
Brisel, (MINA) - Šefovi država ili vlada 26 èlanica NATO alijanse, meðu kojima je danas bio i amerièki predsjednik Džordž Buš /George Bush/, naglašavaju važnost transatlantskih veza i zajednièkog angažmana na kriznim žarištima, Avganistanu i Iraku.
Kada je Balkan u pitanju, Savez je odluèan da tamo ostane, pomažuæi zemljama regiona u evro-atlantskim
integracijama.
Za NATO lidere veze preko Atlantika imaju trajnu vrijednost, jer promovišu demokratiju, slobodu, ljudske slobode i vladavinu prava. To je naglašeno nakon susreta u sjedištu Alijanse u Briselu.
Kada su u pitanju podruèja gdje se Alijansa aktivno ukljuèila u stabilizaciju prilika, pri samom vrhu se pominje Balkan.
NATO, što obuhvate Evropljane i amerièkog gosta, je odluèan da aktivno uèestvuje u stabilizaciji opštih prilika, pomažuæi zemljama regiona da se što
lakše i brže domognu željenog èlanstva u evro-atlantskim institucijama.
Posebno je naglašeno da æe NATO zadržati visoko vojno prisustvo na Kosovu i, namjeravajuæi da pojaèa politièku dimenziju svog prisustva u
regionu, uèestvovati, zajedno sa Ujedinjenim nacijama, u politièkom traženju rješenja kosovske buduænosti.
Prvi èovjek NATO-a Jap de Hop Šefer /Jaap de Hoop Scheffer/ najavio je da bi pitanje Kosova moglo biti meðu prvim politièkim angažmanima Alijanse, za šta je dobio i podršku moænog amerièkog saveznika.
Njemaèki kancelar Gerhard Šreder /Gerhard Schroeder/ podsjeæa da situacija na Balkanu nije potpuno stabilna, zbog, kako je kazao, neriješenog statusa Kosova.
Tamo je, tvrdi Šreder, situacija "nejasna i napeta", što je posljedica neriješenog statusa.
Za šefa njemaèke vlade ova godina donosi evaluaciju
primjene standarda, ali i moguæe pokretanje debate o rješavanju kosovskog statusa.
(kraj) ebu/anf