Boriæe se za obrazovanje na srpskom jeziku
- Boriæe se za obrazovanje na srpskom jeziku
- Post By urednik
- 17:31, 27 jul, 2013

Podgorica, (MINA) – Nova srpska demokratija (Nova) ne podržava diskriminatorsku politiku vlasti prema Srbima u Crnoj Gori i svim dozvoljenim sredstvima æe se boriti da se najbrojnijoj jezièkoj zajednici omoguæi zagarantovano pravo obrazovanja na vlastitom jeziku, rekao je predsjednik stranke, Andrija Mandiæ.
Ustavni sud Crne Gore proglasio neustavnim izmjene Zakona o obrazovanju, koje je Skupština usvojila na osnovu Sporazuma o jeziku, koje su 2011. godine potpisali tadašnji premijer Igor Lukšiæ i lideri opozicije.
Mandiæ je za portal IN4S rekao da poništenje dogovora vlasti i opozicije, koji je bio preduslov za prošlogodišnje glasanje Zakona o izboru odbornika i poslanika u Skupštini, govori o karakteru vlasti i liènosti premijera Vlade Mila Ðukanoviæa, „i lažnog predsjednika Filipa Vujanoviæa“.
„Vjerolomnost, izdaja, kraða i prevarantske sklonosti ljudi koji su sticajem sluèajnih okolnosti na èelu ove male i nesreæne zemlje otvaraju nove linije podjela meðu razlièitim nacionalnim i jezièkim zajednicama“, naveo je on.
Mandiæ je kazao da je najnovija odluka Ustavnog suda najbolji dokaz zašto Demokratski front nije želio da podrži izmjene Ustava u oblasti pravosuða bez opšteg reizbora svih sudija i tužilaca u Crnoj Gori.
On je rekao da zahvaljujuæi dnevnoj novini Dan, koja je objavila odluku Ustavnog suda prije konaènog glasanja o promjenama Ustava, još nije kasno da opozicija zaštiti interese najbrojnije jezièke zajednice u Crnoj Gori.
„Više puta sam isticao, da je jedan dio opozicije napravio veliku grešku, što je bez uslovljavanja predlozima promjene Ustava koje su inicirale Nova, Pokret za promjene i Socijalistièka narodna partija, podržao one izmjene Ustava koje je predložila Vlada. Nije kasno da opozicija zaštiti vlastiti interes i interese najbrojnije jezièke zajednice u Crnoj Gori“, kazao je Mandiæ.
On je istakao da je Vlada podržala paradu jednog jedinog registrovanog homoseksualca u Crnoj Gori, „dok na drugoj strani spreèava zagarantovano pravo obrazovanja najbrojnijoj jezièkoj zajednici na vlastitom srpskom jeziku“.
Funkcioner Demokratskog fronta, Milan Kneževiæ je mišljenja da se još jednom pokazala pogubnom odluka dijela opozicije da podrži predlog vladajuæih partija kojim je pokrenuta proceduru za promjenu Ustava iz oblasti pravosuða, a da se pritom odloži procesuiranje zajednièkih amandmana opozicije, koji su normirali i status srpskog jezika kao službenog.
Kneževiæ je kazao i da oèekuje da se oglasi Lukšiæ, „koji je kao premijer bio garant da sporazum o jeziku potpisan sa liderima opozicije neæe biti srušen od strane politièkih ispostava DPS-a i SDP-a kao što je Ustavni sud“.
„Oèigledno da je Ðukanoviæ i u sluèaju rušenja sporauma o jeziku želio da pošalje poruku Lukšiæu kako æe uskoro biti marginalizovan u vladi i DPS-u, i da njegovi sporazumi potpisani u vrijeme kada je bio premijer za aktuelnog predsjednika vlade nemaju nikakvu važnost“, smatra Kneževiæ.
U socijalistièkoj narodnoj partiji (SNP) nijesu željeli da ne komentarišu odluke sudova.
„U ovom sluèaju tim prije što sa navedenom odlukom Ustavnog suda nijesmo imali prilike da se upoznamo jer, vjerovatno, još nije javno objavljena“, naveli su iz te partije.
Oni su kakazali da sadašnji sastav Ustavnog suda predstavlja u više sluèajeva dokazanu, „poslednju liniju odbrane crnogorskog šovinizma“.
„Meðutim, ono što je izvjesno je èinjenica da æe ovo biti jedna od poslednjih odluka Ustavnog suda, u ovom sastavu sudija“, zakljuèili su iz SNP-a.
(kraj) anm