Crna Gora ne želi zakon o konkurenciji
- Crna Gora ne želi zakon o konkurenciji
- Post By kristina
- 14:53, 27 septembar, 2003

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Postoje indikacije da je u Crnoj Gori prisutan snažan otpor protiv usvajanja zakona o konkurenciji, navodi se u izvještaju Savjetodavnog centra za ekonomska i pravna pitanja (SCEPP) o razvoju prava i politike konkurencije u Srbiji i Crnoj Gori.
U izvještaju koji je pripremio pravni savjetnik SCEPP-a Judžin Stjuart /Eugene Stewart/, se podsjeæa da je predlog crnogorskog zakona o konkurenciji u aprilu prošle godine pripremila grupa Barents u saradnji sa struènjacima iz Sjedinjenih Amerièkih država.
Kao razlozi odbijanja Crne Gore da usvoji taj zakon, navode se malo tržište, administrativni troškovi i skoro monopolske pozicije u mnogim sektorima.
»Iako su neki od tih faktora otpora razumljivi, oni najviše proizilaze iz još postojeæe koncepcije Crne Gore kao odvojenog tržišta u odnosu na Srbiju. Oni samo naglašavaju znaèaj Akcionog plana u smislu integracije dva tržišta«, smatra Stjuart.
U izvještaju se navodi da je rad na zakonu o konkurenciji u nadležnosti Ministarstva ekonomije, ali da nema nikakvih indicija da je nakon pripremanja predloga bilo šta uraðeno.
Akcionim planom harmonizacije ekonomskih sistema Srbije i Crne Gore predviðeno je da do kraja godine države èlanice donesu identiène propise u oblasti konkurencije.
Aktuelni predloženi tekstovi zakona o konkurenciji u Srbiji i Crnoj Gori su razlièiti.
U izvještaju se navodi da je u srpskoj verziji predloga zakona regulisano pitanje kartelskih sporazuma, zloupotrebe dominantnog položaja i kontrola koncentracija. U crnogorskom nije regulisano pitanje kontrole koncentracija.
Crnogorska verzija zakona predviða da primjenu zakona o konkurentosti kontrolišu Ministarstvo ekonomije i Privredni sud, dok je u Srbiji planirano formiranje odvojenog i nezavisnog tijela.
Zbog tih i brojnih drugih razlika, savjetnici iz SCEPP-a smatraju da je jasno da æe donošenje identiènih propisa u Srbiji i Crnoj Gori biti teško, kao i da æe biti potrebni struèni savjeti kako se buduæi kompromisi ne bi pretvorili u operativne probleme ili udaljavanje od evropskih direktiva.
Efikasna politika konkurencije u SCG, zakljuèeno je u izvještaju, nije moguæa bez usvajanja zakona, osnivanja novih institucija i efikasne koordinacije na nivou državne zajednice. Èak i uz preduzimanje svih potrebnih uvodnih mjera, ocijenjeno je da je potrebno tri do pet godina da bi u SCG bio razvijen funkcionalan i kredibilan sistem.
Za ekonomsku teoriju, konkurentno tržište je poželjno jer primorava proizvoðaèe da zadovoljavaju potrebe potrošaèa prema najnižim cijenama i uz racionalno korišæenje resursa. Na konkurentnom tržištu postoji puno proizvoðaèa i prodavaca i nema barijera za ulazak i izlazak.
Ekstreman sluèaj suprotan savršeno konkurentnom tržištu je monopol, u kojem jedan proizvoðaè ili prodavac u potpunosti kontroliše cijene. Monopolske cijene su, prema pravilu, najviše.
Cilj zakona o konkurenciji je ogranièavanje monopolskih i njima bliskih situacija na tržištu.
Zakonom su regulisani sporazumi izmeðu konkurenata na tržištu kojima se smanjuje meðusobno rivalstvo, karteli ili tajne grupacije za koordinaciju tržišnih aktivnosti, integracije kompanija, kao i neke aktivnosti države koje umanjuju konkurenciju.
(kraj) dmc