Cijene u Crnoj Gori veæe 10,1 odsto nego u Srbiji
- Cijene u Crnoj Gori veæe 10,1 odsto nego u Srbiji
- Post By kristina
- 12:25, 20 jul, 2003

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Potrošaèke cijene u Crnoj Gori u julu su bile u prosjeku 10,1 odsto više nego u Srbiji, pokazuje najnovije istraživanje Savjetodavnog centra za ekonomska i pravna pitanja (SCEPP).
Koeficijent razlike u cijeni izraèunat je uporeðivanjem cijena potrošaèkih dobara izraženim u eurima.
Razlika u cijenama je u julu bila nešto manja nego prethodnog mjeseca, za 1,1 odsto, zbog nešto jaèeg dinara u poreðenju sa evropskom valutom.
Prema metodologiji koju primjenjuje SCEPP, proizvodi su podijeljeni u pet grupa.
U prvoj grupi su roba i usluge koje se troše u zemlji proizvodnje, kao što su hljeb, krompir, piletina,mlijeko, jaja, burek, pozorišne karte, autobusi i usluge slanja pošte.
Drugu grupu èine proizvodi iz Crne Gore koji se prodaju u državnoj zajednici, njeguška pršuta, sardine, maslinovo ulje, cigarete Point, mineralna voda Gorska, Nikšiæko pivo, bijelo vino, Loza, nedjeljnik Monitor, a treæu roba i usluge porijeklom iz Srbije, bijelo brašno, jabuke, svinjsko meso, biljno ulje Vital, keks “Pti ber” /Petit Beurre/, kafa Grand, mineralna voda Knjaz Miloš, peæ Sloboda, automobilske gume Tigar.
U èetvrtoj grupi se nalaze uvozni proizvodi za koje postoje razlièite carinske stope, kao što su odjeæa, košulje, cipele, mašine za pranje veša, mobilni telefoni, deterdženti, kompjuteri, gorivo, a u petoj proizvodi koji su približno jednako carinski optereæeni, VHS kasete, knjige, riblje ulje, antibiotici, bebi oprema, èaj, limun i bijeli pirinaè.
Cilj istraživanja je nadledanje promjena u nivou potrošaèkih cijena dobara, kao mjere približavanja ili odaljavanja makroekonomskih politika i ukupnih uslova poslovanja.
Cijene proizvoda i usluga bilježe se u odabranim prodavnicama u Podgorici i Beogradu.
U Podgorici su 13,1 odsto bili jeftiniji crnogorski proizvodi od kojih najviše njeguška pršuta, èak 43,7 odsto.
Nedjeljnik Monitor je jeftiniji u Srbiji i košta 1,39 EUR, u odnosu na 1,5 koliko ga je moguæe kupiti u Crnoj Gori.
Uvozni proizvodi za koje države èlanice primjenjuju razlièite carinske stope bili su u Crnoj Gori 16,2 jeftiniji nego u Srbiji, a najviše muške markirane cipele. One u Srbiji koštaju 224,86 EUR a Crnoj Gori 110.
U odnosu na Srbiju, proizvodi i usluge koje se troše u mjestu proizvodnje skuplji su èak 59 odsto.
Hljeb je skuplji 61 odsto, krompir 57, mlijeko 44, kokošija jaja 80 odsto, autobuska karta 2,17 puta.
Proizvodi iz Srbije su u Crnoj Gori skuplji oko 21 odsto, a uvozni na koje primjenjuje približno jednake carinske stope, 24 odsto.
U poreðenju sa junom, smanjena je razlika u cijenama proizvoda prve i pete grupe.
U izvještaju SCEPP-a se navodi da je približavanje nivoa nekih cijena u èlanicama državne zajednice, prvenstveno posljedica njihvoog poskupljenja u Srbiji, a ne pojeftinjenja u Crnoj Gori.
S obzirom na rastuæu razliku u cijenama u Srbiji i Crnoj Gori za prve tri grupe proizvoda, u SCEPP-u zakljuèuju da tržište zajednice u posljednjih šest mjeseci nije harmonizovano.
U strukturi potrošnje domaæinstava u Crnoj Gori i Srbiji, najveæi udio imaju proizvodi iz prve grupe, zatim treæe i èetvrte, pa druge i pete.
S obzirom da su i najveæe razlike u cijenama proizvoda prve grupe, koje èine roba i usluge koje se troše u državi èlanici gdje su prozvedeni, struktura potrošnje utièe na sporiju cjenovnu harmonizaciju u državnoj zajednici.
Glavni razlozi sa sporiju harmonizaciju cijena su, prema njihovoj ocjeni, mala pokretljivost proizvoda i nedostatak konkurencije na tržištu.
Dogovor vlada Srbije i Crne Gore o ujednaèavanju carinskih stopa za veæinu proizvoda, u SCEPP-u posmatraju kao nagovještaj da æe narednih mjeseci nivo cijena u državama èlanicama biti izjednaèeniji.
Prema zvaniènoj statistici, u julu su u Crnoj Gori bili jeftiniji jedino odjeæa i obuæa, oko 31,8 odsto.
Izdaci za hranu bili su 27,4 odsto veæi, transport i telekomunikacije 62,3, namještaj 17,1, obrazovanje 11,7 a duvan i piæe 3,5 odsto.
(kraj) dmc/dbr