Đukanović primio akreditivna pisma ambasadora
- Đukanović primio akreditivna pisma ambasadora
- Post By urednik
- 19:55, 6 septembar, 2018

Podgorica, (MINA) - Predsjednik Crne Gore Milo Đukanović primio je u rezidenciji na Cetinju akreditivna pisma novoimenovanih, izvanrednih i opunomoćenih ambasadora Kine Liu Đina, Njemačke Roberta Hajnriha Vebera, Mađarske Jožefa Nedješija, Makedonije Mihajla Trpkoskog i Poljske Artura Dmohovskog.
Đukanović je, kako je saopšteno iz njegove Službe za informisanje, po završetku ceremonije prijema akreditivnih pisama, pojedinačno primio ambasadore i poželio im dobrodošlicu u Crnu Goru i uspješno obavljanje diplomatske misije.
Đukanović je sa Đinom razmijenio ocjene o tradicionalno dobrim i prijateljskim odnosima dvije države, koji su obogaćeni savremenom saradnjom i brojnim zajedničkim projektima, prije svega izgradnjom auto-puta, ali i kreditiranjem obnove pomorske flote, rekonstrukcijom pruge i izgradnjom vjetroelektrane.
“Crna Gora i Kina utemeljili su svoje odnose i na polju obrazovanja i kulture i zdravstva. Dvije države posebno uspješnu saradnju imaju i u okviru inicijativa 16+1, kao i Pojas i put, zahvaljujući novoj inicijativi Kine prema evropskom kontinentu i Balkanu”, kazao je Đukanović.
U tom smislu, on je naveo da se Crna Gora raduje uspjesima Kine, podsjećajući da članstvo Crne Gore u NATO i odlučnost da postane članica Evropske unije (EU), ne dovodi u pitanje tradicionalna partnerstva.
Đukanović je zahvalio na pozdravima kineskom predsjedniku Si Đipingu i pozvao ga da posjeti Crnu Goru.
Đin je zahvalio na prijemu uz podsjećanje na ocjenu predsjednika Kine da su odnosi na najboljem nivou u istoriji.
Đukanović je upoznao ambasadore iz Evrope sa aktuelnim prilikama u Crnoj Gori, posebno sa strateškim pravcima u spoljnopolitičkoj agendi.
On je ponovio jasnu opredijeljenost Crne Gore da nakon prijema u NATO postane i punopravna članica EU, ističući da je dalje proširenje i očuvanje vizije ujedinjene Evrope najbolji put ka stabilnosti i prosperitetu Zapadnog Balkana, ali i globalnoj konkurentnosti EU.
Đukanović je, razumijevajući potrebu konsolidacije EU, kazao da to ne smije zaustaviti proces proširenja i dalju evropeizaciju balkanskih društava.
“Crna Gora će biti i ubuduće snažan promoter evropskih vrijednosti u regionu i raditi na dostizanju evropskog kvaliteta života”, dodao je Đukanović.
U tom kontekstu, on je kazao da je za Crnu Goru izuzetno važan aktivan politički dijalog i pažnja jedne tako značajne zemlje u Evropi i svijetu kao što je Njemačka.
Đukanović je pozdravio pristup i podršku Njemačke integraciji Zapadnog Balkana, koja je konkretizovana i kroz Berlinski proces.
Đukanović je kazao da je zadovoljan opredjeljenjem njemačke vlade da podstakne investitore da ulažu u Crnu Goru, jer uprkos dobrom tempu ekonomskog i demokratskog razvoja, ima još dosta posla do sustizanja evropskog kvaliteta života.
“Saradnja dvije države kao članice NATO i dinamičan politički dijalog na visokom nivou, snažan su impuls produbljivanju ekonomskih i drugih odnosa”, ocijenio je Đukanović, što je potvrđeno i prilikom nedavne posjete premijera Duška Markovića Berlinu.
Veber je poručio da njegova zemlja želi da bude strateški partner Crnoj Gori i podrška na putu ka EU.
“Njemačka podržava pojedinačan prijem novih članica u Uniju po zaslugama”, kazao je Veber i dodao da prepoznaje napore i ogromne rezultate Crne Gore i njenu lidersku poziciju u regionu.
U razgovoru sa Nedješijem posebno je ukazano na kontinuiranu i ključnu podršku Mađarske Crnoj Gori za prijem u NATO i u procesu evropskih integracija.
“Sa ciljem održavanja ekonomskog rasta i daljeg ekonomskog i demokratskog prosperiteta Crne Gore, saradnja sa mađarskim partnerima biće važna i u narednom periodu”, rekao je Đukanović, što je potvrđeno i prilikom nedavnog susreta sa premijerom Viktorom Orbanom u Podgorici.
Nedješi je potvrdio interes Budimpešte da se na bazi odličnih bilateralnih odnosa, politički rezultat valorizuje i u sferi ekonomije.
On je u tom kontekstu informisao o formiranju fonda za Zapadni Balkan u kojem se očekuje da Crna Gora bude jedan od istaknutijih partnera i najavio potpisivanje Međuvladinog sporazuma o razvojnoj saradnji između Crne Gore i Mađarske.
Tokom prijema Nedješija posebno je ukazano na značaj tradicionalno dobrih odnosa, i na perspektivu saradnje u regionalnom i integracionom kontekstu.
Đukanović je pozdravio postizanje sporazuma Makedonije sa Grčkom, što će, kako je kazao, dati impuls njenoj daljoj evropskoj i evroatlantskoj perspektivi, kao i stabilnosti regiona.
“Crna Gora će svojim iskustvom Makedoniji biti podrška i partner”, kazao je Đukanović.
Trpkoski je zahvalio predsjedniku i institucijama Crne Gore na doprinosu izgradnji međudržavnih odnosa, ali i prijateljstva dva naroda. Zajednički je ocijenjeno da dvije države imaju potencijala i za snaženje ekonomske saradnje u obostranom interesu.
O odličnim bilateralnim odnosima razgovaralo se i tokom prijema Dmohovskog.
“Zajedničke vrijednosti i razmjena iskustava na najvišem političkom nivou, dobra su osnova za produbljivanje saradnje Crne Gore i Poljske”, ocijenio je Đukanović.
Zahvaljujući za podršku te zemlje strateškim prioritetima Crne Gore, Đukanović je kazao da je zadovoljan što država poput Poljske razumije potrebe ujedinjenja Evrope i perspektive Zapadnog Balkana.
Dmohovski je potvrdio snažnu podršku Poljske integraciji Crne Gore i Zapadnog Balkana. Poljska je spremna da podijeli svoja iskustva u tom procesu i podstakne evropeizaciju ZB u okviru rukovođenja Berlinskim procesom naredne godine.
(kraj) sam