
Podgorica, (MINA-BUSINESS) - Žene u Crnoj Gori nijesu dovoljno zastupljene na rukovodeæim položajima i uglavnom rade u sektorima i na pozicijama koje su manje plaæene, iako su istraživanja pokazala da su obrazovanije od muškaraca, ocijenjeno je iz Unije poslodavaca (UPCG).
“Prosjeèna zarada žena èini 86 odsto prosjeène plate muškaraca, iako istraživanja pokazuju da su obrazovanije od muškaraca. Posebno zabrinjava nizak nivo uèešæa žena u privredi, jer su one vlasnici svega 9,6 odsto preduzeæa“, kazali su agenciji Mina-business iz UPCG.
To je, kako su naveli, pokazatelj po kojem Crna Gora zaostaje u odnosu na zemlje regiona i EU. Prema strukturi vlasništva nad imovinom, u Crnoj Gori je samo èetiri odsto žena vlasnika kuæa, osam odsto zemljišta, a 14 odsto vikendica.
Iz UPCG su saopštili da u Crnoj Gori ne postoje zvanièni statistièki podaci o uèešæu žena i muškaraca na menadžerskim funkcijama, pozicijama izvršnog direktora i u upravljaèkim tijelima kompanija. Nedostaju i podaci o menadžerskoj strukturi zavisno od velièine, sektorske pripadnosti i vlasnièke strukture preduzeæa.
“Nedostatak tih podataka otežava procjenu trenutne situacije, a time i dalju analizu koja bi trebalo da rezultira donošenjem predloga mjera za bolji položaj žena u menadžmentu crnogorskih preduzeæa”, rekli su predstavnici UPCG.
Oni smatraju da se u Crnoj Gori, i pored evidentnog napretka, još ne može govoriti o zadovoljavajuæem položaju žena u društvu, posebno imajuæi u vidu ostvareni nivo ekonomske osnaženosti žena. To potvrðuju i zvanièni statistièki podaci, prema kojima je 43 odsto žena zaposleno, iako one èine 50,61 odsto ukupne populacije.
“Primjetna je i feminizacija odreðenih zanimanja, postojanje rodnog jaza u primanjima žena i muškaraca, kao i takozvanog staklenog plafona, koji predstavlja najizraženiji vid diskriminacije žena po pitanju radnih prava”, kazali su predstavnici poslodavaca.
Oni su podsjetili da je UPCG, za potrebe Globalne studije Meðunarodne organizacije rada (ILO), nedavno realizovala istraživanje o ženama u biznisu i menadžmentu u Crnoj Gori. To istraživanje je pokazalo da su žene najzastupljenije na srednjem menadžerskom nivou upravljanja u preduzeæima, gdje ih ima 53,3 odsto.
“Na svim drugim nivoima primjetno je veæe uèešæe muškaraca menadžera. Ta razlika je najveæa upravo na najvišem hijerarhijskom nivou upravljanja, gdje ima 58,8 odsto muškaraca i 42,4 odsto žena”, kazali su iz UPCG.
Oni su dodali i da u 61 odsto preduzeæa, obuhvaæenih istraživanjem, funkciju izvršnog direktora obavlja muškarac. Žena nikada nije bila direktor u 57 odsto preduzeæa, dok to nije sluèaj u svega 25 odsto firmi.
“U preduzeæima koja su uèestvovala u istraživanju iz uzorka i koja imaju Bord direktora, prosjeèna zastupljenost žena u tom tijelu iznosi samo 28,2 odsto”, naveli su iz UPCG.
Oni oèekuju da æe rezultati istraživanja doprinijeti daljem radu države u ovoj oblasti, posebno imajuæi u vidu da se radi o procesu koji zahtijeva angažman cijelog društva, odnosno svih relevantnih institucija i organizacija privatnog, javnog i civilnog sektora.
“Do tada æemo nastaviti aktivno da promovišemo primjere uspješnih poslovnih žena, pružaæemo podršku stvaranju uslova koji mogu pomoæi boljoj usklaðenosti njihovih porodiènih i poslovnih obaveza, a angažovaæemo se i na stvaranju ambijenta za razvoj ženskog preduzetništva, kao i podizanju svijesti o znaèaju i ulozi rodne ravnopravnosti i ekonomskog osnaživanja žena”, poruèili su iz UPCG.
Oni smatraju da æe se na taj naèin stvoriti klima koja æe doprinijeti promjeni stereotipa prema kojima se žene percipiraju kao slabiji pol, kojem, izmeðu ostalog, nedostaju adekvatne upravljaèke i liderske sposobnosti.
“Rodna ravnopravnost predstavlja jedan od najvažnijih izazova s kojim Crna Gora mora da se suoèi u narednom periodu, posebno ako se ima u vidu znaèaj ekonomskog potencijala žena za dalji razvoj privrede i društva uopšte. Zato æe jedno od najvažnijih pitanja kojim æemo se posvetiti u narednom periodu biti upravo pružanje podrške razvoju ženskog preduzetništva kao kvalitetnog osnova za smanjenje siromaštva, poveæanje samozaposlenosti i otvaranja novih radnih mjesta, razvoja privrede i ukupnog društva”, saopštili su iz UPCG.
Oni su dodali da neadekvatna iskorišæenost poslovnih inicijativa i preduzetnièkih potencijala žena može predstavljati znaèajnu ekonomsku grešku, koju Crna Gora sebi ne smije dozvoliti.
Iz UPCG su podsjetili da, prema Ustavu Crne Gore, država garantuje ravnopravnost žena i muškarca, razvija politiku jednakih moguænosti i predviða zabranu diskriminacije po osnovu pola. Zakonom o radu definisana je posebna zaštita žena na radu, dok su onim o rodnoj ravnopravnosti precizno regulisani mehanizmi za postizanje jednakosti izmeðu oba pola.
(kraj) nar/sam