
Podgorica, (MINA) – U Crnoj Gori je porastao broj tražilaca azila u odnosu na prethodne dvije godine, dok je od početka ove azil tražilo 1,38 hiljada osoba, pokazali su podaci koje Agencija Ujedinjenih nacija za izbjeglice (UNHCR) dobija od Ministarstva unutrašnjih poslova.
Portparol UNHCR-a, Mensur Bajramspahić, kazao je da je od nezavisnosti i početka primjene prvog zakona o azilu 2006. godine do 30. maja podneseno 12,74 hiljade zahtjeva za azil.
“Veoma je važno napomenuti da većina tražilaca azila odustane od svojih prijava za azil u Crnoj Gori, jer Crnu Goru vide kao tranzitnu tačku u njihovoj namjeri da se domognu tla zemalja zapadne Evrope. U prosjeku, podnosioci zahtjeva za azil ostanu samo par dana u Crnoj Gori, prije nego se zapute prema zemljama EU”, rekao je Bajramspahić, piše Dan.
On je dodao da je od uspostavljanja procedure azila, međunarodna izbjeglička ili dodatna zaštita odobrena za 60 osoba, od kojih tri u ovoj godini.
“Trenutno u Crnoj Gori živi 29 osoba kojima je odobren izbjeglički status ili dodatna zaštita”, naveo je Bajramspahić.
On je dodao da je u 2015. godini ukupno 1,61 hiljadu osoba podnijelo zahtjev za azil u Crnoj Gori. Narednih godina taj broj je bio mnogo manji, 2016. – 335, a prošle 849. Ove godine došlo je do naglog skoka, pa je do kraja maja evidentirano 1,38 hiljada tražilaca azila.
“Kao i prethodnih godina, većina tražilaca azila ostaje u zemlji nekoliko dana, nakon
čega nastave putovanje ka drugim evropskim zemljama. Međutim, od skoro, mali broj izbjeglica odluči da ostane u zemlji, jer počinju da Crnu Goru smatraju bezbjednom”, objasnio je Bajramspahić.
On je kazao da u prosjeku, između 100 i 130 tražilaca azila na dnevnom nivou boravi u Crnoj Gori.
“Te osobe se smještaju u Centar za azil, pod upravom Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP). Smještajni kapaciteti Centra su do 80 osoba. MUP je, uz podršku UNHCR-a, postavio dodatne kontejnere u blizini Centra, koji se koriste za smještaj tražilaca azila, kada je to potrebno. Tokom prošle i ove godine, zbog povećanog broja tražilaca azila, Vlada je, uz podršku UNHCR-a, obezbijedila dodatne smještajne kapacitete, kroz alternativne smještajne jedinice na Koniku, u Podgorici”, rekao je Bajramspahić.
On je dodao da je na taj načine osigurano obezbjeđivanje smještaja, hrane, obuće i odjeće za one koji traže međunarodnu zaštitu, kao i pristup zdravstvenoj njezi, psihosocijalnoj podršci i slično.
(kraj) nar