Biæe razmatrani i problemi grana
- Biæe razmatrani i problemi grana
- Post By kristina
- 18:34, 12 jul, 2005

Podgorica, (MINa-BUSINESS) - Aktivnosti tripartitnih radnih grupa treba intenzivirati, ne samo na opštinskom veæ i na granskom nivou, zakljuèeno je danas na sastanku predstavnika Vlade, Sindikata, poslodavaca, državnih i privatizaciono-investicionih fondova.
Konstatovano je da treba nastaviti i prestrukturiranje preduzeæa, sa fokusom na pokretanje proizvodnje, i pomoæi im u izradi kvalitetnih biznis planova i edukaciji mendžmenta.
Socijalni partneri su se složili da je neophodno identifikovati prekobrojne radnike i uraditi socijalne programe, intenzivirati aktivnosti na formiranju Fonda rada, kao i obezbijediti efikasnost u postupcima steèaja.
Potrebno je, kako je saopšteno, intenzivno raditi na suzbijanju rada na crno, analizirati moguænost stimulativne poreske politike, stvarati uslove za smanjenje transakcionih troškova i eliminisanje biznis barijera, analizirati dosadašnju privatizaciju i posrednom stimulativnom politikom uticati na poveæano kreditno angažovanje poslovnog bankarstva.
Potpredsjednik crnogorske Vlade, Branimir Gvozdenoviæ, predložio je da bude formirana ekipa koja æe uoblièiti zakljuèke socijalnih partnera i definisati dinamiku njihove realizacije.
"Ako svi socijalni partneri budu radili punim kapacitetom i u prilog pojedinaènom i opštem interesu, nema sumnje da æe amortizovati i riješiti veliki dio problma u preduzeæima", konstatovao je Gvozdenoviæ.
Predstavnici Saveza sindikata Crne Gore (SSCG) ponovili su da tripartitne radne grupe, formirane prije više od godinu, nijesu puno uradile na rješavanju problema i pokretanju proizvodnje u preduzeæima.
Grupe su obišle 273 ugrožena crnogorska preduzeæa u svim opštinama, ali efekti njihovog rada nijesu predstavljeni, iako je najavljeno da æe one nastaviti sa radom.
Jedino što je uraðeno, kako je kazao predsjednik SSCG, Danilo Popoviæ, je u dijelu socijalnih davanja, isplati otpremnina i jednokratnih pomoæi.
"Ministarstvo rada i socijalnog staranja je izvršilo najveæi dio obaveza koje su definisale radne grupe, ali to je, bez pokretanja proizvodnje, samo bacanje para u prazno", ocijenio je Popoviæ.
Prema njegovim rijeèima, socijalna situacija u Crnoj Gori se pogoršava, a sve više radnika traži pomoæ iz Sindikatovog socijalnog fonda.
"Moramo poèeti realno da razgovaramo, samo tako možemo nešto uraditi. Tamo gdje ne može biti pokrenuta proizvodnja treba otvoreno reæi da to nije moguæe i napraviti adekvatan socijalni program", predložio je Popoviæ.
Treba, kako je dodao, taèno utvrditi koje su obaveze Sindikata, Vlade i Privredne komore, kako bi se znalo ko je odgovoran za njihovo eventualno neizvršavanje.
Ministar rada i socijalnog staranja, Slavoljub Stijepoviæ, smatra da bi Sindikat i Komora tebalo da predlože neka rješenja, a ne samo da kritikuju Vladu.
"Vlada je uradila dovoljno sa postignutom makroekonomskom stabilnošæu", tvrdi Stijepoviæ. "U Crnoj Gori je 27 hiljada preduzeæa privatizovano, a, tamo gdje nije vlasnik, Vlada ne može riješiti probleme".
Predstavnici Komore su konstatovali da su najveæi problem preduzeæa njhovi dugovi na osnovu poslovanja i neizmirenih obaveza prema radnicima, kao i to što se menadžment slabo snalazi u uslovima tržišnog privreðivanja.
Veliki je broj invalida i prekobrojnih, a kako su saopštili nije riješen status pojedinih preduzeæa, ne zna se jesu li u steèaju ili pred likvidacijom, dok sa nekima nije moguæe ni kontakt uspostaviti.
U Komori smatraju da je neophodno, prije svega, skratiti postupke steèaja i likvidacije i dio preduzeæa koja mogu da se oporave osloboditi plaæanja svih poreza, osim onih za zdravstveno i penzijsko osiguranje radnika.
(kraj) bvm/anf