Bregu: Klimatska kriza ne jenjava, potrebna veća ulaganja
- Bregu: Klimatska kriza ne jenjava, potrebna veća ulaganja
- Post By urednik
- 17:53, 8 oktobar, 2024

Berlin, (MINA) – Klimatska kriza ne jenjava i predstavlja veliki izazov koji zahtijeva ambiciozniji pristup i veća ulaganja, poručila je generalna sekretarka Savjeta za regionalnu saradnju (RCC) Majlinda Bregu na ministarskom sastanku o Zelenoj agendi za Zapadni Balkan.
Predstavnici šest ekonomija sa Zapadnog Balkana su, danas su u Hamburgu, podržali Hamburšku deklaraciju o Zelenoj agendi za Zapadni Balkan, na sastanku koji je organizovao RCC u saradnji sa Federalnim ministarstvom za ekonomsku saradnju i razvoj Njemačke i uz podršku Evropske komisije (EK).
Bregu je tokom sastanka kazala da potresne slike iz Bosne i Hercegovine izgubljenih dragocjenih života i teško oštećene ključne infrastrukture, evociraju sjećanja na velike poplave 2014. godine.
„Tragedije ove vrste mogu nas baciti u očaj ili navesti da se pokrenemo s još većom odlučnošću kako bismo zaštitili ljude i naše domove“, navela je Bregu.
Ona je kazala da ključni ekološki problemi koji muče građane su zagađenje vazduha (57 odsto), zagađenje vode (43odsto), zagađenje tla (38odsto), a zatim i neadekvatno upravljanje otpadom (37odsto).
Prema rječima Bregu, Zelena agenda za Zapadni Balkan, usvojena prije tri godine, može istinski doprinijeti smanjenju zagađenja i emisija ugljendioksida te ostvarivanju zajedničkih ciljeva klimatske neutralnosti.
„Klimatska kriza ne jenjava i predstavlja veliki izazov koji zahtijeva ambiciozniji pristup i veća ulaganja. Moramo se bolje pripremiti za klimatske promjene, zaštititi i obnoviti našu biološku raznolikost, te istovremeno dekarbonizovati i industrijalizovati“, istakla je Bregu.
Kako je navela, održiv i inkluzivan rast kojim se na prvo mjesto stavljaju ljudi, priroda i klima mora biti putokaz za sve naše aktivnosti.
Iz RCC-a su kazali da pored uspostavljanja Ministarskog sastanka o Zelenoj agendi za Zapadni Balkan, koji će se od sada održavati na godišnjem nivou, Hamburška deklaracija o Zelenoj agendi Zapadnog Balkana ističe nekoliko ključnih inicijativa.
Među tim inicijativama su pokretanje revizije Akcionog plana za sprovođenje Zelene agende Zapadnog Balkana, finaliziranje Regionalnog Akcionog plana za prevenciju zagađenja plastikom, uključujući i morski otpad, te Mape puta za prilagođavanje klimatskim promjenama u šest ekonomija Zapadnog Balkana.
Deklaracija će biti dio zaključaka predsjedavajućih Samita Berlinskog procesa za ovu godinu koji će se održati 14. oktobra u Berlinu.
Njemačka ministarka za ekonomsku saradnju i razvoj, Svenja Schulze, naglasila je da se održivi razvoj Evrope oslanja na snažnu regionalnu saradnju i trenutni politički impuls Berlinskog procesa, pohvalivši posvećenost i napredak koji je Zapadni Balkan ostvario ka zajedničkim ciljevima održivosti.
Savjetnik EK za Zapadni Balkan pri Generalnoj direkciji za proširenje i susjedsku politiku, Vojceh Kovalski, naglasio je uzajamnu zavisnost zelene tranzicije Evropske unije i Zapadnog Balkana.
On je istakao suštinsku ulogu privatnog sektora u postizanju ciljeva Zelene agende, i zahvalio RCC-u i svim regionalnim partnerima na njihovoj predanosti održivom razvoju kao zajedničkom prioritetu.
Ministarski sastanak o Zelenoj agendi za Zapadni Balkan, koji se ove godine prvi put održava u okviru Berlinskog procesa, ključna je platforma za unapređenje ekološke održivosti i otpornosti na klimatske promjene u regionu.
(kraj) nim