Bez liènih dokumenata oko hiljadu Roma i Egipæana
- Bez liènih dokumenata oko hiljadu Roma i Egipæana
- Post By dejanl
- 13:43, 22 januar, 2011

Podgorica, (MINA) – Oko hiljadu osoba iz romske i egipæanske zajednice u Crnoj Gori nema lièna dokumenta, a od tog broja polovina njih živi u Podgorici, kazao je potpredsjednik Nacionalnog Savjeta Roma i Egipæana u Crnoj Gori, Muhamed Ukoviæ.
On je agenciji MINA kazao da je položaj te populacije izuzetno težak.
„Ne mogu da ostvare osnovna ljudska prava, koja su garantovana svakom ljudskom biæu“, ocijenio je Ukoviæ.
On je objasnio da romske i egipæanske populacije nema na tržištu rada i time ne mogu da ostvare pravo na bilo koji vid socijalne pomoæi.
Prema rijeèima Ukoviæa, to su ljudi koji se svakodnevno bore za egzistencijalni opstanak i uglavnom su prepušteni sami sebi.
„Oni su izgubili svaki smisao življenja. Ne znaju za radost. Nekada sam govorio da je njihov život na ivici ponora ali danas je to još bolnije. Oni su duboko u ponoru, a niotkuda ne pristiže ruka spasa i solidarnosti“, rekao je Ukoviæ.
On je kazao da je procedura dobijanja liènih dokumenata izuzetno složena i skupa.
Kako je objasnio, neophodno je pribaviti mnogo dokumenata koja ukupnom iznosu koštaju oko 300 EUR za svakog pojedinca. „Tako da oni ovaj „luksuz“ ne mogu sebi priuštiti“.
Ukoviæ je kazao da Savjet trenutno realizuje projekat pod nazivom Lièna dokumenta - preduslov za inkluziju kojim je obuhvaæeno oko 130 osoba.
Kako je kazao, Projekat je u toku, a finansiralo ga je Ministrastvo manjina od novca koje Vlada izdvaja za realizaciju ciljeva Strategije za 2008. – 2012. godinu.
Ukoviæ je objasnio da Romi i Egipæani samostalno ne mogu da ostvare pravo dobijanja dokumenata.
„Jer je procedura izuzetno složena, tako da oni ne dolaze u dodir sa nadležnim institucijama i svu proceduru oko pribavljanja neophodnih dokumenata iz Srbije rade osobe koje su odreðena za ovu vrstu poslova“, objasnio je Ukoviæ.
Problem je, kako je saopštio, u tome što æe mnogi još dugo morati da saèekaju da budu obuhvaæeni nekim narednim projektom.
Ukoviæ je kazao da je u tom sluèaju neophodna pomoæ meðunarodnih institucija koje bi mogle da izdvoje odreðena novac kako bi svi bili obuhvaæeni istovremeno jednim projektm.
„Nažalost za sada to nije sluèaj i ovaj se problem uglavnom rješava parcijalno“, rekao je Ukoviæ.
Kako je saopštio, Vlada je ovaj problem prepoznala i trudi se da proceduru pojednostavi. “Ali procedura je i dalje jako skupa i složena.“
Ukoviæ smatra da je stanje Roma i Egipæana u odnosu na prethodni period djelimièno poboljšano, ali da je daleko od optimalnog.
Prije svega, kako je objasnio, zbog toga što su problemi Roma i Egipæana u Crnoj Gori izuzetno složeni i kompleksni.
„Nažalost rješenje problema sa kojima se susreæu ova dva naroda decenijama je prolongirano za neka bolja vremena ali Evropska unija ima svoje standarde koje mora ispuniti svaka država koja želi da bude dio evropske porodice razvijenih zemalja“, poruèio je Ukoviæ.
Takva politika, prema njegovom mišljenju, daje izvjesne rezultate, ali on smatra da je sve to još nedovoljno.
Ukoviæ je pohvalio napore Vlade koja, kako je saopštio, pokušava da utièe na poboljšanje položaja romske i egipæanske zajednice.
„Ali je više nego oèigledno da je neophodna pomoæ meðunarodnih fondova, kako bi se poboljšao socio-ekonomski položaj ove populacije u Crnoj Gori“, saopštio je Ukoviæ.
On smatra da bez djelotvornog uèešæa u institucijama sistema i politièke participacije Roma i Egipæana nema govora o integraciji. „Ali vjerujem da vrijeme koji dolazi budi nadu u bolje sjutra“.
Ukoviæ je naveo da je problem nezaposlenosti izuzetno izražen kod romske i egipæanske zajednice iako, kako je saopštio, kadrovi postoje.
„Nekoliko nas je završilo èetvoromjeseèni kurs novinarstva, a samo je jedan zaposlen na odreðeno vrijeme“, rekao je Ukoviæ dodajuæi da je njih nekoliko završilo državni ispit za rad u državnim organima, a samo je jedan zaposlen u sekretarijatu Ministrastva manjina.
„Oèigledno ne postoji politièka volja, ali i demokratski ambijent koji je uslov za vladavinu prava“, ocijenio je on.
Ukoviæ je za primjer nesklada i neprincipijelnosti naveo raspodjelu novca iz Fonda za manjine, èiji je èlan.
Kako je objasnio, novac iz Fonda se djeli po proporcionalno modelu u strukturi stanovništva.
„Zvanièno nas ima 0,40 odsto u ukupnoj strukturi stanovništa od 850 hiljada EUR i po ovom modelu nama je pripalo samo sedam hiljada EUR.
On se pita zašto se u praksi ne poštuje isti princip koji nalaže proporcionalnu zastupljenosti svih zajednica u državnim i lokalnim institucijama.
„Naravno u pitanju su dvostruki aršini, kada treba da nam ponude ono što nam po Ustavu pripada, oni nam to uskraæuju“, zakljuèio je Ukoviæ.
(kraj) anm/del