
PODGORICA, 14. januara (Montena-fax) - Radna grupa za usaglašavanje stavova o Predlogu zakona o pravednoj restituciji, ni na današnjoj sjednici, do poslijepodnevne pauze date zarad prouèavanja tek prispjelih amandmana Vlade RCG, nije uspjela da postigne saglasnost oko osnovnih postavki predloženog zakonskog sadržaja.
Radna grupa se najviše zadržala na sadržaju amandmana koje je u ime SDP-a obrazložio predsjednik te partije Ranko Krivokapiæ.
“Mi smo ovaj zakon predlagali prije deset godina. I tada, i danas nam se postavlja pitanje odakle poèeti, odnosno odakle se može neko smatrati pravednim korisnika restitucije: da li oni iz režima od 1918. do 1945, da li oni od 1945. ili i jedni i drugi sa ovim poslije 1992. godine, pogotovo što nacionalizacija nije samo akt saocijalistièkih režima.
On je istakao da tako predložena restitucija predstavlja “novu i nepravedniju nacionalizaciju”, te da je u pitanju “kontrarevolucionalran akt, koji je na štetu veæine graðana koji su svoju imovinu stekli na legalno-zakonit naèin.
Vladin predstavnik i direktor crnogorske Direkcije za nekretnine Rajko Jankoviæ, istakao je da je Vlada za donošenje zakona o pravednoj restituciji, uz podsjeæanje da je sva nacionalizovana imovina sankcionisana na zakonit i legalan naèin.
Replicirajuæi, jedan od predlagaèa tog zakonskog projekta Veselin Uskokoviæ, predložene amandmane doveo je u vezu sa “komunistièkim režimom”, koji je otimao sve mimo pravnog sistema, i optužio SDP da se “sada pojavljuje kao zaštitnik ljudi koji su imovinu stekli na sumnjiv naèin”.
Na takve insinuacije Krivokapiæ je odgovorio pitanjem zašto oni ne predlože rješenje “tih drastiènih desetak sluèajeva, kako od njih ne bi pravili pravno pravilo”, te ko æe biti odgovoran ako tim zakonom bude obespravljeno na desetine hiljada graðana, posebno na Crnogorskom primorju i starim gradskim jezgrima širom Crne Gore.
Pošto je današnji datum krajnji rok za rad pomenute Radne grupe, nakon stava predlagaèa o amandmanima, moglo bi se dogoditi da se novi sadržaj teksta ponudi Skupštini, a da se neprihvaæeni amandmani, stave u skupštinsku proceduru. (kraj)