Afera pokazala da su institucije sposobne da preuzmu odgovornost
- Afera pokazala da su institucije sposobne da preuzmu odgovornost
- Post By milanz
- 12:56, 5 novembar, 2013

Podgorica, (MINA) – Afera Snimak pokazala je da su državne insitucije sposobne da preuzmu odgovornost i da se bave bilo kojom temom koja izaziva pažnju javnosti, kazao je potpredsjednik Vlade Igor Lukšiæ, navodeæi da je ona i dokaz da u crnogorskim medijima nema samocenzure.
On je danas gostovao u Info centru o evroatlantskim integracija Centra za demokratsku traziciju, gdje je u okviru graðanskog sata govorio o NATO-u i odgovarao na pitanja graðana.
Lukšiæ je na pitanje o aferi Snimak i njenom uticaju na evroatlantske procese Crne Gore kazao da je ona, ako se ne posmatra samo iz ugla dnevne politike, pokazala da se u Crnoj Gori ne bježi od spornih tema.
»I pitanje afere Snimak kompatibilno je sa evoroatlantskim integracijama, ako se posmatra iz ugla potrebe da se u svakoj izazovnoj situaciji testira sposobnost crnogorskih institucija i otkloni bilo kakva dilema ili sumnja u zloupotrebu javnih fondova«, kazao je Lukšiæ.
On je kazao Aferu Snimak ima svoju politièku i pravosudnu komponentu.
»Politièka je kroz parlamentarnu istragu , bili zadovoljni ili ne njenim ishodom, bila korak naprijed, i pokazala da se u Crnoj Gori ne bježi od spornih tema i da institucije preuzimaju odgovornost da se bave bilo kojom temom koja izaziva pažnju javnosti«, rekao je Lukšiæ.
On je podsjetio da je u pravosudnom smislu tužilaštvo objasnilo dokle je sluèaj došao i kako misle dalje da se tim pitanjima treba baviti, navodeæi da je u kontekstu Afere Snimak znaèajan i rad rad radne grupe u vezi sa unaprjeðenjem povjerenja u izborni sistem.
»Ne treba bježati od odgovor na bilo koju temu, koja može da znaèi neodgovorno ponašanje bilo kog predstavnika vlasti ili može upuæivati na bilo koju zloupotrebu sredstava«, dodao je Lukšiæ.
Upitan da li je afera Snimak spinovana, Lukšiæ je kazao da to treba posmatrati iz drugog ugla – da je to najbolji primjer za sve one koji i dalje smatraju da postoji neka vrsta samocenzure u medijima, kao rezultat pritiska nekih struktura.
»Oèigledno da to nije sluèaj, i da je nivo slobode izvještavanja kod nas postigao visok nivo. To naravno ne zanèi da smo zadovoljni svim profesionalnim standardima kao i dinamikom rješavanja sluèajeva napada na novinare«, naveo je Lukšiæ.
On je dodao da bi na generalno pisanje o aferi Snimak, debatama i diskusijama koja se na tu temu vodi radije gledao afirmativno.
»I kao na potvrdu da u Crnoj Gori nema samocenzure, kao rezultata pritiska na medije, veæ kao na razijenu medijsko-javnu sferu«, rekao je Lukšiæ.
(kraj) mib/žug