
Podgorica, (MINA - BUSINESS) - Crnogorska Vlada uvešæe steèaj u tivatskom Mornarièko-tehnièko remontnom zavodu »Sava Kovaèeviæ«, ukoliko štrajk u toj kompaniji odbije investitore, najavio je danas ministar finansija Igor Lukšiæ.
Radnici tivatskog Arsenala odbili su na sastanku sa Lukšiæem, kojem su prisustvovali i privrednici i predstavnici lokalne samouprave Tivta, ponudu vladinog pregovaraškog tima da umjesto akcija dobiju procenat od predstojeæe prodaje firme.
Oni ostaju pri ranijim zahtjevima - da se poništi tender za prodaju Arsenala i napravi poseban program privatizacije, u kojoj bi im pripale akcije.
Kako su saopštili, minimum ispod koga ne bi išli u ovom trenutku bio bi zaustavljanje tendera i stvaranje uslova za transformaciju i privatizaciju, registrovanje sindikata u Ministarstvu rada i socijalnog staranja i potpisivanje posebnog kolektivnog ugovora sa sadašnjim poslodavcem.
U èinjenici da je od 15. jula ove godine Crna Gora i zvanièno preuzela vojnu imovinu, radnici nalaze uporište da postoji i zakonski osnov da se napravi poseban program privatizacije Arsenala.
Lukšiæ je objasnio da nije racionalno otvarati prièu u vlasnièkoj transformaciji kada je zakon ne dozvoljava, istièuæi da Vlada neæe ostaviti radnike Arsenala na ulici.
"Vodiæemo raèuna o socijalnom programu a spremni smo da im kompenziramo to što ne mogu dobiti akcije na drugi naèin, o èemu treba da pregovaramo", rekao je Lukšiæ.
On je upozorio da bi najgora situacija bila da se daljom radikalizacijom odbije investitor, poruèujuæi da toj firmi prijeti steèaj ukoliko propadne veæ traspisani tender za privatizaciju.
Radnici Zavoda, koji štrajkuju od sredine prošle sedmice tražeæi transformaciju kompanije prije aktuelne privatizacije, u srijedu su jednoglasno odbili predlog crnogorske Vlade da prekinu štrajk.
Predstavnici Vlade odbacili su kljuène zahtjeve radnika Arsenala da se poništi tender i privatizacija privremeno obustavi do transformacije u akcionarsko društvo u kojem bi radnici bili vlasnici dijela kapitala.
Umjesto toga, Vlada je ponudila formiranje radne grupe koja bi razmotrila moguænost da dio privatizacionih prihoda pripadne radnicima i Opštini, u kojoj bi trebalo da budu po tri njena i predstavnika Opštine i pet Sindikata Arsenala.
Predloženo je i formiranje ekspertske grupe koja bi razmotrila da li bi Arsenal trebalo i ubuduæe da radi kao vojno brodogradilište, marina za mega jahte kao što je predviðeno tenderom ili se bavi kombinacijom tih djelatnosti.
Nasuprot Vladi, radnici smatraju da Arsenal, umjesto prodajom imovine, može biti privatizovan kao veliko ili preduzeæe sa veæinskim državnim kapitalom, kao i da bi to bilo najbolje rješenje i za štrajk i za privatizaciju.
Zahtjeve oko 490 radnika Arsenala ranije je potpisivanjem peticije podržalo i oko devet hiljada graðana Crne Gore.
Za kupovinu Arsenala zainteresovan je kanadski biznismen, Piter Mank /Peter Munk/, koji bi ga pretvorio u vodeæu marinu za mega-jahte u ovom dijelu Mediterana.
(kraj) tmi