Cilj litija da nanesu štetu državi i njenom ugledu
- Cilj litija da nanesu štetu državi i njenom ugledu
- Post By milanz
- 13:40, 10 februar, 2020

Podgorica, (MINA) - Litije koje se organizuju širom Crne Gore predstavljaju demonstriranje moći Srpske pravoslavne crkve (SPC), a cilj im je da naštete državi i njenom ugledu na međunarodnoj sceni, ocijenili su iz nevladinog udruženja (NVU) Crnogorski zbor.
Osnivač i član tog NVU Crnogorski zbor, Nikola Belada, kazao je da su ciljevi Udruženja zaštita crnogorskog nacionalnog, državnog, kulturnog, crkvenog, vjerskog, istorijskog, umjetničkog identiteta i crnogorske istorije, jezika, tradicije, običaja, morala i folklora.
„Ciljevi koje moramo ostvariti u narednom periodu su da Zboru priđe što veći broj građana, da izgradimo infrastrukturu, u ovom trenutku, bar u nekoliko važnijih centara Crne Gore. Organizovaćemo javne tribine, po mogućnosti na otvorenom“, kazao je Belada na konferenciji za novinare.
On je istakao da im je namjera da crnogorsku javnost upoznaju sa svim, kako je rekao, nezakonitim radnjama koje je SPC uradila na spomenicima kulture u Crnoj Gori i čijim radnjama su spomeničke vrijednosti dovedene u pitanje.
„Imamo gupu stručnih ljudi, obilje dokaznog materijala. Neko će morati da odgovara za radnje koje su preduzete svjesno sa ciljem da nestane biće, postojanje crnogorskog naroda“, rekao je Belada, prenosi PR centar.
Njegov kolega iz udruženja, Božidar Jaredić, kazao je da se u posljednje vrijeme ponavljaju događanja iz devedesetih.
„ÄŒini mi se da je obaveza svakog zdravomislećeg čovjeka u Crnoj Gori da ustane, da digne glas za pravdu, istinu, odbranu interesa Crne Gore i njeno pravo da može sama, slobodno uređivati svoje odnose u svojoj državi“, rekao je Jaredić.
On je kazao da je „poplava orkestriranih, podmetnutih, izmišljenih lažnih informacija“, koje, kako je naveo, imaju za cilj da naštete državi i njenom ugledu na međunarodnoj sceni i da naprave više razdora u samom biću Crne Gore.
Prema riječima Jaredića, na političkim skupovima i litijama se stalno govori da su Srbi obespravljeni u Crnoj Gori i da im se uskraćuju mnoga prava.
On je podsjetip da je 1991. godine u Crnoj Gori je bilo svega sedam, osam odsto Srba, a danas ih je blizu 30 odsto, dok je u Srbiji te godine bilo oko 140 hiljada Crnogorca, a 2001. godine svega 30 i nešto hiljada.
„Bojim se, sa ovakvim stavovima koji se sada u Srbiji izražavaju prema Crnogorcima koji tamo žive, da mi na narednom popisu nećemo imati Crnogoraca u Srbiji. Zato pitam sve vas, gdje su ti pritisci veći u Crnoj Gori ili u Srbiji“, naveo je Jaredić.
On smatra da su se ujedinili opozicija, SPC sa velikom podrškom Srbije, „a nijesam siguran da iza toga ne stoji i velika Rusija“,
„Oni pokušavaju da nanesu veliku štetu Crnoj Gori na međunarodnom planu i ona je već napravljena. Crna Gora želi da sa Srbijom ima najbolje prijateljske i bratske odnose. Tako i treba, jer su ta dva naroda prožeta religijom, kulturom, porodičnim vezama. Ali zašto smeta da živimo jedni pored drugih“, upitao je Jaredić.
Osnivač i član NVU Crnogorski zbor, Vukić Pulević, istakao je da je sada novo doba, ali da je zanimljivo da se, poslije toliko vremena, ponovo postavlja pitanje egzistencije Crne Gore.
„Naš zadatak će biti da valorizujemo istorijsko naslijeđe i da ono bude potpuno pristupačno Crnogorcima, jer se najviše luta preko neznanja. Takođe će nam biti zadatak da valorizujemo i prirodnu baštinu Crne Gore, koju Crnogorci ne poznaju“, rekao je Pulević.
Prema njegovim riječima, pitanje prosvjete je najveći crnogorski problem.
„U prosvjeti rade nastavnici i ljudi koji su sticali neka epska znanja, neke lude istorijske zanose i nikako ne mogu da prihvate nova znanja i nove kategorije. Mi ćemo uticati na državne institucije i nevladine organizacije, na pojedince, da se napravi veliki iskorak u tome pravcu“, najavio je Pulević.
On je istakao da „ništa ne zaluđuje narod kao nepoznavanje crnogorske istorije“.
„Ovo je dugoročan posao, koji ćemo mi da radimo strpljivo, temeljito, odgovorno, sa velikom obavezom prema najstarijoj instituciji - Crnogorskom zboru, koji je bio najspecifičniji parlament u Evropi svoga doba“, rekao je Pulević.
Na pitanje novinara smatraju li da litije treba zabraniti, Belada je odgovorio da litije doživljava isključivo kao demonstriranje političke i vojne moći od SPC u Crnoj Gori.
„Zakon o slobodi vjeroispovijesti se može samo riješiti na način da o njegovoj valjanosti odluči Ustavni sud. To što ja smatram da je dobar je irelevantno, irelevantno je i šta smatraju drugi. Bitno je ono što odluči Ustavni sud“, istakao je Belada.
Jaredić smatra da je sloboda okupljanja građana ustavna kategorija i da niko nema prava da nekome zabrani da i na taj način izražava svoju volju, ali pod uslovom da ta okupljanja ne prelaze granice gdje se ugrožavaju interesi drugih.
„Ako znamo da su okupljanja organizovana u saradnji sa SPC i Demokratskim frontom, ne može se izbjeći pomisao da se ne radi i na velikom pritisku, na rušenju vlasti u Crnoj Gori. Međutim, sve dok oni mirno izražavaju svoja uvjerenja, mislim da ih ne treba zabranjivati. Ali ja im ne vjerujem da se bore za Crnu Goru“, poručio je Jaredić.
Upitani da li će učestvovati na kontra skupu koji je na Cetinju zakazala Crnogorska kulturna mreža, Belada je rekao da neće.
„Nema potrebe na Cetinju organizovati takav skup. Oni koji smatraju da treba, neka razmisle o tome da organizuju skup u Budvi, Baru, Beranama, Bijelom Polju“, rekao je Belada.
(kraj) gop/isf