Ðuroviæ: Novi izbori po starom zakonu
- Ðuroviæ: Novi izbori po starom zakonu
- Post By urednik
- 14:14, 21 jul, 2002

Podgorica (MINA) – Potpresjednik Vlade Crne Gore i visoki funkcioner Demokratske partije socijalista (DPS) Dragan Ðuroviæ ocijenio je danas da æe se vanredni parlamentarni izbori zakazani za 6. oktobar održati po starim zakonima.
“Predsjednik Republike je raspisao izbore. Novi zakoni nijesu stupili na snagu, a nije uobièajeno da se nakon raspisivanja izbora mijenjaju izborni zakoni, jer to narušava naèelo pravne sigurnosti”, izjavio je Ðuroviæ u intervjuu agenciji MINA.
On je kazao da je simptomatièno da iza ovih zakona stoji Socijalistièka narodna partija (SNP), koja je u Crnoj Gori, kada je za to dobila priliku, mimo svih demokratskih pravila, i bez politièkih skrupula organizovala tzv. savezne izbore kojima je htjela da "nakupi" što više glasova za Miloševiæa.
»SNP tada nije birala sredstva, a izbore je provela bez ikakve kontrole i zaštitnih mehanizama. Tu logiku sada slijede liberali ogranièavajuæi kontrolne i zaštitne mehanizme na biraèkom mjestu«, kazao je Ðuroviæ.
»Oni hoæe da stave pod kontrolu republièku i opštinske izborne komisije i biraèke odbore. Nije im stalo da svi na biraèkom mjestu èuju ime onoga koji glasa i ne žele da se on svojeruèno potpiše u biraèku knjigu. Hoæe tamne umjesto providnih kutija, daju diskreciono pravo predsjedniku biraèkog odbora da poništi glasaèki listiæ«, smatra on.
Ðuroviæ je rekao da èlanice Koaliciej za Jugoslaviju i Liberalni savez (LS) misle da na ovaj naèin mogu sprijeèiti graðane da glasaju za DPS.
»Jasno mi je da ih muèi što DPS ima toliko glasova i da prave kombinacije kako da ih smanje, kao i da bi voljeli da iz izborne trke izbace male stranke koje æe uzeti njihove glasove. Ali to nije razlog da ruše dobre parlamentarne obièaje i demokratske principe. Neka ponude gaðanima dobar program i projekat i neka na njemu pobijede! Ali oni ga nemaju. Ni jedni ni drugi u ovom trenutku nemaju jasnu politièku viziju«, rekao je Ðuroviæ.
Zašto je Vlada RCG u zadnji èas Parlamentu na hitno usvajanje predložila set zakona o informisanju i da li su ti zakonski projekti bili kompletirani znatno ranije?
Na ovim zakonima radilo se sa Savjetom Evrope 11 mjeseci.
Èim su ušli u vladinu proceduru, utvrðeni su kao prijedlog sa zahtjevom Skupštini da ih hitno razmotri i usvoji. Da je postojala dobra volja Skupštine oni su mogli biti odmah usvojeni, jer je u parlamentarnoj praksi bilo sliènih sluèajeva.
Meðutim, prevladali su pragmatièni razlozi novoformirane skupštinske veæine da uspostavi svoju politièku kontrolu nad medijima uoèi izbora.
Radi se, dakle, o dva suprotna politièka procesa : jednom, koji želi da Crne Goru uvede u porodicu evropskih i demokratskih društava i koji pravi zakone po evropskim standardima i drugom, koji Crnu Goru vuèe unazad uvodeæi partitokratiju kao osnovu medijskih sloboda.
Kako komentarišete najnovije ocjene OEBS-a o usvojenim zakonima?
Ne možete ulaziti u Evropu ako vas Evropa prepoznaje kao antidemokrate. Cilj ovih zakona nije bio da se unaprijedi demokratija i izborne sloboode.
Njihova ideja vodilja je sljedeæa: svim sredstvima srušiti DPS sa vlasti, pa æemo onda donositi demokratske zakone! Ne može se nedemokratskim zakonima osvajati demokratija. To svijet, naravno, prepoznaje i neæe da prihvati.
Zašto DPS odgovaraju vanredni parlamentarni izbori i da li oèekujete znaèajniju prekompoziciju snaga u Skupštini?
Oèekujemo sigurnu izbornu pobjedu koja podrazumijeva smanjenje broja mandata LS i Koalicije za Jugoslaviju.
Politièka scena Crne Gore je prilièno jasna. Na jednoj strani je DPS, stabilan i samouvjeren, sa jasnim proevropskim putem i potpisanim sporazumom o novim odnosima Srbije i Crne Gore.
Na drugoj strani je usplahireni i nesigurni koalicioni pakt projugoslovenskih stranaka i liberala. Liberali uz podršku SNP, koji luta izmeðu Koštunice i Ðinðiæa, predlažu nevjerovatne zakone.
Dok mi Crnu Goru vodimo u porodicu evropskih država sa demokratskom zakonskom infrastrukturom, dotle oni, mimo dobrog parlamentarnog obièaja, jednostrano prekrajaju zakone praveæi ogroman korak unazad u demokratskom i reformskom smislu. Uvjeren sam da graðani to prepoznaju i da æe dati povjerenje onoj politici koja ih vodi u Evropu i život bez sukoba.
Kako æe se razriješiti kriza oko formiranja vlasti u nekoliko crnogorskih opština?
Jasno je da novoformirani pakt liberala i projugoslovenskih snaga slabo funkcioniše i da u startu generiše krize. Imaju velikih problema da uspostave vlast u nekim opštinama, a uz to su prinuðeni da raspuštaju svoje opštinske odbore i umiruju brojne nezadovoljnike u svojim partijama.
Pretpostavljam da æe u nekim opštinama sami skratiti mandat što znaèi raspisivanje novih lokalnih izbora. Onamo gdje budu vršili vlast mimo zakona narušavajuæi elementarna prava i slobode graðana, Vlada æe, poštujuæi ustav postupiti isto kao i u sluèaju Podgorice.
Kako komentarišete primjedbe da Kabinet Filipa Vujanoviæa nema legitimitet da predlaže zakone i donosi dalekosežne odluke?
To govore oni koji ne poznaju Ustavni sistem.
Bez obzira što je Vlada izgubila povjerenje u Skupštini ona obavlja funkciju sve do izbora nove Vlade. Sa punim ustavnim kapacitetom da donosi sve odluke iz njene nadležnosti.
Nema nijednog propisa koji je u tome ograniièava. Slièno važi i za Skupštinu kojoj je skraæen mandat i koja obavlja funkciju do verifikacije mandata novih poslanika. Takoðe, u sluèaju da predsjednik Republike ne može da obavlja frunkciju, njegova ovlašæenja preuzima Predsjednik Skupštine. Dakle, suština je da državna vlast u svakom trenutku mora da funkcioniše.
Neki mediji su vrlo revnosno gospodina Vujanoviæa najavljivali sa "predsjednik Vlade u ostavci". Interesuje me da li æe ti mediji gospoðu Peroviæ sada najavljivati "predsjednik Skupštine sa skraæenim mandatom".
Hoæe li DPS na ove izbore izaæi samostalno ili u koaliciji?
DPS bi volio da sve stranke na izbore izaðu pojedinaèno, jer kao najjaèa partija imamo jasan interes za to.
Ali, pošto æemo na suprotnoj strani sasvim sigurno protiv sebe imati koalicije, onda je normalno da razmišljamo da DPS predvodi jednu ozbiljnu proevropsku i demokratsku koaliciju.
(kraj) jrb/isf