
Novi Sad, (MINA-BUSINESS) - Akcije jedne od najveæih poljoprivrednih kompanija u Srbiji, novosadske MK grupe naæi æe se poèetkom naredne godine na berzi.
Novosadski Dnevnik piše da ma koliko ova najava predstavljala iznenaðenje, ona se u potpunosti uklapa u poslovni manir vlasnika MK grupe, Miodraga Kostiæa.
"Vješti Vrbašanin je svojim potezima veæ u nekoliko navrata iznenaðivao poslovnu javnost, ali se uvijek pokazivalo da je dobro procijenio i da je profitirao", navodi list.
Kostiæa ne interesuje Beogradska berza, veæ tržišta kapitala u Londonu, Frankfurtu, Stokholmu i Varšavi.
Za prvo tromjeseèje naredne planirano je otvaranje inicijalnih javnih ponuda za kupovinu akcija poljoprivrednih preduzeæa iz sastava MK grupe, a Kostiæ smatra da æe izlazak na berzu podiæi vrijednost kompanije za najmanje 400 miliona EUR.
Njegov saradnik zadužen za finansije, Darko Milaèiæ, kaže da æe prirast kapitala biti prije svega posljedica emitovanja novih dionica, ali i prodaje manjeg paketa postojeæih vlasnièkih papira.
U cijeli sistem MK grupe integrisano je 29 preduzeæa, od primarne poljoprivrede i industrije šeæera, do investicionih projekata i brokerske kuæe.
A i izvoz šeæera na tržište Evropske unije pod privilegovanim uslovima i dalje je otvorena opcija.
Tokom prošle godine MK grupa je napravila 40 miliona EUR profita, a za ovu godinu planirana su ulaganja u unaprjeðenje tehnologije od 20,5 miliona EUR.
Ukupan poslovni angažman Kostiæa dugo je bio pod sjenkom èuvenih “devet EUR”, koliko su koštale tri šeæerane - Peæinci, Baè i Kovaèica, koje je kupio u poèetnoj fazi srpske privatizacije.
Nešto kasnije na Beogradskoj berzi kupljena je i fabrika u Vrbasu, èime je zaokruženo svojevrsno "carstvo šeæera".
Mnogi su tada procjenjivali da se ovaj preduzetnik zaletio i da se, kao trgovac, neæe snaæi u složenim industrijskih poslovima.
Zato je srpskoj javnosti i promaklo da je Kostiæ iz uglavnom oronulih šeæerana poèeo da izvlaèi profit.
Koliko je vješt pokazalo se u junu 2005. godine kada je ušao u strateško partnerstvo sa velikim njemaèkim proizvoðaèem šeæera Nordcukerom /Nordzucker/.
Njemcima je pripalo 51 odsto vlasništva zajednièke kompanije Sunoko, dok je MK komerc zadržao preostalih 49 odsto.
Težište poslovne aktivnosti tada je prebaèeno na poljoprivredu.
Kupovana su poljoprivredna gazdinstva širom Vojvodine i stvarana svojevrsna ratarska imperija. Za nekoliko godina kupljeno je osam poljoprivrednih preduzeæa.
Pokrivena je cijela Vojvodina, odnosno Srem, Banat i Baèka. Od “Ðure Strugara” u Kuli i Labudnjaèe u Vajskoj, preko inðijske Agrounije, do vršaèke Panonije, Elana u Izbištu, panèevaèkog Graneksporta i Vojvodine u Novom Miloševu.
Lokalno tržište je uskoro postalo malo za Kostiæeve ambicije, dodatni problem predstavljala je nedoreèena državna agrarna politika, pa se Vrbašanin otisnuo na istok.
Nakon kupovine velikih zemljišnih kompleksa u Ukrajini, u pomoæ je pritekla i Evropska banka za obnovu i razvoj, koja je zajmom od deset miliona EUR finansirala izgradnju ogromnih silosa u Jagotinu kraj Kijeva.
Vojvoðanski preduzetnik u Ukrajini danas posjeduje 35 hiljada hektara poljoprivrednog zemljišta i zapošljava 500 radnika.
Kostiæ kaže da æe nastaviti da investira u Ukrajini i Belorusiji, jer su to brzorastuæa i perspektivna tržišta.
Sad je vlasnik MK grupe procijenio da je obavio veliki posao i da je došlo vrijeme da se taj veliki napor vrednuje.
Njegova kompanija nalazi se u procesu restrukturiranja, a cilj je da se cjelokupna poljoprivredna djelatnost integriše u jedan privredni sistem i da se kao takva pojavi na berzi.
(kraj) bvm