Ðuroviæ: Aplikacija do kraja godine
- Ðuroviæ: Aplikacija do kraja godine
- Post By drazenv
- 19:21, 15 oktobar, 2008

Podgorica, (MINA) – Crna Gora apliciraæe za status kandidata za èlanstvo u Evropskoj uniji (EU) do kraja godine, jer je postignutim rezultatima pokazala da je spremna za drugu fazu procesa evropskih integracija, kazala je danas potpredsjednik Vlade, Gordana Ðuroviæ.
Ona je, na konferenciji za novinare povodom godine od potpisivanja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP), rekla da je Crna Gora potvrdila sposobnost za buduæi razvoj i ostvarenje strateškog cilja - sveobuhvatne reforme kroz dinamièan proces pristupanja Uniji.
„Sljedeæi korak je oèekivan, a to je podnošenje aplikacije za status kandidata za èlanstvo u EU i naša zajednièka spremnost da uðemo u drugu fazu integracija“, navela je Ðuroviæ.
Prema njenim rijeèima, EU i meðunarodna zajednica prepoznaju Crnu Goru kao zemlju koja je pozitivan primjer integracija u regionu.
Ðuroviæ je dodala da æe Crna Gora, nakon apliciranja, oèekivati razumijevanje EU za "sav integracioni kredit koji je ostvarila".
„Apliciraæemo do kraja godine, onako kako smo obeæali, zato što cijenimo da smo rezultatima otvorili vrata za drugu fazu integracija, svojim odnosom i prema regionu i prema partnerstvu sa EU, ali i obavezama koje stoje u SSP“, pojasnila je ona.
Crnogorska Vlada æe, kako je kazala, u svim aktivnostima tokom procesa evropskih integracija, nastaviti da jaèa imidž kredibilnog partnera EU i ozbiljne ugovorne strane, koja izvršava sve preuzete obaveze.
„Sve što radimo - èinimo uvjereni da time ispunjavamo obaveze iz SSP, bez obzira na nerazumijevanje povodom nekih odluka koje je Vlada donosila od njegovog potpisivanja. Pokušavamo da koordiniramo politièki dijalog, doprinesemo dobrosusjedskoj saradnji i regionalnoj stabilnosti“, navela je Ðuroviæ.
Ona je rekla da je evropska perspektiva Crne Gore potpisivanjem SSP institucionalno utemeljena, a njegovim uspješnim sprovoðenjem ojaèana.
„Idemo u sljedeæu fazu. Cilj je bitan, ali je još važniji proces koji nam predstoji. U fokusu je interes same zemlje i njenih graðana, a to je bolji kvalitet života, odnosno živjeti kao sve ostale evropske zemlje“, smatra Ðuroviæ.
Prema njenim rijeèima, Crna Gora je specifièna po tome što u njoj nikada nije bilo blokade procesa integracija. „Nikada nijesmo obeæavali rokove koji nijesu bili realni i ostvarljivi“.
„Obeæali smo SSP, pregovarali smo i dobili ga. Obeæavali smo da æemo napraviti Nacionalni program za integracije i napravili smo ga. Sada smo obeæali da æemo podnijeti aplikaciju i to æemo uraditi“, kazala je Ðuroviæ.
Ona smatra da ne postoji bojazan da Crna Gora neæe uspjeti da iskoristi sredstva koja su joj namijenjena Programom predpristupne pomoæi (IPA).
Prema njenim rijeèima, od 130 miliona EUR kojima je Evropska agencija za rekonstrukciju upravljala u septembru, 99 odsto novca je ugovoreno, a 93 odsto isplaæeno.
„Vrlo je visok stepen realizacije, Crna Gora je povlaèila ono što joj je bilo namijenjeno. Svakako, sa izdašnošæu evropskih fondova podrške javiæe se rizik da možda neæemo moæi da povuèemo sve što je planirano, ali od nas æe zavisiti“, pojasnila je Ðuroviæ.
Šef Delegacije Evropske komisije (EK) u Podgorici, Leopold Maurer, ocijenio je da je Crna Gora od potpisivanja SSP napravila veliki progres.
On je pozdravio napredak Crne Gore u ispunjavanju preuzetih obaveza i naveo da je sada važno da se ona koncentriše na implementaciju Nacionalnog programa za integracije.
“Za Crnu Goru je kljuèno da sprovede reforme i ojaèa sudstvo i vladavinu prava i unaprijedi kapacitete javne administracije”, kazao je Maurer.
On je naveo da je potpisivanje SSP-a predstavljalo poèetak nove ere u odnosima Crne Gore sa EU, ali i jasno opredjeljenje obje strane ka procesu integracija.
“Sporazum o viznim olakšicama veæ obezbjeðuje graðanima lakše dobijanje viza, a poèeli smo i dijalog zasnovan na ‘mapi puta’, kako bismo uveli bezvizni režim za Crnu Goru prema zemljama EU“, dodao je Maurer.
On je podsjetio da Crna Gora, kroz IPA program, godišnje iz fondova EU dobija oko 30 miliona EUR, odnosno 166 miliona EUR za period od prošle do 2011. godine.
To, kako je naveo, služi za reforme u oblastima kao što su sudstvo, borba protiv korupcije i organizovanog kriminala, policija i druge.
“EK æe i dalje podržavati Crnu Goru u politièkom i tehnièkom dijalogu. Krajnja taèka jeste postojanje politièkog konsenzusa o evropskim integracijama, što omoguæava stabilnost i moguænost da se ide naprijed. Stabilnost je za proces integracija najvažnija”, zakljuèio je Maurer.
(kraj) drv/gop