Alikiæi jedini otkupljuju staro željezo na sjeveru
- Alikiæi jedini otkupljuju staro željezo na sjeveru
- Post By kristina
- 11:52, 7 januar, 2004

Berane, (MINA-BUSINESS) - Muharem Alikiæ iz Berana, jedini otkupljivaè starog željeza u više gradova na sjeveru Crne Gore, za 11 godina je tim poslom zaradio dva kamiona, dvije manje stare kuæe i jednu novu veliku.
Za tonu željeza sakupljenog po otpadima od Plava do Bijelog Polja, ovaj beranski Rom dobije 50 EUR od privatnika iz Nikšiæa. Muharem ne zna koliko privatnik naplaæuje željezo nikšiækoj Željezari, kojoj ga prodaje.
«Znam samo da nekada kamion doðe i dva puta mjeseèno i odnese i po 20 tona, zavisno od vrste otpada», rekao je on agenciji Mina-business.
Alikiæ kaže da bi i sam mogao da prodaje Željezari, kad bi registrovao firmu, zaposlio i osiguravao radnike i vodio knjige, a to ne zna da radi. Njegovo je kaže, da organizuje posao i skupi željezo.
«To je hiljadu EUR po jednom šleperu. Nešto ide za otkup, nešto za gorivo i amortizaciju za kamione, fala Bogu ostaje da se živi pošteno», rekao je Alikiæ.
U njegovoj porodici je jedanaest èlanova i svi žive od tog posla. Neko ide po otpadima, dio kamionima na teren, a ostali kod kuæe èekaju mušterije.
«Imamo fiksni i mobilni telefon. Ljudi nas zovu iz drugih gradova kad imaju nešto za nas. Idemo i kod Roma u Bijelo Polje, i oni za nas rade», dodaje Alikiæ.
Pred njegovom kuæom veæ je gomila starog željeza. Nema praznika, radi se bez prestanka.
Osim željeza, otkupljuje i stare akumulatore, zbog olova, i trenutno ih ima oko 20 tona.
«Ranije smo ih vozili u Makedoniju. Sad ne može, pa i njih dajemo u Nikšiæ, drugom privatniku, a on ih, valjda, vozi za Bosnu», pojašnjava Alikiæ.
On je zadovoljan što može u ovo teško vrijeme prehranjivati brojnu familiju. Ne voli, kako je rekao, kraðu i pljaèku, veæ pošten rad.
Muharemov sin trenutno vozi BMW. Do sada je promijenio desetak automobila i želi da nabavi još Ferari. Kad ne radi kod oca, vozi društvo «za svoju dušu i merak», podižuæi prašinu kroz naselje.
Alikiæi govore o teškom životu Roma, o nemoguænosti da se školuju i rade.
«Nijesam èekao da me drugi zaposli. Krenuo sam da se sam snalazim, malo po malo, razvio sam posao, koristan i za nas i za društvo. Koliko samo starog željeza maknemo sa otpada i smetlišta», prièa Muharem, dodajuæi da bi država trebalo malo više da se stara o Romima.
U beranskom naselju Donji Talum Romi imaju oko 50 kuæa, ali osim Alikiæa, niko ne radi.
Mnogi imaju roðake u inostranstvu, gdje se lakše i bolje zaraðuje, a Muharem je jedini sebi našao posao u Crnoj Gori.
(kraj) tuf/anf