
Podgorica, (MINA) - Zakon o upravljanju otpadom mora se adekvatno primjenjivati, a Vlada neæe prihvatiti nijednu sugestiju koja bi bila korak unazad u harmonizaciji crnogorskog sa zakonodavstvom Evropske unije (EU), saopšteno je danas na radionici o primjeni Zakona o upravljanju otpadom.
Ministarstvo ureðenja prostora i zaštite životne sredine organizovalo je radionicu o primjeni tog Zakona i konceptu Zakona o komunalnim djelatnostima.
Resorni ministar Branimir Gvozdenoviæ je rekao da je zadovoljan pozitivnim Mišljenjem Evropske komisije o crnogorskom zahtjevu za èlanstvo u Evropskoj uniji, ali i ukazao na odgovornost koju lokalne samouprave i druge institucije imaju u daljem procesu evrointegracija.
On je objasnio da se te obaveze odnose na poglavlje 27, u pristupnim pregovorima o životnoj sredini, odnosno progres koji mora biti ostvaren u oblasti tretmana otpada i otpadnih voda, vodosnabdijevanja i zaštite prirode.
“Što se tièe oblasti upravljanja otpadom, da podsjetim da je Vlada 2005. godine donijela Strateški master plan za upravljanje otpadom, kojim je predviðeno da se do 2014. u tu oblast investira oko 120 miliona EUR”, podsjetio je Gvozdenoviæ.
Taj novac biæe potrošen za izgradnju sedam regionalnih sanitarnih deponija za potrebe 21 opštine, sanaciju postojeæih odlagališta, nabavku opreme i sredstava za bolju tehnièku opremljenost javnih komunalnih preduzeæa, ali i rješavanje opasnog otpada.
“Za realizaciju ovog dokumenta stvoren je zakonski okvir upravo u Zakonu o upravljanju otpadom. U ovaj zakon su transponovane odredbe relevantnih evrospkih direktiva i redovno se ažurira u skladu sa promjenama koje se dešavaju u evropskom zakonodavstvu u ovoj oblasti”, tvrdi Gvozdenoviæ.
“Kao ministar koji je nadležan za definisanje i sprovoðenje politike u oblastima koje su u nadležnosti mog resora, koristim prilku da naglasim da nije moguæe prihvatiti sugestije koje znaèe korak unazad u harmonizaciji našeg sa zakonodavstvom EU”, rekao je on.
Gvozdenoviæ smatra da je neophodno utvrditi konkretne i oštre mjere protiv nadležnih za implementaciju odredbi zakona koji nijesu u moguænosti da poslove organizuju na propisani naèin.
“Problemi u utvrðivanju lokacija za izgradnju centara za upravljanje otpadom, koje su u ovom trenutku najvažniji prioritet i problemi opština. Uvažavamo sve objektivne okolnosti, ali period od pet godina je previše dug da bi se tolerisalo da opštine još nijesu stvorile sve prostorno-urbanistièke uslove i uradile plansku dokmentaciju za izgradnju centara za upravljanje otpadom”, kazao je on.
Prema njegovim rijeèima, Ministarstvo je do sada iskazivalo maksimalno razumijevanje i ulagalo je velike napore da kroz koordinaciju prezume na sebe i dio obaveza koje mu nijesu u nadležnosti.
“Takoðe, Vlada i Ministarstvo finansija je našlo model i gotovo u cjelosti obezbijedilo novac za pripremne aktivnosti, što je trebalo da bude znaèajan stimulans opštinama da sa više energije i volje uðu u realizaciju zakonom utvrðenih obaveza”, kazao je Gvozdenoviæ.
Gvozdenoviæ je uèesnike informisao o projektu Oèistimo Crnu Goru, koji se planira za narednu godinu.
(kraj) del