Šoæ: Nije potrebno mijenjati Ustav
- Šoæ: Nije potrebno mijenjati Ustav
- Post By urednik
- 12:06, 22 jun, 2010

Podgorica, (MINA) – Crna Gora ne mora mijenjati Ustav zbog ekstradicije svojih državljana, jer je za rješavanje tog problema dovoljan sporazum sa zainteresovanom državom, kazao je funkcioner Narodne stranke Dragan Šoæ.
»Dobra je ideja, u svakom sluèaju, da se unutar regiona stvore pravni uslovi da kriminalnci ne uživaju zaštitu koju pruža državljanstvo«, rekao je Šoæ agenciji MINA.
On je objasnio da u crnogorskom Ustavu postoji odredba da meðunarodni ugovor otvara moguænost za prevazilaženje tog problema.
»Nije neophodno da se mijenja Ustav, dovoljno bi bilo da se sklopi bilateralni ili, što bi po mom sudu bilo logiènije, multilateralni ugovor izmeðu svih zainteresovanih država regiona, koji bi omoguæio da države jedna drugoj izruèuju kriminalce koji se naðu na njihovoj teritoriji«, smatra Šoæ.
Hrvatski predsjednik Ivo Josipoviæ kazao je da æe Hrvatska pozvati Crnu Goru i ostale države regiona da potpišu sporazume o ekstradiciji svojih državljana koji se sumnjièe za najteža krivièna djela.
Šoæ navodi da, ako je ustavna promjena neophodna, »cilj opravdava sredstvo«.
»Jer ne bi bilo dobro da Crna Gora bude prepoznata unutar Evropske unije ili regiona kao država koja tvrdo stoji iza takve ustavne odredbe. Tim prije što Srbija i Hrvatska veæ preduzimaju korake da otvore pravnu i ustavno-pravnu moguænost za izruèenje svojih državljana drugoj državi ukoliko se radi o organizovanom kriminalu i onome što je povod Josipoviæeve izjave«, kazao je on.
Prema njegovim rijeèima, Crna Gora u vrijeme pisanja Ustava, taj problem nije riješavala mimo uobièajene prakse koja je postojala.
»Mislim da u Ustavu postoji odredba koja pravi izuzetak od toga kad je u pitanju meðunarodni ugovor«, naveo je Šoæ.
Kako je objasnio, povod za takvu odredbu bila je saradnja sa haškim Tribunalom, ali bilo koji ugovor izmeðu dvije države koji ima meðunarodno pravni karakter, otvara moguænost da se ta ustavna zabrana prevaziðe.
»Nije neophodno iæi na ustavne promjene. Ne bi bilo loše da zemlje regiona razmisle i neko inicira sklapanje multilateralnog ugovora koji bi obuhvatio Srbiju, Crnu Goru, Bosnu i Hercegovinu, pretpostavljam i Makedoniju, možda još neke druge države, i on bi riješio taj problem«, zakljuèio je Šoæ.
(kraj) boj/isf