
Podgorica, (MINA) – Kodeks novinara Crne Gore, koji je ažuriran, prvi put tretira komentare na portalima, uvredu i klevetu, a propisuje i situacije u kojima novinari treba da zaštite djecu od zloupotrebe u medijima.
Kodeks sada ima 11 umjesto 12 osnovnih načela.
Predsjednik Medijskog savjeta za samoregulaciju, Ranko Vujović, rekao je portalu CDM da kodeks prvi put tretira komentare na portalima.
Prema kodeksu, online mediji treba da definišu svoja interna pravila vezano za komentare trećih osoba.
“Ova pravila treba da imaju za cilj izbjegavanje nezakonitog i neetičkog sadržaja, uz puno poštovanje slobode izražavanja. Komentatori moraju biti upoznati sa ovim pravilima”, navodi se u kodeksu.
U njemu se ne pominju nikakve sankcije niti odgovornost u slučaju nepoštovanja pravila.
Prema riječima Vujovića, osim komentara na portalima, kodeks se prvi put bavi uvredom i klevetom.
“Mediji moraju da djeluju u dobroj vjeri, čak i kada upućuju jaku kritiku. Iako novinarska sloboda obuhvata i moguće pribjegavanje određenom stepenu pretjerivanja, provokacije ili vrijeđanja, nije prihvatljivo klevetanje, niti izrazi koji nisu opravdani za potrebe izvještavanja o pitanjima u interesu javnosti”, navodi se u kodeksu.
Pod uvredljivim govorom, kako je pojašnjeno podrazumijeva se bezrazložan lični napad na osobu i on ne može biti zaštićen pravom na slobodu izražavanja.
Novi kodeks je izmijenjen i dijelu koji se odnosi na zaštitu djece. Sada su pobrojane situacije u kojima novinari treba da obrate posebnu pažnju i da zaštite djecu od zloupotrebe.
Kodeks upućuje i na “originalnost” tekstova što znači da novinar ne smije koristiti tuđi tekst, ideje i slike bez odgovarajućeg navođenja autora i izvora.
Vujović smatra da je dopuna kodeksa mali korak u promociji samoregulacije.
“Stičem utisak, koliko se o samoregulaciji priča u Crnoj Gori i u međunarodnim izvještajima o njoj, da će veliki dio naših problema biti riješen ako samoregulacija zaživi. Mislim da je priča i očekivanja od samoregulacije u medijima precijenjena", kazao je Vujović.
On je kazao da i u idealnim uslovima kada su svi mediji okupljeni oko zajedničkog samoregulatornog tijela uvijek postoje problemi sa poštovanjem etičkih i profesionalnih standarda u medijima.
"Samoregulacija jeste bitna, ali je i dug put do njene efikasne primjene”, rekao je Vujović.
(kraj) zor