
Vašington, (MINA) - Amerièki predsjednik Džordž Buš branio je svog kandidata za direktora Centralne obaveštajne agencije (CIA) i kontroverzno prikupljanje podataka o privatnim telefonskim razgovorima u zemlji kao djelo borbe protiv terorizma.
U redovnom obraæanju javnosti Buš je rekao da je general Majkl Hejden kvalifikovan da vodi CIA, za koju je rekao da je od suštinske važnosti za bezbjdnost amerièkih graðana.
"Proteklih godinu on radi kao prvi zamjenik Nacionalnog direktora za obavještajne službe i odigrao je kritiènu ulogu u reformi amerièkih obavještajnih sposobnosti radi suprotstavljanja opasnostima novog vijeka", kazao je Buš.
On je objasnio da Hejden ima više od 20 godina iskustva na obavještajnom polju, navodeæi da je šest godina bio na èelu Nacionalne bezbjednosne agencije i pokazao odliène rezultate u voðenju transformaciji te velike obavještajne agencije.
Buš je imenovao Hejdena da zamijeni odlazeæeg direktora CIA-e Portera Gosa, koji je napustio taj položaj.
Oèekuje se da æe Hejdenu biti postavljena mnoga nezgodna pitanja, tokom njegovog potvrðivanja u Senatu, posebno poslije najnovijih izvještaja o državnim špijunskim aktivnostima u zemlji, u okviru traganja za moguæim teroristima.
Pitanja o tome pokrenuta su u èetvrtak, kada su amerièki mediji izvijestili da je Nacionalna bezbjednosna agencija pribavila od velikih telefonskih kompanija podatke o milionima telefonskih razgovora.
Hejden je bio na èelu te agencije kada je ona pokrenula taj program, neposredno poslije 11. septembra 2001. godine, prenosi Glas Amerike.
Bijela kuæa nije ni potvrdila niti demantovala postojanje programa, ali je Buš ponovo branio praksu prisluškivanja telefonskih razgovora izmeðu osumnjièenih terorista u zemlji i onih u inostranstvu.
"Amerikanci oèekuju od svoje vlade da radi sve što je u njenoj moæi, prema zakonu i ustavu, kako bi štitila njih i njihove graðanske slobode", kazao je Buš.
On je rekao da su obavještajne aktivnosti koje je odobrio zakonite i da se privatnost amerièkih graðana strogo štiti.
Rezultati nedavne ankete pokazuju da veæina Amerikanaca prihvata da vlasti proèešljavaju podatke o telefonskim razgovorima u potrazi za teroristima.
U odgovoru Demokratske stranke na Bušovo obraæanje, èlan senata države Floride Ron Klajn je rekao je da je federalni plan amerièkog predsjednika za pomoæ penzionerima pri kupovini skupih lekova previše komplikovan.
On se založio za produženje roka za ukljuèivanje penzionera u taj program, istakavši da je mnogima potrebno više vremena da razmrse pojedinosti u prijavi.
Bušova administracija procjenjuje da bi taj program uštedeo penzionerima prosjeèno više od hiljadu USD godišnje na kupovini ljekova na recept.
(kraj) tmi