Balansirati prava na privatnost i slobodu izražavanja
- Balansirati prava na privatnost i slobodu izražavanja
- Post By drazenv
- 12:27, 26 mart, 2013

Podgorica, (MINA) – Prava na privatnost i slobodu izražavanja se miješaju i sudovi imaju problem da utvrde tu granicu, rekao je danas sudija Ustavnog suda Miodrag Ilièkoviæ.
On je, na konferenciji o srazmjernosti u ostvarivanju slobode izražavanja i zaštite prava privatnosti (èasti i ugleda) rekao da je teško precizno definisati pravo na privatnost, jer spada u grupu prava koja su teže razumljiva.
»Èesto se granice izmeðu prava na privatnost i prava na slobodu izražavanja miješaju i sudovi su na muci da utvrde tu granicu u konkretnom sluèaju«, kazao je Ilièkoviæ.
Prema njegovim rijeèima, Evropska konvencija, kojim su zaštiæena ta prava, je »živi instrument", i mora se tumaèiti u svijetlu uslova koji u datom trenutku postoje.
»Glavni posao suda je da naðe balans izmeðu prava na slobodu izražavanja i pravo na privatnost«, kazao je Ilièkoviæ.
Zamjenik predsjednika Vrhovnog suda Stanka Vuèiniæ podsjetila je da taj sud zauzeo pravni stav da visina dosuðene naknade štete povrede prava èasti i ugleda, mora biti u skladu sa praksom Evropskog suda.
»Ta visina mora biti takva da ne djeluje obeshrabrujuæe na novinare i medije«, kazala je ona.
Prema rijeèima Vuèiniæa, onaj koji je pristao da obavlja javnu funkciju mora trpjeti veæi stepen kritike javnosti.
Zamjenik šefa misije Britanske ambasada Lindon Radnedž /Lyndon Radnedge/ kazao je da mediji moraju imati slobodu u izvještavanju, ali da to treba da rade odgovorno.
Rukovodilac Centra za ljudska prava Pravnog fakulteta Siniša Bjekoviæ kazao je da je ideja projekta potekla od profesorice Medijskog prava Anete Spaiæ.
»Ono što je nama bilo bitno u tom projektu je da se osim nastavnika i saradnika sa ovog fakulteta, podstaknemo uèešæe studenata", rekao je Bjekoviæ.
Saradnik na projektu Ðurðica Æupiæ kazala je da je cilj projekta traženje srazmjernosti u pravima na privanost i slobode izražavanja, dodajuæi da njime treba da se osnaži svijest o ukljuèenju studenata u projekte sliène vrste.
»Mediji su od vitanog znaèaja za razvoj demokratskog društva i imaju kljuènu ulogu u procesu Evropskih integracija naše države«, navela je Æupiæ.
Ona je kazala da Crna Gora treba da stvori uslove u kojima mediji mogu slobodno da djeluju.
(kraj) teo/isf