
Podgorica, (MINA) - Vladajuæa crnogorska koalicija predložila je zakon o amnestiji kojim se oslobaðaju od gonjenja i od izvršenja zatvorske ili novèane kazne lica koja su u periodu od 10. avgusta 2004. do 26. decembra iste godine izvršila krivièna djela protiv Vojske Srbije i Crne Gore (SCG).
Zakon, koji su potpisali poslanici Socijaldemokratske partije i Demokratske partije socijalista Rifat Rastoder i Miodrag Vukoviæ, prva je taèka sjednice Skupštine Crne Gore, koja poèinje u utorak.
U obrazloženju se navodi da je, zbog politièkih dešavanja i zloupotrebe Vojske Jugoslavije u prethodnom periodu, Skupština SRJ 2001. godine donijela Zakon kojim je amnestirala lica koja su od 27. aprila 1992. do 7. oktobra 2001. godine izvršila, odnosno za koje postoji osnovana sumnja da su izvršila krivièna djela protiv Vojske Jugoslavije (VJ).
Podsjeæa se da je Skupština Crne Gore u dva navrata usvojila Zakon o amnestiji kojima je zakljuèno sa 10. avgustom 2004. godine amnestirala graðane koja su izvršila, odnosno za koje postoji osnovana sumnja da su ozvršila kriviène djela protiv VJ.
"Meðutim, kako ni nakon 10. avgusta nije bitnije popravljeno povjerenje u institucije SRJ, cijenimo da je radi otklanjanja negativnih posljedica iz tog perioda, potrebno ova lica amnestirati od gonjenja i izvršavanja izreèene kazne za krivièna djela za koje se zakonom daje amnestija i za period do prenošenja nadležnosti vojnih sudova i tužilaštava na odgovarajuæe organe Crne Gore", kaže se u obrazloženju.
Amnestija se odnosi na kriviène djela izbjegavanja vojne obaveze, popisa i pregleda, neizvršavanje materijalne obaveze, izbjegavanje vojne službe onesposobljavanjem i obmanom, protivpravno oslobaðanje od vojne službe i samovoljno odsustvovanje i bjekstvo iz Vojske SCG.
Navodi se da se lica koja su osuðena, a kojima je data amnestija, brišu iz kaznene evidencije.
Predviðeno je da postupak amnestije pokreæe nadležni državni tužilac u svakom sluèaju, sud koji je preuzeo poslove vojnog suda koji je donio prvostepenu presudu, kao i direktor kazneno-popravnog doma u kojem se izdržava kazna.
Ministarstvo pravde rješenjem odluèuje o primjeni amnestije. Rješenje se donosi u roku od tri dana od podnošenja zahtjeva.
Protiv rješenja o primjeni amnestije može se pokrenuti upravni spor pred nadležnim sudom.
Liberalna partija (LP) je ocijenila neprihvatljivim predloženi zakon zbog kratkog roka za koji važi amnestija za krivièna djela protiv Vojske SCG.
"Umjesto ponuðenog roka do decembra 2004., amnestija treba da važi do dana donošenja Zakona, jer je veæina kriviènih djela za koja je pokrenut postupak iz proljeæa 2005. godine", smatra ta partija.
Najavljeno je da æe LP, posredstvom poslanika Miodraga Živkoviæa, amandmanski djelovati na predloženi zakon i sprijeèiti još jednu grešku i moguænost manipulacije iz vladajuæeg režima "nad onima pred kojima se žele predstavliti kao zaštitnici".
LP je pozvala sve poslanike da podrže inicijativu civilnog sektora i te partije za usvajanje Zakona o civilnoj službi, koji se nalazi u skupštinskoj proceduri, èime bi ovaj problem bio stavljen „ad akta“.
"Vrijeme je da se razbije ratnièki mentalitet i imidž naroda koji živi u Crnoj Gori, a mladim ljudima koji su do sada bili vojni obveznici dozvoli da vrijeme koriste na korisniji i kvalitetniji naèin", ocjenjuje ta partija.
(kraj) isf