne bi opravdala oèekivanja biraèa«, rekao je Ðukanoviæ.
On je podsjetio da je SDP èesto za sebe navodila da je opozicija u Vladi, navodeæi da mu to nikada nije bilo razumnjivo.
»Ovo je sada manje pitanje KAP-a, a više da li ova Vlada koja je dobila veæinu u oktobru, i dalje uživa veæinu u parlamentu. A drugo pitanje je, ulazimo li lagano u ozbiljno deformisanje i poremeæaj našeg politièkog sistema i ustavne podjele vlasti«, ukazao je Ðukanoviæ.
“Parlamet sada poèinje da se bavi pitanjima ekonomske politike, bavi se pitanjima ne samo parlementarnih istraga jer te istrage veoma èesto imaju karakter i tužilaèkih istraga. Parlament se bavi i pitanjim revizije odluka žirija koji su dobili mandat od tog parlameta”, pojasnio je on.
Upitan zašto je tako, Ðukanoviæ je kazao da je „to pitanje o kojem treba da povedemo raèuna“.
“Imajuæi u vidu prirodu parlementa ne samo našeg, mi postajemo zarobljenici parlamentarne diktature ili diktature politièkog voluntarizma ili još preciznije diktature nekompetentnosti jer se tamo pokušava razgovarati o pitanjima koja ne pripadaju parlametu kao politièkom tijelu“, poruèio je on.
Ðukanoviæ je najavio da æe biti » preispitivanja u svrhu pravne države«, i da vladaviunu prava treba podiæi na veæi nivo.
»Saglasno onom što sam do sada govorio, bez ikakve selekcije, zagovaraæu i realizujem politiku koja æe obezbijediti da se na tim mjestima nalaze oni koji æe podizati povjerenje u odnosu na politiku koju predstavljaju ali i povjerenje graðana u kapacitete države«, pojasnio je on.
Ðukanoviæ je dodao da ne može da garantuje da je svak ko je dobio mandat to radio besprekorno, ali tvrdi da niko nije postavljanjem na odreðenu funkciju dobio pravo za nezakonito i nemoralno djelovanje«Ako je to neko uradio biæe smijenjen i procesuiran, uz moju punu podršku«.
»Samo tako možemo obezbijediti povjerenje država u demokratske kapacitet. Prvi put kada se dogodi da ja amnestiram nekog za nešto za šta se sumnja da je èinio nezakonito, ili se pojavi neko ko kaže da je imao sumnjivi telefonski razgovor sa mnom, koji bi mogao protumaèiti kao potrebu da se neko zaštiti, tada sam spreman da se povuèen iz javnog života«, kazao je Ðukanoviæ.
On je naveo da takve stvari nije radio u mnogo pogodnijim vremenima, pa da neæe ni sada.
Upitan da je li vrijeme za rekonstrukciju DPS-a, Ðukanoviæ je kazao da je ta partija u permanentnoj rekonstrukciji i da se tenzovno se mijenjala prethodih godina.
»I to je doprinijelo da oèuva povjerenje graðana, a to ne znaèi da promjene i dalje nisu potrebne, mislim da jesu«, rekao je on, navodeæi da radi sa najbolji msastavom koji je imao na raspolaganju i da su samo najbolji dobili priliku.
On je potvrdio da je sa premijerom Srbije Ivicom Daèiæem dogovorio da bi do kraja godine trebalo da realizuju obostrane posjete.
(kraj) mib