Crna Gora nastavlja ozbiljne pripreme za èlanstvo u NATO
- Crna Gora nastavlja ozbiljne pripreme za èlanstvo u NATO
- Post By milanz
- 15:07, 2 decembar, 2013

Budva, (MINA) – Crna Gora æe daljom implementacijom odbrambeno - bezbjednosnih reformi i ostvarivajem demokratskih standarda nastaviti sa ozbiljnim pripremama za punopavno èlansvo u NATO-u, kazao je potpredsjednik parlamenta, Suljo Mustafiæ.
On je danas u Budvi, govorio na otvaranju Cetinjskog parlamentarnog foruma (CPF),èija tema je bila Jaèanje kontrolne uloge Parlamenta nad sektorom odbrane i bezbjednosti.
Mustafiæ je kazao da je Crna Gora u proteklom periodu, bila u potpunosti posveæena jaèaju dobrosusjskih odosa i meðusobnog uvažavanja, saradnji i stailnosti meðu državama u regionu.
“Smatramo da je ovo veoma važno pitanje, kojem moramo posvetiiti dužnu pažnju, u cilu obezbjeðivanja pune sigurnosti za naše graðane, jaèanje infrastruturne i saobraæajne povezanosti, privrednih veza i zajednièkog ambijenta za brži, ekonomski razvoj èiavog regiona”, rekao je on.
Govoreæi o trogodišnjoj primjeni Zakona o parlamentarnom nadzoru u oblasti bzbjedosti i odbrane, Mustafiæ je rekao da su tim Zakonom znatno proširena i oroèena ovlašæenja,” ali i odgovorost Odbora za bezbjednost i odbranu, sa posebnim akcentom na sprovoðenje nadzone uloge parlamena”.
On je podsjetio da se redovno razmatraju godišnji izvještaji o radu ministarstava unurašnjih poslova i odbrane i Agencje za nacionalnu bezbjednost.
“Posebno važnim cijenim razmatranje svih informacija o svim aktuelnim pitajima u sektoru bezbjednosti i odbrane, posmatrajuæi kroz forme kontrolnih i konsultativnih saslušanja, što smo jasno utrdili u planu rada za ovu godinu”, dodao je Mustafiæ.
On je kazao da æe Crna Gora nastaviti sa predanim radom i implementacijiom akcionog plana za èlanstvo, kako bi se stvorile pretpostavke i obezbijedila kandidatura za sljedeæu èlanicu Alijanse.
“Crna Gora æe, siguran sam, u narednom periodu, daljom implementacijom odbrambeno - bezbjednosnih reformi i ostvarivajem demokratskih standarda, nastaviti sa ozbiljnim pripremama za punopavno èlansvo u NATO aliansi”, naveo je Mustafiæ.
Ministarka odbrane Milica Pejanoviæ Ðurišiæ kazala je da savremeni vojnik treba da bude psihološki spreman, obuèen i spreman da odgovori i na zadatke koje u tradicionalnom smislu nemaju vojni karakter.
“Kao što su pružanje humanitarne pomoæi ugroženima, pomoæ u prirodnim i vještaèki izazavanim katastrofama, vršenje aktivnosti èuvanja granice, borba protiv terorizma i transnacionalnog kriminala i preventivne radnje i intervencija u kontekstu èuvanja javnog reda i mira”, navela je ona.
Pejanoviæ Ðurišiæ je rekla da je pitanje demokratske politièke kontrole nad sektorom odbrane jedan od važnih uslova za prijem u èlanstvo kako u Evropsku uniju, tako i u NATO-u.
“U našem sluèaju, imajuæi u vidu aspiracije Crne Gore za èlanstvo u NATO, potrebno je voditi raèuna da sve èlanice NATO imaju nepisanu obavezu izdvajanja do 2 odsto svog BDP na odbranu”, navela je ona.
Pejanoviæ Ðurišiæ je ukazala da se u toku planiranja i donošenja budžeta moraju uzeti u obzir brojni faktori, ukljuèujuæi strateško okruženje, raspoloživa sredstva i moguæe uèešæe u vojnim ili mirovnim operacijama.
Ona je dodala da se svi postupci nabavki u Ministarstvu sprovode po godišnjim planovima javnih i povjerljivih nabavki, “a u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama Crne Gore i Uredbom o spoljnoj trgovini sredstvima za posebne namjene”.
“Pri sprovoðenju postupaka javnih nabavki poštuju se osnovni principi pravedne konkurencije, transparentnosti i jednakog tretmana”, kazala je Pejanoviæ Ðurišiæ.
Prema njenim rijeèima, još prije 2,5 hiljade godina Platon je postavio pitanje
„Ko æe nadgledati èuvare (vojsku) - tako da ono nije novo i na njega razvijene demokratske države, i dalje pokušavaju dati odgovor”.
Predsjednik Odbora za odbranu i bezbjednost Mevludin Nuhodžiæ kazao je da je uloga parlamenta izuzetno važna u trenutku kada se izdvajanja u budžetima za odbranu i bezbjednost u državama širom svijeta smanjuju.
“I kada se svi zajedno suoèavamo sa izazovom kako u takvoj atmosferi, kontinuiranog ekonomskog zaostajanja, ne ugroziti bezbjednost naših zemalja i regiona u cjelini”, rekao je on.
Prema rijeèima Nuhodžiæa, za funkcionisanje sektora odbrane i bezbjednosti u cjelini, kao i za planiranje, donošenje i kontrolu nad utroškom novca, veliku važnost imaju Skupština i njena nadležna tijela, saradnja sa izvršnom vlašæu, uspostavljanje adekatnih zakonskih mehanizama i njihova primjena.
(kraj) rap/mib/isf