
Brisel, (MINA) – Ministri odbrane zemalja NATO saopštili su danas da æe intenzivno bombardovanje Libije biti nastavljeno, “koliko god bude neophodno”, sve dok libijski voða Moamer Gadafi ne podnese ostavku.
“Vrijeme radi protiv Gadafija, koji je oèigledno izgubio svu legitimnost i zbog toga treba da se povuèe”, naveli su ministri u saopštenju nakon razgovora o skoro tromjeseènoj operaciji Alijanse u Libiji.
Ministri su poruèili da “nema buduænosti za režim koji sistematski preti i napada svoje stanovništvo”, prenosi AFP.
Generalni sekretar NATO Anders Fog Rasmusen kazao je na konferenciji za novinare u Briselu da su se “svi ministri saglasili da æe pojaèati pritisak koliko god je potrebno da se to brzo završi”.
Rasmusen je rekao i da ne vidi NATO u “glavnoj ulozi” u periodu poslije Gadafija i odbacio moguænost razmještanja kopnenih trupa u Libiji.
NATO je, kako je navedeno, spreman da preuzme odreðenu ulogu u Libiji “poslije Gadafija”, ali bi to angažovanje trebalo da iniciraju Ujedinjene nacije (UN) i meðunarodna kontakt grupa za Libiju.
Alijansa je produžila kampanju bombardovanja Libije za još 90 dana, do kraja septembra.
Rasmusen i britanski ministar odbrane Lajam Foks pozvali su zemlje èlanice da se ukljuèe u operaciju, buduæi da samo polovina od 28 èlanica NATO uèestvuje u vazdušnoj kampanji u Libiji,.
Samo devet država NATO izvodi vazdušne udare i napada helikopterima u toj afrièkoj zemlji, veæinom Francuska i Velika Britanija.
Španski ministar odbrane Karmen Chakon, èija zemlja uèestvuje u operaciji u Libiji, ali ne u vazdušnim udarima, kazala je da se broj uèesnika u operaciji nije poveæao sa novim pozivima na saradnju.
Amerièki admiral Semjuel Loklir, jedan od komandanata Alijanse, nagovijestio je prošle sedmice da bi u Libiji možda bilo neophodno razmjestiti manji broj pripadnika kopnenih snaga pošto Gadafi napusti vlast, iako je Rasmusen odbacio moguænost slanja kopnenih trupa u Libiju.
Te trupe, objasnio je, mogle bi da budu snage UN, Evropske unije ili NATO.
(kraj) boj