Cilj ostvarivanje prava na kolektivno pregovaranje
- Cilj ostvarivanje prava na kolektivno pregovaranje
- Post By dejanl
- 15:06, 4 novembar, 2004

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Sindikat uprave i pravosuða Crne Gore (SUPCG) u narednih mjesec skoncentrisaæe rad na ostvarivanje prava na kolektivno pregovaranje, najavio je danas predsjednik Zoran Masonièiæ.
Prema njegovim rijeèima, SUPCG je prije više od godinu uputio dopis crnogorskom Ministarstvu pravde i predložio formiranje zajednièke radne grupe za izradu granskog kolektivnog ugovora.
»Naša nastojanja da to zajedno uradimo nijesu urodila plodom i odluèili smo da krenemo u drugom pravcu. Formirali smo radnu grupu koja je uradila radni materijal na osnovu kojeg je Glavni odbor SUPCG utvrdio nacrt Kolektivnog ugovora«, kazao je Masonièiæ na konferenciji za novinare na kojoj je predstavljen Akcioni plan tog sindikata za naredne dvije godine.
Nacrt æe, kako je kazao, biti upuæen sindikalnim organizacijama da bi se upoznale sa njim i saopštile eventualne primjedbe i sugestije.
»To upoznavanje trajaæe mjesec i biæe u susret okruglom stolu koji planiramo da održimo na tu temu do sredine decembra. Na okrugli sto biæe pozvani eksperti iz bivših jugoslovenskih repubika, Meðunarodne organizacije rada i Internacionale sindikata javnih službi«, rekao je Masonièiæ.
SUPCG od Internacionale sindikata javnih službi oèekuje finansijsku pomoæ za organizovanje okruglog stola.
Masonièiæ je kazao da æe na okrugli sto biti pozvani predsjednik i predstavnici crnogorske Vlade, kao i resornih ministarstava, koja bi trebalo, kako je ocijenio, da se više angažuju u rješavanje pitanja od interesa SUPCG.
»Vjerujemo da æemo na tom okruglom stolu postiæi dogovor, koji do sada nijesmo mogli, o ostvarivanju prava na kolektivno pregovaranje. To pravo jedino SUPCG nije ostvario«, tvrdi on.
Masoniæiæ je dodao da se u SUPCG nadaju da æe, kada poènu s izradom Kolektivnog ugovora, napraviti kvalitetan dokument koji æe biti u intersu zaposlenih i poslodavca, u ovom sluèaju crnogorske Vlade.
U Akcionom planu, osim ostvarivanja prava na kolektivno pregovaranje, definisana su još tri strateška cilja SUPCG.
To su jaèanje logistièke podrške SUPCG, poboljšanje materijalno-socijalnog položaja èlanstva i ukljuèivanje u meðunarodne asocijacije.
Èlan Glavnog odbora (GO) SUPCG Duško Zarubica objasnio je da je jedan od strateških ciljava te radnièke organizacije i jaèanje sindikalne infrastrukture.
»Rukovodstvo SUPCG daje veliki znaèaj tome, jer smo svjesni da samo sa organizovanim i motivisanim èlanstvom možemo ostvariti zacrtane ciljeve. GO je veæ formirao radne grupe koje æe obiæi sindikalne organizacije i na terenu èuti njihova mišljenja, ideje i dobiti podršku za dalji rad«, ocijenio je on.
Da bi SUPCG ojaèao, kako je rekao Zarubica, GO je usvojio pet strateških koraka.
To su direktana komunikacija sa èlanstvom, obilazak institucija koje nemaju fomirane sindikalne organizacije i njihovo ukljuèivanje u SUPCG, podjela upitnika sindikalnim organizacijama, koje æe toj radnoj organizaciji koristiti za formiranje kompjuterske baze podataka o njihovim aktivnostima i broju èlanova, stalna edukacija i informisanje èlanstva i izrada i podjela èlanskih knjižica.
»Od 12. do 14. novembra, za oko 30 predsjednika biæe organizovan seminar o kolektivnom pregovaranju, sa posebnim akcentom na nacrt granskog kolektivnog ugovora. Smatramo da je to, ako ne glavni, onda jedan od najvažnijih ciljeva da bi mogli, kao i drugi sindikati, pregovarati i rješavati mnoge nedoumice«, rekao je Zarubica.
Sekretar SUPCG Srða Kekoviæ je ocijenio da je poboljšanje materijalo-socijalnog statusa èlanstva jedan od razloga zbog èega se ono udružuje u radnièke asocijacije, dodajuæi da æe to biti jedna od kljuènih aktivnosti tog sindikata u narednom dvogodišnjem periodu.
On je kazao da rukovosdtvo SUPCG smatra da ta radnièka organizacija odmah može poèeti da se zalaže i odreðenim mehanizmima bori za bolji socijalno-materijalni položaj èlanstva i zaposlenih u oblasti uslova rada i zaštite na poslu.
Kekoviæ je rekao da æe radne grupe na terenu prikupljati stanje u toj oblasti i nakon toga preduzeti konkretne mjere da bi se zaposleni zaštitili kako to propisuje zakon.
Od redovnosti isplate zarda i naknada, kako je dodao, veoma zavisi materijalno-socijalni položaj zaposlenih.
»U nekim opštinama se zarade u ovoj djelatnosti ne isplaæuju redovno, a posebno nadoknade za topli obrok, prevoz, jubilarne nagrade. Prikupljaæemo podatke o tome, a utvrðeni su mehanizmi kako da tu problematiku rješimo u korist našeg èlanstva i zaposlenih«, objasnio je Kekoviæ.
Prema njegovim rijeèima, važna oblast je i poboljšanje stambenih uslova zaposlenih u upravi i pravosuðu.
On je podsjetio da su Savez Sindikata i Fond solidarnosti pokrenuli akciju pod nazivom Hiljadu stanova solidarnosti i ocijenio da je to prvi momenat gdje SUPCG može da se ukljuèi i poboljša stambene uslove èlanstva.
»Nažalost, ako govorimo globalno, još ne možemo neposredno uticati na ovo pitanje, jer ono znaèajno zavisi od prava na kolektivno pregovaranje, koje još nemamo«, kazao je on.
Kekoviæ je rekao da postoje najave i oèekivanja da æe u upravi i pravosuðu biti ekonomskih viškova i da se spekuliše sa brojem od oko èetiri hiljade zaposlenih.
»SUPCG je na GO razmotrio ovu problematiku i naveliko se sprema da odgovori kada to pitanje doðe na dnevni red. Zato nam je od posebnog zanaèaja koliko æe sindikalnih organizacija biti organizovano, tamo gdje nemamo uspostavljenu sindikalnu infrastrukturu, i da nam preuzimanjem èlanskih kartica daju pregovaraèku moæ«, kazao je on.
Kekoviæ je dodao da SUPCG nema direktan uticaj na odreðivanja zarada, odnosno cijene rada, jer se ta pitanja uglavnom definišu granskim kolektivnim ugovorom.
»SUPCG još može na cijenu rada uticati samo preko Saveza, odnosno Opšteg kolektivnog ugovora. To je poruka èlanstvu da je od presudnog znaèaja da SUPCG stekne pravo da na kolektivno pregovaranje«, zakljuèio je Kekoviæ.
(kraj) del/kmh