Crna Gora nazadovala za devet mjesta
- Crna Gora nazadovala za devet mjesta
- Post By ljubicam
- 12:24, 3 decembar, 2014

Podgorica, (MINA) - Crna Gora na ovogodišnjoj listi Transperensi internešnala /Transparency international/ o percepciji korupcije zauzima 76. poziciju, što je za devet mjesta gori plasman u odnosu na prošlu godinu, saopšteno je iz Mreže za afirmaciju nevladinog sektora (MANS).
Ta nevladina organizacija predstavila je danas istraživanje TI o percepcije korupcije u javnom sektoru za ovu godinu, prema kome se Crna Gora, na listi od 175 zemalja svijeta, nalazi na 76. mjestu.
Izvršni direktor MANS-a, Vanja Æaloviæ, kazala je da u posljednjih pet godina Crna Gora nije imala lošiji indeks percepcije korupcije.
Prema njenim rijeèima, bolju poziciju od Crne Gore imaju u Hrvatska i Makedonija, dok je u ostalim zemljama regiona nešto gora situacija.
“Èinjenica je da su sve zemlje regiona mnogo manje nazadovale, ili mnogo više napredovale u odnosu na prošlu godinu, nego što je to sluèaj sa Crnom Gorom. Crna Gora je ‘pala’ za devet mjesta, sve duge zemlje su ili nazadovale ili napredovale za manji broj mjesta”, navela je Æaloviæ.
Ona je ocijenila da je jedan od kljuènih razloga za takvu situaciju u Crnoj Gori politièka korupcija i kupovina glasova.
“Ta slika je obišla cijeli svijet, i sve je snažniji zahtjev Evropske unije (EU) kada je u pitanju otkrivanje i procesuiranje poèinilaca tih kriviènih djela“, dodala je Æaloviæ.
Evidentno je, kako je kazala, i da nema presuda, posebno za korupciju na najvišem nivou. „I da se, od svih zemalja koje su u procesu pridruživanja, samo u kontekstu Crne Gore pominje klauzula zamrzavanja pregovora kao jedna od opcija“, naglasila je Æaloviæ.
Ona je kazala da su crnogorskim zvaniènicima „usta puna evropskih vrijednosti, ali su im džepovi puni korupcije“.
„I zato svaki put, kada biraju izmeðu svojih džepova i evropskih integracija, oni izaberu svoje liène interese“, smatra Æaloviæ.
Kako je navela, èak i kad su takvi ljudi optuženi za korupciju, posebno politièku, bilo je konkretnih sluèajeva da ih je izvršna vlast, u toku postupaka, unaprjeðivala.
To je, naglasila je Æaloviæ, jasna poruka da se korupcija u Crnoj Gori isplati. „Ovaj sistem poèiva na korupciji, a EU traži konkretne rezultate u toj oblasti“.
„Zato naš premijer postaje najveæi euroskeptik u Crnoj Gori jer zna da æe, ukoliko zaista budu primijenjeni zakoni, završiti kao Sanader. Zato ucjenjuje EU i kaže da æe u Crnoj Gori biti vladavine prava, samo ako doðu investitori zemalja Unije, zato što zna da je to nemoguæe“, navela je Æaloviæ.
Ona je naglasila da investitori iz EU „neæe doæi u zemlju u kojoj se ne poštuju zakoni, nema vladavine prava i u kojoj se ne znaju pravila igre, jer neæe da rizikuju da sjutra u svojoj državi budu procesuirani zbog korupcije“.
„Posebno je nakon sluèaja Telekom teško oèekivati da æe se bilo koji ozbiljan evropski investitor usuditi da doðe u Crnu Goru", rekla je Æaloviæ.
Zato, kako je kazala, u Crnu Goru dolaze investitori iz zemalja koje se na Indeksu percepcije korupcije rangiraju izuzetno nisko, kao što su Rusija, Kina i Azerbejdžan.
„Umjesto istrage sluèaja Telekom, Kombinata aluminijuma i svih ogromnih privatizacija èiji su efekti oèigledni, oni su represivni aparat usmjerili prema onima koji istražuju korupciju“, navela je Æaloviæ.
Prema njenim rijeèima, korupcija je "pojela" crnogorsku ekonomiju i privredu, uništila zdravstveni i obrazovni sistem i sve sfere društva.
„Zato sam sigurna da æe svakog dana biti sve veæi broj graðana koji æe se tome protiviti, i koji æe se boriti da u Crnoj Gori bude vladavine prava i da se zakon poštuje“, zakljuèila je Æaloviæ.
(kraj) gop/isf