Šćepanović: Policija blagovremeno djelovala u slučaju Danila Mandića
- Post By Mirjana Perunovic
- 12:07, 21 jul, 2025

Podgorica, (MINA) – Uprava policije je blagovremeno, sinhronizovano i koordinisano djelovala u slučaju u kojem je osumnjičen pripadnik obezbjeđenja predsjednika parlamenta Andrije Mandića, kazao je vršilac dužnost direktora policije Lazar Šćepanović.
Šćepanović je to rekao na saslušanju pred skupštinskim Odborom za bezbjednost i odbranu, koje su inicirali poslanici opozicionih partija radi utvrđivanja činjenica i okolnosti u vezi sa pucnjavom koja se desila 19. aprila u Podgorici, u kojoj su ranjene dvije osobe, a u kojoj je učestvovao Danilo Mandić, bratanić i pripadnik obezbjeđenja Andrije Mandića.
„Uprava policije je u potpunosti blagovremeno, sinhronizovano i koordinisano preduzela sve mjere i radnje iz svoje nadležnosti, obezbijedila materijalne, personalne, izvedene dokaze i logički je zaključeno da je osoba koja je predstavljena krivičnom prijavom, na osnovu osnovane sumnje, D.M. izvršio krivično djelo koje mu se stavlja na teret“, rekao je Šćepanović.
On je, odgovarajući na pitanja predsjednika Demokratske partije socijalista Danijela Živkovića, kazao da je policija na vrijeme o događaju upoznala državnog tužioca, navodeći da je u tri sata i 39 minuta obaviještena da je u centru Podgorice došlo do svađe više osoba i upotrebe oružja.
„Odmah bez odlaganja policijski službenici su došli na lice mjesta, zatekli jednu osobu koja je upravljala vozilom, koja je imala povredu i nije sarađivala sa službenicima policije, nakon čega se dala u bjekstvo i izazvala saobraćajnu nezgodu“, kazao je Šćepanović.
On je rekao da su službenici policije nakon toga tu osobu priveli u službene prostorije i odveli u Klinički centar (KCCG) na ukazivanje ljekarske pomoći, gdje nije sarađivala sa medicinskim osobljem.
„Ljekar je opisao povrede vizuelnim pregledom i ukazao da su najvjerovatnije nastale vatrenim oružjem“, dodao je Šćepanović.
Kako je kazao, tada je odmah upoznato podgoričko Osnovno državno tužilaštvo (ODT), jer povrede koje su nastale na skočnom zglobu predstavljaju povrede koje su nadležnost tog tužilaštva.
Šćepanović je rekao da je izvršen pregled lica mjesta tri puta tokom dana.
On je naveo da su policijski službenici preduzeli brojne operativne mjere i radnje - potragu za osobama, izuzimanje snimaka sa sigurnosnih kamera sa saobraćajnice na kojoj je došlo do izvršenja krivičnog djela i prikupljanje obavještenja od očevidaca.
„Prikupljen je određeni fond dokaza i činjenica koje nedvosmisleno upućuju da je na raskrsnici učestvovalo vozilo koje se vodi na Skupštinu Crne Gore“, rekao je Šćepanović.
On je kazao da je, poslije određenog vremena, oštećeni sarađivao sa službenicima policije i ukazao nedvosmisleno na počinioca krivičnog djela.
„Odmah, bez odlaganja, kada smo dobili tu informaciju da se radi D.M, raspisana je lokalna potraga za njim i vozilom“, rekao je Šćepanović.
Kako je dodao, nakon toga su dobili novu informaciju da je sa oštećenim bila još jedna osoba, koja je kasnije pronađena sa povredom od vatrenog oružja na butini.
„Samim tim činjenicama se tek stiču uslovi za postupanje Višeg državnog tužilaštva. Ovo je naučno izvedeno i nije politička konotacija“, naveo je Šćepanović.
On je kazao da se osumnjičeni javio oko ponoći službenicima policije, o čemu je obaviješten tužilac, i da je odmah uhapšen.
Šćepanović je, govoreći o pretresu, rekao da su službenici policije čekali naredbu suda, a da je sudija za istragu Osnovnog suda u Podgorici u 20 sati i 54 minuta izdao naredbu, pa je pretres izvršen narednog jutra.
On je saopštio da Danilo Mandić nije zaposlen u Upravi policije i da nema nikakav status u Sektoru obezbjeđenja i objekata, navodeći da nema saznanja koji je njegov radno-pravni status u Skupštini.
Na pitanje poslanika Socijaldemokrata Nikole Zirojevića kako je krivično djelo pokušaj ubistva moglo biti prekvalifikovano u slučaju Danila Mandića, Šćepanović je kazao da je za sada utvrđeno da je ispaljen jedan projektil i da je usljed toga nastupila laka tjelesna povreda, dok je rikošet pogodio drugu osobu koja nije bila na putanji projektila.
„Povreda je bila u predjelu potkoljenice nastala ispljivanjem projektila iz oružja, a druga povreda je nastala nehatom, kao rikošet, tako sam i shvatio tužioca zašto su odlučili da optužni predlog ide na ODT“, rekao je Šćepanović.
Odgovarajući na pitanje kako operativno interesantna osoba može da štiti predsjednika parlamenta i da li su službenici policije koji su zaduženi za obezbjeđenje predsjednika parlamenta reagovali na prisustvo te osobe, Šćepanović je kazao da je Danilo Mandić srodnik predsjednika Skupštine i da žive pod istim krovom, pa ne postoji opasnost od člana porodice.
