Crna Gora bolja u ekonomiji nego u politici
- Crna Gora bolja u ekonomiji nego u politici
- Post By angelina
- 19:13, 9 novembar, 2010

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Crna Gora je, u kljuènim odredbama Mišljenja o zahtjevu za èlanstvo u Evropskoj uniji (EU), više pozitivnih ocjena dobila u ekonomskim nego u politièkim kriterijumima.
Ministar za evropske integracije, Gordana Ðuroviæ, kazala je da Crna Gora u ekonomskim kriterijumima bolje prolazi i tu je spremnija kako sa aspekta održive makroekonomske stabilnosti, tako i sa atraktivnosti biznis ambijenta i suoèavanja sa posljedicama ekonomske krize.
“Kada govorimo i izazovima, imamo ih u ekonomskih kriterijumima”, saopštila je Ðuroviæ na konferenciji za novinare.
U dijelu ekonomskih kriterijuma, navedeno je da je Crna Gora napravila važne korake na uspostavljanju funkcionalne tržišne ekonomije, ali mora da poradi na unutrašnjim i spoljnim disbalansima poput slabosti koje su primijeæene u finansijskom sektoru i na tržištu rada.
U Evropskoj komisiji smatraju da bi Crna Gora, trebalo da nastavi sa primjenom reformi i smanjenju strukturnih slabosti.
U EK ocjenjuju da je Crna Gora postigla širok domaæi konsenzus o osnovama ekonomske politike.
Slobodna trgovina tržišnih snaga, kako se dodaje, u posljednjoj deceniji razvijala se kroz privatizaciju i ukidanje kontrole cijena, deviznog i trgovaèkog režima.
“Poboljšane poslovne okolnosti privukle su strane investitore. Crnogorska ekonomija je veoma otvorena i visok je nivo trgovinskih i investicionih integracija sa EU i ostatkom regiona zapadnog Balkana”, saopšteno je iz EK.
EK je ponovila da je ekonomska kriza otkrila unutrašnje i spoljne disbalanse koji ugrožavaju državu i prijete njenoj makroekonomskoj stabilnosti.
“Kriza je otkrila njenu osjetljivost i u regulativama i nadgledanju bankarskog sektora, zahtijevajuæi kritiènu dokapitalizaciju banaka. U odsustvu fiskalnog prostora, Vlada jedino može da pruži garancije pogoðenim firmama, koje prijete da æe se materijalizovati u rastuæem javnom dugu”, dodaje se u Mišljenju.
Postojana nezaposlenost i neformalna zaposlenost, kako se navodi, ukazuju na slabosti obrazovnog i sistema za struèno osposobljavanje, kao i na neke rigidnosti tržišta rada.
“Crna Gora i dalje nema dovoljno energije i zadovoljavajuæu saobraæajnu infrastrukturu. Mala preduzeæa najviše su suoèena sa nedovoljnim i skupim finansijama. Uporne slabosti vladavine zakona negativno utièu na poslovni ambijent i neformalni sektor pa je i dalje važan izazov”, zakljuèuje se u Mišljenju.
EK je preporuèila Crnu Goru za dobijanje statusa kandidata za èlanstvo u Evropskoj uniji (EU), ali æe do poèetka pregovora država morati da uloži dodatne napore i popravi stanje u mnogim oblastima.
(kraj) nus/bvm