Crna Gora integracijom dobija više nego susjedne zemlje
- Crna Gora integracijom dobija više nego susjedne zemlje
- Post By angelina
- 16:52, 9 oktobar, 2002

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Crna Gora treba da oèekuje više prednosti od ekonomske integracije nego veæe države iz okruženja, jer veæina barijera više pogaða male zemlje«, ocijenio je danas glavni savjetnik evropske Komisije Džoli Dikson.
"Crna Gora u ekonomskim integracijama treba da se usredsrijedi na dugoroène prednosti poveæanja obima trgovine umjesto kratkoroènih negativnih efekata zbog viših carinskih stopa", rekao je Dikson na seminaru o iskustvima EU u ekonomskim integracijama.
Seminar je održan u podgorièkom Euro Info Korespodentnom Centru.
Dikson je dodao da ne postoji magièna formula za predviðanje buduænosti u oblasti barijera, kao ni recept za dobro funkcionisanje procesa ekonomske integracije.
On je kazao da Evropska centralna banka nije registrovala poveæanje inflacije, jer njenu stopu mjeri na osnovu potrošaèke korpe u kojoj je nakon uvoðenja eura poskupio samo dio proizvoda.
»Naroèito u Crnoj Gori svi ocjenjuju da je njemaèka marka izjednaèena sa eurom, ali ne mogu da tvrdim da je došlo do poveæanja inflacije«, rekao je Dikson.
On smatra da su u ekonomskoj integraciji institucije jednako važne zakonima.
»Ekonomska integracija mora biti organizaovana odozdo prema gore, jer su njene prednosti rasprostranjene, a negativni efekti u vezi sa uskim krugom ljudi. Pored toga treba kreirati trik interne dinamike, odnosno vještaèki postavljene rokove za integraciju«, smatra Dikson.
EU je za ukidanje carina, podsjetio je on, trebalo manje od planiranih 12 godina.
»U stvaranju novog ekonomskog integriteta sa skoro 50 suverenih evropskih država magièni instrument je povjerenje èlanica, koje æe koristiti pozitivne efekete integracije«, ocijenio je Dikson.
On smatra da ekonomska integracija zemalja koje nijesu èlanice ne mora biti toliko duga kao u EU, kao i da one mogu brže stiæi do cilja.
»Nije neophodno ni da ostale zelje poštuju raspored EU koja je integrisana ukidanjem carina, oslobaðanjem necarinskih barijera, a tek onda stvaranjem ekonomske monetarne unije. Posebnu pažnju treba posvetiti pokretaèkim snagama, jer se unija ne stvara lako«, rekao je Dikson.
On je podsjetio da je EU za dva odsto smanjila troškove trgovine oslobaðanjem od negativnih efekata carinske kontrole, a 0,5 odsto bruto društvenog proizvoda uštedjela poštovanjem principa javnih nabavki.
»Analize iz 1992. godine koje su relevantne i danas pokazuju da se od pet do sedam odsto ukupnog nacionalnog proizvoda može uštedjeti uklanjanjem necarinskih ili tehnièkih, fizièkih i fiskalnih barijera, koje bi ubrzalo i zapošljavanje«, kazao je Dikson.
(kraj) anf/kmh