Crna Gora primjer za države regiona
- Crna Gora primjer za države regiona
- Post By urednik
- 19:09, 21 februar, 2013

Podgorica,Berlin (MINA) – Crna Gora ima potencijal da postane model za sve države regiona i njihov ukupan napredak na evropskom i evroatlanskom putu, ocijenjeno je tokom susreta potpredsjednika Vlade Igora Lukšiæa i njemaèkih zvaniènika.
Lukšiæ boravi u zvaniènoj posjeti Berlinu gdje se sastao sa savjetnikom kancelara Angele Merkel za spoljnu i bezbjednosnu politiku Kristof Hojzgenom i sa savjetnikom za evropske poslove Nikolausom Majerom Landrutom, sa kojim je razgovarao o nastupajuæim obavezama iz evropske agende.
Hojzgen je kazao da Njemaèka snažno podržava dalji napredak Crne Gore u integracionim procesima, uz ocjenu da ostaju privrženi politici proširenja i evropskoj perspektivi Zapadnog Balkana.
Lukšiæ je nakon sastanaka saopštio da su mu njemaèki zvaniènici prenijeli poruku snažnog ohrabrenja da Crna Gora nastavi istim putem i tempom kada je u pitanju EU i NATO agenda, politika dobrosusjedstva, u sve u cilju ekonomskog prosperiteta države.
„Ohrabrenje Njemaèke da nastavimo reforme važno je za Crnu Goru i njene graðane, jer sve reforme sprovodimo zbog njih i benefita koji treba da imaju“, rekao je Lukšiæ.
Lukšiæ je kazao da iskustva Crna Gora u pregovarèkom procesu koje transponuje u sistem kao visoke standarde pozitivno utièu na sve zemlje regiona, jer æe ih koristiti kao model.
On je ocijenio da Crna Gora ima brojne kvalitete u smislu unutrašnje stabilnosti, demokratskog sistema koji je na putu potpune konsolidacije, dobrih odnosa sa regionom, što je èini važnim bez obzira na velièinu države.
Lukšiæ je kazao da pisanje akcionih planova, njihovo sprovoðenje za poglavlja 23 i 24 i sve ono što se bude transponovalo u sistem kao visoke standarde kada je u pitanju vladavina prava pozitivno utièe kao iskustvo i kao nastavak integracionog procesa i na druge države.
»Moramo biti svjesni da za svaku novu državu èlanicu su standardi veæi i zahtjevi veæi i tome moramo da se prilagodimo, jer jedino tako možemo uvjeriti ostale da je EU potrebno dalje da se širi«, smatra Lukšiæ.
S druge strane, dodao je, to æe imati kao model i pozitivne implikacije na druge, »jer æe i drugi koristiti naša iskustva i naše primjere«.
»Mi smo prvi koji nakon Hrvatske ulazimo u proces pristupnih pregovora i iskustva Hrvatske u posljednjoj fazi tih pregovora su nama bitna, jer ih mi veæ sada poèinjemo koristiti, i iste stvari æe se odnositi na zemlje u regionu«, kazao je Lukšiæ.
On je mišljenja da Crna Gora ima jako puno kvaliteta u smislu unutrašnje stabilnosti, »bez obzira naravno na razlièita gledišta o mnogim pitanjima, ali rekao bih da je demokratski sistem u Crnoj Gori na putu potpune konsolidacije«.
»Crna Gora ima odliène odnose sa svim u regionu. Sve to èini, bez obzira što smo mala država, da naš uticaj, reference i kredibilitet je zapravo iznad onoga što bi možda važilo za zemlju naših uslovno reèeno gabarita, tako da je u tom smislu Crna Gora model po kome bi mogli i drugi da se ugledaju«, smatra Lukšiæ.
Na pitanje kakav na èemu je bio akcenat na sastanku u fondaciji Konrad Adenauer, Lukšiæ je odgovorio da su sagovornici razmijenili iskustava o tome šta se dešava u Crnoj Gori i u regionu i moguæi projekti koje bi Fondacija mogla finansirati.
»Sve ono što graðani u evropskim zemljama imaju moguænosti, trebaju da imaju i graðani u Crnoj Gori. Treba da budu aktivni sudionici politièkog života, i da na taj naèin politièari odnosno donosioci odluka - ljudi u Vladi budu odgovorniji za odluke koje donose«, zakljuèio je Lukšiæ.
(kraj) anm