Zirojević je rekao da ima dokument dostavljen generalnom sekretaru Vlade, kojim se traži korišćenje aviona za službeno putovanje predsjednika parlamenta povodom Dana državnosti Srbije u Beogradu, gdje su kao putnici navedena četiri lica, od kojih je jedno Andrija Mandić, a jedno Danilo Mandić - obezbjeđenje predsjednika.
Poslanik Pokreta Evropa sad Dane Marković upitao je da li je bilo pritiska u vezi sa slučajem Danila Mandića i da li su, ako je bilo pritisaka, preduzete odgovarajuće mjere i radnje, na šta je Šćepanović odgovorio da na Upravu policije nije bilo pritisaka.
„Nije bilo pritiska ni od jedne grane vlasti, a neće se ni desiti. Vjerovatno je ranije bilo pritisaka, a sada postoji sistem koji je imun na sve pritiske, tako da to nije ni pokušano“, istakao je Šćepanović.
On je, govoreći o ubistvima članova organizovanih kriminalnih grupa (OKG), kazao da je od 2015. do 2020. godine registrovano 97 ubistava, od čega kao posljedica djelovanja OKG 43.
„Od tog broja je ostalo nerasvijetljeno preko 26, a ovaj menadžment Uprave policije u zadnje dvije godine rasvijetlio 11“, kazao je Šćepanović.
On je rekao da je ove godine bilo deset ubistava, od čega je devet riješeno.
Poslanica posebnog kluba Jevrosima Pejović pitala Šćepanovića kako da se ubuduće izbjegne situacija da neko ko ne bi trebalo da ima pristup poslanicima i funckionerima bude u njihovoj neposrednoj blizini.
Šćepanović je predložio je da se to pitanje uputi Sektoru za obezbjeđenje ličnosti i objekata, gdje bi Uprava policije preduzela neke aktivnosti i predložila smjernice koje bi bile od koristi.
On je kazao da društvo mora da odgovori na visoko rangirane bezbjednosne prijetnje.
„Da se ujedinimo u borbi protiv svih oblika kriminala, sistemski, u skladu sa zakonom i da date svi dorpinos kroz legislativu i sve grane vlasti, ako mislimo da idemo naprijed. Uprava policije, kao jedan od ključnih nosilaca stuba bezbjednosti, ne može da preuzme apsolutnu odgovornost za stanje bezbjednosti u društvu“, rekao je Šćepanović.
On je, odgovarajući na pitanje Živkovića da li je slučaj Danila Mandića u operativnom smislu zaokružen, odgovorio da je krivičnom prijavom predstavljeno do postoji osnova sumnja da je izvršio krivično djelo koje mu se stavlja na teret.
Advokat Miroje Jovanović koji je, kako je saopšteno, u radu Odbora učestvovao ispred nevladine organizacije (NVO), kazao je da je zaštitio integritet operativaca koji su radili na predmetu i pitao Šćepanovića da li to zna.
On je kazao da se "politički motivisan napad formira iz događaja u kojem postoji jedna laka i navodno teška povreda".
„Principijelno je pitanje gdje je tužilačka organizacija, da procesuira deset do 15 krivičnih djela izvršenih na štetu osobe koja je meta političkog napada, na osnovu krivičnog djela navodno izvršenog od strane njegovog srodnika“, dodao je Jovanović.
Šćepanović je odgovorio da će Upravu policije štititi zakon i mehanizmi kontrole.
On je rekao da je Jovanović motivisano došao na sjednicu Odbora, predstavljajući se da je ispred NVO, a došao je kao advokat koji bi "crpio određene podatke".
Živković je rekao da je danas napravljen ozbiljan presedan da na Odboru bude advokat osobe koja se nalazi u postupku.
„Koji iznosi informacije iz predmeta „državni udar“ i stavlja se u ulogu branioca Andrije Mandića. Dozvolili ste da advokat u predmetnom slučaju prisustvuje sjednici Odbora, što znači da svaki sljedeći put kad se neko pojavi na sjednici Odbora treba da dovede sa sobom advokata“, naveo je Živković.
Prema njegovim riječima, Jovanović danas pokušava da zamagli suštinski stvarnost i da stavi Andriju Mandića u fokus.
Laković je rekao da je Jovanović na sjednicu došao kao predstavnik NVO i da ga je zamolio da ne komentariše detalje postupka, ali da je u jednom dijeli zloupotrijebio prisustvo i pokušao da otvori druge teme "što mu nije dozvoljeno".
Na današnju sjednicu bio je pozvan i vrhovni državni tužilac (VDT) Milorad Marković, koji je u dopisu upućenom Odboru naveo da nije moguće da učestvuje u kontrolnom saslušanju jer tužilaštvo, u skladu sa Zakonom o parlamentarnom nadzoru u oblasti bezbjednosti i odbrane, nije subjekt nadzora Odbora za bezbjednost i odbranu.
Zirojević je ocijenio da je skandalozan i neprimjeren pristup Markovića prema parlamentu i Odboru, na šta je Laković odgovorio da nije skandalozan bilo koji pristup koji se naslanja na zakonske norme.
„VDT nije izabran na ovom Odboru, nego na plenumu. On ne polaže račune Odboru, nego Skupštini kroz godišnji izvještaj o radu i tada se možemo izjašnjavati o kvalitetu njihovog rada i njega lično“, rekao je Laković.