Crna Gora i Srbija mogle bi u isto vrijeme uæi u EU
- Crna Gora i Srbija mogle bi u isto vrijeme uæi u EU
- Post By urednik
- 13:42, 28 jul, 2013

Podgorica, (MINA) – Crna Gora i Srbija imaju šanse da istovremeno ili sa malim vremenskim razmakom postanu èlanice Evropske unije (EU), jer je dinamika procesa pristupanja te dvije zemlje slièna, ocijenila je generalni sekretar Evropskog pokreta u Srbiji, Maja Bobiæ.
Kako je kazala, teoretski je moguæe da Crna Gora i Srbija zajedno uðu u EU, ali ne zato što bi pregovori bili objedinjeni ili što bi Srbija i Crna Gora išle u jednom paketu, jer je vrlo jasan pristup EU da svaka zemlja napreduje u skladu sa svojim zaslugama i individualno.
„Veæ zato što bi proces ispunjavanja uslova tekao sliènom dinamikom. U tom smislu, pošto je relativno slièna dinamika i sada, ako poredimo sa ostatkom regiona, ove dvije zemlje imaju šanse da istovremeno ili sa malim vremenskim razmakom postanu èlanice EU“, rekla je Bobiæ agenciji MINA.
Ona je ocijenila da je napredak u oblastima na koje se odnose poglavlja 23 i 24, apsolutno neophodan, navodeæi da to nije tumaèenje nekih evropskih zvaniènika, veæ je to definisano u Strategiji proširenja EU, a i u Pregovaraèkom okviru za Crnu Goru.
Prema rijeèima Bobiæ, upravo taj novi pristup EU znaèi da, ukoliko postoji ozbiljno zaostajanje u ispunjavanju uslova iz poglavlja 23 i 24, Komisija ili treæina zemalja EU može predložiti da se obustavi otvaranje drugih poglavlja dok se ne postigne uravnotežen napredak, odnosno ispunjavanje obaveza iz ta dva poglavlja.
„Èini mi se da Crna Gora nije još u toj fazi ili problemu ali treba zaista shvatiti ozbiljno preuzete obaveze“, poruèila je ona.
Bobiæ, kako je rekla, ne zna koliko se suoèavanje sa organizovanim kriminalom i korupcijom u Srbiji može nazvati sveobuhvatnim i uspješnim.
„Da, bilo je nekih konkretnih poteza, donijete su odreðene strategije i slièno ali dokle god to ne postane prioritetno pitanje nezavisnih institucija i dok ne dobije adekvatan epilog – sudsku odluku i izvršenje, ja bih bila oprezna u proglašavanju te politike u potpunosti uspješnom“, kazala je ona.
Bobiæ je ocijenila da je dobro što je to prepoznato kao jedno od najvažnijih pitanja aktuelne vlade i to je, dodala je, nešto što graðani zapravo oèekuju.
„Crnogorsku politiku u ovim oblastima nisam pažljivo pratila, ali znam da imate izuzetno aktivno i agilno civilno društvo koje insistira na obraèunu sa korupcijom i kriminalom i mislim da ono igra izuzetno važnu i nezamenljivu ulogu u vašem društvu“, navela je ona.
Komentarišuæi oèekivanja zvaniènika Srbije, nakon dešavanja u toj zemlji, da Srbija bude 29. èlanica EU, Bobiæ je rekla da imaju uvijek velika oèekivanja.
„Meðutim, imali smo dosta sliènih obeæanja i procjena koje je vrijeme u potpunosti pregazilo. Mislim da je rano davati te procjene jer smo tek na poèetku jednog ogromnog posla“, poruèila je ona.
Kako je saopštila, Evropski pokret u Srbiji æe pratiti napredak, naèin voðenja pregovora i ispunjavanje obaveza, pa æe možda kroz par godina moæi da daju neku procjenu.
„Mada lièno mislim da to nije najvažnije, iako jeste važno, ali da je suštinski najvažnije da uredimo svoje okruženje u skladu sa modernim, evropskim standardima, kao i da izgradimo što konkurentniju privredu u evropskom i svjetskom okruženju“, rekla je Bobiæ.
Kada su u pitanju oèekivanja Brisela povodom odnosa Beograda i Prištine, ona je rekla da EU nema jedinstvenu politiku u odnosu na Kosovo, odnosno priznavanje Kosova, iako postoji apsolutnu saglasnost da je potreban miran, stabilan i prosperitetan region i da u tom smislu svi imaju evropsku perspektivu, koja se odnosi i Kosovo.
Kako je dodala, ne može da predvidi kako æe se razvijati ta evropska politika, odnosno hoæe li biti i kada izmjena kod pet èlanica EU koje ne priznaju Kosovo.
„Ali sasvim je sigurno da ni Srbija ni Kosovo neæe postati èlanice bez skoro pa potpune (da ne kažem potpune jer za istinsko pomirenje i suoèavanje je potrebno mnogo više vremena) normalizacije odnosa i neke vrste sporazuma, garanta uspostavljene saradnje u razlièitim oblastima koje su od interesa za graðane regiona ali i EU“, rekla je Bobiæ.
Ona smatra da æe i za Srbiju biti najteža poglavlja 23 i 24, ali i poljoprivreda, konkurentnost, životna sredina. „To su u smislu obima zakonodavstva i potrebnih ulaganja najsloženija poglavlja“.
„Za nas æe takoðe ostati uvijek izazovno i ispunjavanje uslova koji se odnose na normalizaciju odnosa sa Kosovom a koje je „spakovano“ u poglavlje 35“. Èini mi se da postoji politièka volja da se ti odnosi urede i da Srbija ispuni svoj dio zadatka. Ali naravno, ta volja mora da postane stabilna dok ispunjavanje zavisi od mnogih èinalaca, ne samo od srpske vlade“, dodala je Bobiæ.
Ona oèekuje da æe, imajuæi u vidu iskustvo Hrvatske, ali i lekcije koje je EU nauèila iz ovog i prethodnih primjera, sigurno proces pristupanja za ostale zemlje regiona biti zahtjevniji.
Prema njenim rijeèima, uslovi koje treba ispuniti jesu isti, ali su mehanizmi kontrole njihove ispunjenosti dosta složeniji i precizniji. „Tako sada pregovori poèinju od „najtežih“ poglavlja koja se odnose na pravosuðe i ljudska prava i na unutrašnje poslove (borbu protiv korupcije, organizovanog kriminala..)“.
„ I ne samo da se ta poglavlja – 23 i 24 – prva otvaraju a poslednja zatvaraju, veæ u bilo kom trenutku mogu zaustaviti èitav proces i napredak u drugim poglavljima. To jeste na neki naèin izmijenjeno tumaèenje uslova, ali je suštinski dobro za zemlju kandidata za èlanstvo u EU“, dodala je Bobiæ.
Tako, kako je dodala, postajemo bolje pripremljeni za èlanstvo, ali i što je važnije, graðani mogu da vide efekte pristupanja, jer su, navela je, to pitanja koja se tièu svih graðana i izgradnje pravne države i jakih, nezavisnih institucija.
„To su takoðe pitanja koja se tièu suštinskih i sistemskih promena u društvu, sistemu, mentalitetu. Nije nužno da proces bude znatno duži, no to zavisi od volje, spremnosti i sposobnosti politièara i društva u cjelini“, poruèila je Bobiæ.
(kraj) boj