Bez zvaniènog obavještenja o sudskom postupku protiv Ðukanoviæa
- Bez zvaniènog obavještenja o sudskom postupku protiv Ðukanoviæa
- Post By urednik
- 07:25, 30 avgust, 2003

Rim, (MINA) - Italijansko državno tužilaštvo i ministarstvo spoljnih poslova, do sada, nijesu dobili nikakvo zvanièno obavještenje o bilo kakvom sudskom procesu protiv crnogorskog premijera Mila Ðukanoviæa.
"Do sada nijesmo obaviješteni ni o kakvom sudskom procesu koji se vodi protiv Ðukanoviæa, niti smo poslali bilo kakav dopis u Crnu Goru o toj temi. Ako se o tome spekuliše, rijeè je o obiènim dezinformacijama", kazao je za današnje Vijesti savjetnik u italijanskom Ministarstvu inostranih poslova (MIP) zadužen za odnose sa javnošæu Marko Klaudije Voci.
S obzirom da je u Italiji sezona godišnjih odmora, dežurni tužioci u Napulju i Bariju nijesu mogli ništa kazati o sluèaju Ðukanoviæ, jer samo “sudije koji prate taj proces” mogu dati informacije.
Prema italijanskom zakonodavstvu i pravu Evropske unije (EU), zahtjev da se u inostranstvu otvori istraga protiv osumnjièenog može poslati tužilac koji vodi postupak, direktno nadležnom sudu u toj zemlji, ako je rijeè o èlanicama EU.
Kada se traži meðunarodna pravna pomoæ od zemlje van EU, sva korespondencija, u veæini sluèajeva, ide preko MIP-a i nadležnih diplomatskih predstavništava u skladu sa sporazumom Italije ili EU sa tom državom, objašnjeno je podgorièkom dnevniku u Tužilaštvu u Rimu.
Sudske ferije u Italiji traju do 15. septembra, kada se na posao vraæaju i tužioci iz Barija i Napulja, koji istražuju prekogranièni šverc cigareta.
Predsjednik Srbije i Crne Gore Svetozar Maroviæ, najavio je ranije da æe državna zajednica “pokazati interes” za zvaniène italijanske podatke o eventualnim istragama i sudskim procesima protiv Ðukanoviæa.
Italijanska agencija ANSA emitovala je, poèetkom jula ove godine, tvrdnju izvora iz napuljskog tužilaštva da je tužilac Augusto Kordova tražio da se "izda nalog za hapšenje Ðukanoviæa”, zbog navodnog èlanstva u “kriminalnoj organizaciji”, koja se bavila švercom cigareta u Italiju preko Crne Gore.
List je prenio djelove obrazloženja njegovog zahtjeva koji je preliminarni istražni sudija Ana di Mauro odbila, jer Ðukanoviæa, kao “šefa strane države, štiti imunitet".
Sredinom 2002. godine domaæi i strani mediji objavili su i da tužilac u Bariju Ðuzepe Šelzi, vodi sliènu istragu protiv Ðukanoviæa.
Crnogorski premijer je više puta negirao optužbe iz Italije, karakterišuæi ih sredstvom politièkog pritiska na Crnu Goru i na njeno stremljenje ka nezavisnosti.
(kraj) nem