Borba protiv siromaštva doprinosi stabilnosti
- Borba protiv siromaštva doprinosi stabilnosti
- Post By angelina
- 11:12, 29 mart, 2004

Solun, (MINA-BUSINESS) – Eliminisanje siromaštva umanjuje sve konflikte u društvu, pa æe doprinijeti i bezbjednosti Balkana, ocijenjeno je na poèetku drugog Foruma o strategijama za smanjenje siromaštva u regionu, koji je danas poèeo u Solunu.
Trodnevni forum je meðunarodni skup za Albaniju, Bosnu i Hercegovinu, Srbiju i Crnu Goru koje sprovode svoje strategije za smanjenje siromaštva.
Delegaciju Crne Gore na Forumu predvodi pomoænik ministra rada i socijalnog staranja i rukovodilac PRSP jedinice za monitoring i evaluaciju Snežana Mijuškoviæ.
Predstavnik grèkog Ministarstva inostranih poslova Herkules Moskov /Hercules Moskoff/ je ocijenio da su sve politièke krize posljedica ljudskih, kao i da mnoge mogu biti riješene ukoliko do 2015. godine budu ispunjeni Milenijumski ciljevi razvoja, meðu kojima su smanjenje siromaštva, smrtnosti majki i odojèadi, poveæanje obuhvatnosti obrazovanja i društvenog bruto proizvoda.
"Uvjereni smo da to može biti postignuto primjenom strategija za smanjenje siromaštva, koje moraju biti zasnovane na konsenzusu i otvorene za sve", rekao je Moskov otvarajuæi Forum.
Kako javlja specijalni izvještaè agencije Mina-business, on je podsjetio da se jaz izmeðu bogatih i siromašnih sve više poveæava, jer je procijenjeno da u svijetu 1,2 milijardi ljudi živi sa manje od jednog dolara dnevno.
Grèka je, kako je dodao, spremna da pomogne sveopštem razvoju i da za to izdvaji 0,2 odsto bruto društvenog proizvoda, a njenim planom za ekonomsku obnovu Balkana je obezbijeðeno 550 miliona EUR pomoæi, koja nije namijenjena samo borbi protiv siromaštva.
U ovom procesu, smatra Moskov, treba se usmjeriti na prioritetne projekte i pomoæi stanovništvu seoskih oblasti.
Prethodni forum o strategijama za smanjenje siromaštva u zemljama Balkana održan je prije skoro dvije godine u austrijskom gradu Badenu, a predstavnici meðunarodnih razvojnih partnera smatraju da su od tada sve države regiona napredovale.
"Brzi rezultati primjene strategija biæe pozdravljeni, ali ne možemo oèekivati da budu realni", upozorio je predstavnik Svjetske banke Asad Alam.
On je podsjetio da se Svjetska banka, koja uz Meðunarodni monetarni fond organizuje Forum za Albaniju, Bosnu i Hercegovinu, Srbiju i Crnu Goru, obavezala da Strategije koristi kao osnov za partnerstvo sa zemljama koje su ih pripremile.
Lider tima odsjeka britanske Vlade za promociju razvoja i smanjenja siromaštva za jugoistoènu Evropu i centralnu Aziju Rièard Molerbi /Richard Molerby/ je podržao integracije zemalja Balkana u Evropsku uniju, jer smatra da æe to doprinijeti njihovoj stabilnosti.
"Ako je integracija realnost, treba podržati strategije, jer one smanjuju siromaštvo i poveæavaju socijalnu jednakost", kazao je Molerbi.
U MMF-u tvrde da je još rano oèekivati rezultate primjene strategija, jer æe oni biti vidljivi tek u drugoj ili treæoj godini njihove implementacije.
Predstavnik te institucije Sandžaja Pant /Sanjaya Panth/ je rekao da je za smanjenje siromaštva kljuèna primjena pripremljenih strategija, kao i da je u 38 zemalja koje su to veæ uèinile oèigledan izvjestan napredak.
Prema njegovim rijeèima, u primjenu projekata iz strategija sve više su ukljuèeni sindikati, privatni i nevladin sektor.
"Neke zemlje su napredovale u obuhvatnosti obrazovanja i smanjenju smrtnosti", tvrdi Pant.
On je upozorio da su izazovi koji predstoje u ovom poslu usklaðivanje dugoroènih ambicija i budžetskih ogranièenja, i uravnoteženost sveobuhvatnost i fokus na pojedine projekte.
Na Forumu æe biti razmatrani prioriteti državne politike, institucionalizacija uèešæa u primjeni i praæenju strategija za smanjenje siromaštva i partnerstvo kao podrška tom procesu.
Tematske diskusije æe, kako je saopšteno, omoguæiti da uèesnici Foruma razmijene dosadašnja iskustva koja mogu biti od koristi u buduæoj primjeni strategija.
U crnogorskoj delegaciji su i lideri radnih grupa koje su pripremale Strategiju i to za regionalni razvoj Predrag Boškoviæ, obrazovanje Željko Raièeviæ, zdravstvo Agima Ljaljeviæ i makroekonomsku stabilizacionu politiku Danijela Jaæimoviæ.
Ostatak delegacije èine predstavnici Monstata Zdravka Saviæ, PRSP jedinice Anita Bilafer, Ministarstva finansija Jadranka Radunoviæ, Unije poslodavaca Ivan Mitroviæ, Centra za razvoj nevladinog sektora Goran Ðuroviæ, Kancelarije za ravnopravnost polova Nada Drobnjak, Instituta za strateške studije i prognoze Dragana Radeviæ i Opštine Bijelo Polje Slobodan Jeliæ.
Bord direktora Svjetske banke nedavno je pozitivno ocijenio crnogorsku Strategiju razvoja i smanjenja siromaštva, a njeni predstavnici smatraju da je taj dokument dobar primjer saradnje Vlade i nevladinog sektora, kao i da je veoma jasan, otvoren i interesantan za èitanje.
U Svjetskoj banci smatraju da Crna Gora treba da smanji listu prioritenih projekata i pojaèa njihovu vezu sa Budžetom, a primjenu poveže sa stabilizacijom balkanskih zemalja i njihovim pridruživanjem Evropskoj uniji.
(kraj) anf/kmh