Apel poslanicima da odgode ratifikaciju Temeljnog ugovora
- Apel poslanicima da odgode ratifikaciju Temeljnog ugovora
- Post By urednik
- 13:25, 6 maj, 2012

Podgorica, (MINA) – Publicista Stevo Vuèiniæ pozvao je poslanike da odgode ratifikaciju Temeljnog ugovora, potpisanog izmeðu Svete Stolice i Crne Gore, dok se njegova sadržina ne prilagodi državnim i nacionalnim interesima.
Na dnevnom redu Skupštine u utorak æe se naæi i ratifikacija Temeljnog ugovora.
“Pozivam vas da njegovu ratifikaciju odložite dok se njegova sadržina ne prilagodi našim državnim i nacionalnim interesima. Zato što je on u sadržinskom smislu akt uperen protiv teritorijalne cjelovitosti, naše tradicije i mira i ljubavi meðu pripadnicima razlièitih vjetra i kultura”, naveo je Vuèiniæ u saopštenju dostavljenom agenciji MINA.
On smatra da su u Ugovor ugraðeni svi pravni i politièki instrumenti koji æe na dugi rok i teritorijalno i duhovno razgraðivati i razgraditi Crnu Goru.
“Njime nije ni pomenuta niti pravno zaštiæena dukljansko-barska Arcibiskupija kao katolièka crkva u Crnogoraca katolièke vjere niti je predviðeno osnivanje crnogorske biskupske konferencije”, kazao je Vuèiniæ.
Prema njegovim rijeèima, èlanom 21. Ugovora je propisano da Katolièka crkva može svojevoljno da postavlja biskupe, arcibiskupa i svještenike, ne pitajuæi domaæu vlast da li je saglasna sa naznaèenim ili izabranim liènostima.
“Može da uspostavlja dijeceze i da ih podvrgava pod kompetencije biskupskih konferencija okolnih država što je za nas neprihvatljivo i štetno. Jer treba i mora da se uspostavi crnogorska biskupska konferencija na èelu sa dukljansko-barskom Arcibiskupijom kao najstarijom na istoènoj obali Jadrana i da njoj budu podvrgnute sve katolièke dijeceze”, dodaje se u saopštenju.
Ona je, kako je naveo, naša osobena kulturna baština od naroèitog nacionalnog i državnog interesa i najstarija nacionalna institucija. “I kao takva mora biti zaštiæena svim pravnim i politièkim instrumentima. A njena uloga dominantna unutar domicilne katolièke zajednice i kao takva Ugovorom potvrðena”.
Taj Ugovor æe, naveo je Vuèiniæ, po prirodi biti uzor za potpisivanje sliènih Ugovora sa svim drugim vjerskim zajednicama. “Koje æe, takoðe, tražiti i dobiti pravo da biraju i postavljaju svoje vjerske službenike bez saglasnosti državnih vlasti i svojevoljno uspostavljaju administrativnu podjelu ne poštujuæi državne granice. Pa, i da im duhovna sjedišta budu u glavnim gradovima susjednih država”.
On je ocijenio da æe beogradska Patrijaršija “nesumnjivo jedva doèekati ratifikaciju Konkordata”.
“Na koji æe se uvijek pozivati da bi stekla istovjetno pravo da uspostavlja eparhije èije su stolice u Srbiji i Republici Srpskoj i da u vlasništvu zadrži uzurpiranu katedru svetoga Petra cetinjskoga sa cjelokupnim pokretnim i nepokretnim sakralnim fondom. Naravno, i da iz Beograda, na našu štetu, arbitrira o svim našim, ne samo crkvenim pitanjima, nego i politièkim”, dodao je Vuèiniæ.
Njeni svještenici Crnu Goru, kako je saopštio, doživljavaju kao privremeno državno rješenje koje treba likvidirati “i kao teritoriju sa koje se nekažnjeno mogu politièki destabilizovati susjedne republike”.
“Upravo, slièan Ugovor, kakav æe se morati potpisati i sa srpskom crkvom, u stvari je pravno-politièki instrument koji æe uzrokovati nevolje razmjera koje se nemogu ni pretpostaviti”, rekao je Vuèiniæ.
On smatra da, saglasno èlanu 20 stav 3 Temeljnog ugovora, sa Vatikanom treba povesti nove pregovore.
“S ciljem da se usaglasi sa našim Ustavom, interesima i politièkim prilikama kako bi se sprijeèile buduæe ozbiljne i opasne štete kojima æe on biti nesumnjivi uzroènik. Stoga ratifikaciju i treba odložiti dok se njegova sadržina ne usaglasi sa našim državnim i nacionalnim interesima”, zakljuèio je Vuèiniæ.
(kraj) boj