Adžiæ: Država se flagrantno miješa u pitanja slobode religije
- Adžiæ: Država se flagrantno miješa u pitanja slobode religije
- Post By urednik
- 19:24, 12 april, 2007

Podgorica, (MINA) – Èlan Glavnog odbora Socijaldemokratske partije (SDP) Novak adžiæ ocijenio je neprimjerenim da u sekularno ureðenoj demokratskoj državi Crnoj Gori pojedini najviši nosioci vlasti arbitriraju u pitanja kanonskog prava i kanonskog ustrojstva crkve.
»Neprimjereno je da pristrasno, najèešæe iz zabluda i predrasuda, pristupaju toj problematici i van svog merituma i ustavnih kompetencija ocjenjuju koja je crkva legitimna, a koja nije«, smatra Adžiæ.
Prema njegovim rijeèima, to nije posao predstavnika državnih organa i time se država flagrantno miješa u pitanja slobode religije i njenog javnog ispovijedanja, koja su sastavni dio meðunarodno-pravno zajemèenih i kodifikovanih ljudskih prava i sloboda.
»Ocjene da je Mitropolija Crnogorsko-primorska, koja je kanonsko-pravno, doktrinarno-dogmatski i organizaciono sastavni dio jedinstvene Srpske pravoslavne crkve (SPC) u rangu patrijaršije èije je sjedište u Beogradu, jedini legitimni predstavnik pravoslavlja u Crnoj Gori, neodržive su«, kazao je on.
Adžiæ je podsjetio da postoji Crnogorska pravoslavna crkva (CPC), koja je nasljednica vjekovima autokefalne CPC ukinute 1922. godine dekretom regenta Aleksandra Karaðorðeviæa, kojim je prisajedinjena Srpskoj pravoslavnoj crkvi, u skladu s naèelom - èija je država, onoga je i crkva.
»Zato su ocjene da su pravoslavne bogomolje, crkve, manastiri i druge sakralne nepokretnosti i pokretne stvari svojina ili vlasništvo SPC, odnosno, njene Mitropolije Crnogorsko-primorske netaène«, smatra on.
Prema njegovim rijeèima, ne uzima se u obzir kljuèna èinjenica da je »pravni osnov za sticanje te imovine u posjed ili državinu sporan, jer je nastao nakon ukidanja Crne Gore 1918. godine, otimanjem tih crkava i manastira CPC, kojoj su do èina njenog nasilnog ukidanja i pripadale u državinskom i vlasnièkom smislu«.
»Srpska crkva u Crnoj Gori na sakralnim pravoslavnim objektima ima ono što se u pravu zove viciozna državina ili vlast steèena silom, prevarom i zloupotrebom povjerenja«, pojasnio je Adžiæ, i dodao da je »ona nezakoniti i nesavjesni držalac tih dobara«.
On je poruèio »onima koji advokatišu i pomažu SPC u njenoj uzurpaciji sakralnog fonda i dobara u Crnoj Gori« da imaju u vidu bar te elementarne èinjenice.
Adžiæ smatra da bi crnogorska vlast i njeni predstavnici trebalo da pokrenu akciju provjere kako je tokom osamdesetih i devedesetih godina prošlog vijeka vršen katastarski upis ili prepravljanje u posjedovnim listovima kada je u pitanju pravo svojine nad crkvenom imovinom.
»Tu je bilo puno zloupotreba, falsifikata i malverzacija u kojima je crkvena imovina, koja je u vlasnièkom smislu glasila na crkvene zajednice i opštine, bespravno upisivana kao svojina SPC i njene Mitropolije Crnogorsko-primorske«, kazao je on.
Adžiæ je rekao da je »zrelo vrijeme da organi države primijene norme pravnog poretka i omoguæe vladavinu prava i kada se to tièe izvršenja još poodavno donijete zakonite odluke nadležnog Ministartva urbanizma o uklanjanju metalnog objekta sa Rumije, kojeg je prije par godina bespravno postavila SPC.
»Vladavina prava i funkcionisanje pravnog poretka u Crnoj Gori najbolje æe se mjeriti i primijeniti ako se pojedini najviši predstavnici izvršne vlasti, koji arbitriraju u pitanja koja nijesu njihova nadležnost, jasno založe da se sprovede u djelo ta odluka«, smatra on.
Prema njegovim rijeèima, tu državni organi treba da pokažu svoju nadležnost koja im zakonski pripada i moæ ustavnog principa vladavine prava.
(kraj) gop