Automatski steèajevi bi isèistili realni sektor
- Automatski steèajevi bi isèistili realni sektor
- Post By urednik
- 12:40, 9 novembar, 2014

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Centralna banka (CBCG) u cilju ublažavanja problema nelikvidnosti, ostaje pri stavu da treba uvesti princip automatskog steèaja jer, kako smatraju njeni predstavnici, tako bi se isèistio realni sektor, što bi imalo pozitivan uticaj na stabilnost finansijskog.
U CBCG smatraju da bi zakon o automatskom steèaju trebalo usvojiti sa odloženom primjenom od godinu, da bi se, sa jedne strane, dalo dovoljno vremena preduzeæima da eventualno izaðu iz blokade, a sa druge strane da se pripreme svi neophodni preduslovi.
“Kljuèni preduslov je da se u pomenutom periodu sprovedu intenzivni programi obuke steèajnih upravnika”, navedeno je u Preporukama Vladi za voðenje ekonomske politike u narednoj godini.
U dijelu Preporuka koje se odnose na institucionalni ambijent, ocijenjeno je da su efikasniji sudski postupci i implementacija zakona preduslov privlaèenja stranih investitora.
“Efikasni sudski postupci, primjena zakona i propisa, ohrabriæe strane investitore da ulažu svoj kapital u Crnu Goru”, poruèili su iz CBCG.
I pored brojnih aktivnosti koje, kako su dodali, sprovodi Savjet za unaprijeðenje poslovnog ambijenta, postoje odreðeni nedostaci i problemi koje je u narednom periodu potrebno otkloniti.
“U Crnoj Gori još postoje biznis barijere, kao što su komplikovane i skupe administrativne procedure, infrastrukturna pitanja, kao i finansiranje”, konstatovali su u CBCG.
Iz CBCG podsjeæaju da su još prisutni prigovori investitora na nestruènost državnih službenika i neefikasnost rada administracije.
Stoga je, kako se dodaje, potrebno unaprijediti sistem usavršavanja državnih službenika, radi sticanja vještina, kompetencija, kao i obezbjeðivanja kontinuiranog usavršavanja. Takoðe, potrebno je raditi na unaprijeðenju administrativnih procedura, što podrazumijeva skraæenje rokova za postupanje, pribavljanje dokumentacije po službenoj dužnosti, kao i odreðivanje realnih taksi u skladu sa troškovima administracije.
“Potrebno je uložiti napor ka kreiranju kvalitetnije prakse korporativnog upravljanja, sa posebnim akcentom na principe zaštite manjinskih akcionara i društvene odgovornosti (stakeholderski princip korporativnog upravljanja)”, preporuèuju iz CBCG.
Brojni novi vlasnici privatizovanih kompanija, kako je konstatovano, ne poštuju sve odredbe ugovora o privatizaciji, što u nekim sluèajevima proizvodi dodatne troškove kompanijama i državnom budžetu.
“Potrebno je sprovesti kontrolu i voditi sistematizovanu evidenciju realizacije ugovora i u sluèaju odstupanja od ugovornih obaveza, pravovremeno reagovati”, kazali su iz CBCG.
Jedna od preporuka je da se nastavi primjena RIA (Regulatory Impact Assesment) metodologije, jer se radi o kompleksnom oruðu èiji je cilj omoguæiti ex ante evaluaciju uticaja novih propisa (zakona i podzakonskih propisa).
“Takoðe, sprovesti preporuke Giljotine propisa, u skladu sa Akcionim planom. Potrebno je da svaka jedinica lokalne samouprave kreira svoj program olakšica za strane investitore kako bi i na taj naèin unaprijedile poslovni ambijent. Paket mjera mogao bi da sadrži finansijske olakšice za nove investicije, kreiranje biznis zona, izradu opštinskih urbanistièkih planova, efikasniju lokalnu administraciju i drugo”, naveli su iz CBCG.
U proteklih nekoliko godina, u cilju unapreðenja poslovnog ambijenta, donijet je veliki broj zakona, ali, kako smatraju u CBCG, postoje odreðene nedosljednosti u njihovoj primjeni.
“Potrebno je da nadležni organi obezbijede efikasniju primjenu donijetih zakona, kako bi se uklonile biznis barijere i održao stabilan poslovni ambijent”, navodi se u Preporukama.
Kontinuirano sprovoðenje regulatornih reformi, kako se dodaje, omoguæiæe otklanjanje biznis barijera i stvaranje boljih uslova za vladavinu prava, èime æe se smanjiti prostor za korupciju i na kraju kreirati još bolji i stabilniji poslovni ambijent.
Potrebno je i preispitati broj neophodnih dozvola i saglasnosti za poèetak obavljanja djelatnosti, kao i broj i visinu lokalnih taksi i ukinuti nepotrebne, u cilju privlaèenja investicija i lakšeg zapoèinjanja privredne djelatnosti, naroèito u opštinama na sjeveru.
“Takoðe, neophodno je ujednaèiti uslove (cjenovnik o visini naknada) i procedure kod komunalnog opremanja u svim opštinama. Potrebno je raditi na daljem unaprijeðenju jednošalterskog principa dobijanja graðevinskih dozvola u svim jedinicama lokalne samouprave, kako bi se smanjio broj dana èekanja graðevinske dozvole i omoguæilo da stvarni rok za dobijanje graðevinske dozvole u praksi odgovara roku definisanim zakonskim rješenjima”, poruèili su iz CBCG.
Neriješeni svojinsko-pravni odnosi èesto su, kako podsjeæaju, veliki problem za investitore u oblasti realizacije projekata od državnog interesa.
“Potrebno je unaprijediti mehanizam restitucije i eksproprijacije u cilju stvaranja povoljnog pravnog osnova za podsticanje investicija”, smatraju u CBCG.
Iz CBCG su upozorili na veliki broj preduzeæa u monopolistièkoj i oligopolistièkoj situaciji i potrebno je obezbijediti da se ne zloupotrebljava dominantan položaj.
“Stoga je neophodno potpuno otvaranje tržišta u svim segmentima gdje je konkurencija ogranièena podsticanjem investicija u ove oblasti i stvaranjem povoljnih uslova za investiranje”, navedeno je u Preporukama.
Imajuæi u vidu, kako se dodaje, znaèajan uvoz strane radne snage potrebno je skratiti i ubrzati proceduru dobijanja radnih dozvola.
“Takoðe, bilo bi korisno razmotriti moguænost da od trenutka podnošenja zahtjeva za radnu dozvolu do izdavanja rješenja važi privremena radna dozvola. Takoðe, treba razmotriti restriktivniju politiku izdavanja radnih dozvola u onim sektorima gdje postoji ponuda odgovarajuæe raspoložive radne snage na crnogorskom tržištu”, kazali su iz CBCG.
Znaèajan problem je, kako su ocijenili, nelegalno zapošljavanje, naaroèito tokom ljetnje turistièke sezone, zbog èega je neophodno pojaèati inspekcijski nadzor i podiæi svijest poslodavca o znaèaju legalnog zapošljavanja.
“Potrebno je uraditi supstituciju strane radne snage domaæom. U ovoj oblasti postoji znaèajan potencijal za sniženje stope nezaposlenosti”, poruèuju iz CBCG.
(kraj) bvm/sam