
Podgorica, (MINA) - Crna Gora danas je u Hamburgu pristupila Evropskoj laboratoriji za molekularnu biologiju (EMBL), saopšteno je iz Ministarstva nauke.
Aplikaciju Crne Gore za punopravno članstvo u EMBL-u predstavila je ministarka nauke, Sanja Damjanović i profesor Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta Crne Gore, Danilo Mrdak.
Iz Ministarstva su saopštili da Damjanović predvodi crnogorsku delegaciju na godišnjem sastanku Savjeta EMBL-a i Evropske organizacije za molekularnu biologiju (EMBC) u Hamburgu.
Damjanović je tokom konferencije imala sastanke sa predstavnicima EMBL-a i EMBC-a, na kojima je razgovarano o modelima saradnje sa crnogorskim istraživačima i naučnicima u cilju omogućivanja pristupa velikim infrastrukturama i savremenim tehnologijama koje nude te organizacije.
Damjanović je imala zvanične susrete sa direktoricom EMBO-a, Mariom Leptin, predsjednikom i generalnim direktorom EMBC, Gerritom van Meerom i Iainom Mattajem, kao i predsjednikom Savjeta, Patrickom Cramerom. Ona se sastala i sa direktorom, administrativnim direktorom, Matthiasom Hentzeom i Christianom Scherfom, kao i direktorom odjeljenja u Hamburgu i direktoricom Odsjeka za međunarodnu saradnju, Matthiasom Wilmannsom i Silke Schumacher.
Iz Ministarstva su naveli da je crnogorska delegacija imala priliku da posjeti njemački istraživački centar Deutsches Elektronen-Synchrotron (DESY) i treću generaciju sinhrotronskog akceleratora - PETRA III, koji se nalaze u Hamburgu.
U projekat DESY su uključene naučne institucije iz Njemačke, Francuske, Italije, Poljske, Rusije, španije i drugih zemalja.
Damjanović je upoznala delegaciju EMBO i EMBL sa inicijativom o uspostavljanju Međunarodnog instituta za održive tehnologije na prostoru jugoistočne Evrope.
“S tim u vezi, da bi se izgradila ekspertiza za prvu opciju instituta #synchrotron light source# dobrodošla je pomoć EMBO-a i EMBL-a, budući da se bave tom oblašću, što su čelni ljudi tih organizacija prepoznali i podržali”, navodi se u saopštenju.
Iz Ministarstva su dodali da je posebna pažnja bila posvećena budućoj saradnji na EU programima Horizont 2020 i Twinning.
“Damjanović je upoznala sagovornike sa uspostavljanjem nacionalne kancelarije za projekte, koja je nedostajala u našem ekosistemu. U tom kontekstu, angažovane su aktivne nacionalne kontakt osobe i omogućeno učešće na svima značajnim odborima u Briselu“, rekli su predstavnici Ministarstva.
Predstavnici EMBO i EMBL podržali su članstvo Crne Gore i saopštii da su zadovoljni što je postala članica tih prestižnih naučnih porodica.
Na sastancima je dogovorena organizacija workshop-ova i obuka za studente i istraživače u Crnoj Gori, kao i boravak studenata doktorskih studija na određeno vrijeme u EMBL i EMBO, kako bi stekli znanja i iskustva koja kasnije mogu da primijene u laboratorijama u matičnim institucijama i na taj način ojačaju naučne i istraživačke kapacitete u zemlji.
“Ukoliko omogućimo mladim ljudima rad na međunarodnim projektima, pristup savremenim tehnologijama, velikom obimu podataka, pristupu najsavremenijim IT resursima, smanjićemo odliv talenata iz zemlje, a na duže staze i preokrenuti proces”, rekla je Damjanović.
Crna Gora je u ponedjeljak postala punopravni član EMBO.
Uključenje u obje organizacije se, kako je objašnjeno iz Ministarstva, odvijalo paralelno, kao u slučaju Malte i Luksemburga. S tim u vezi, Damjanović je navela da Crna Gora slijedi iskustva zemalja poput Malte, koja je napravila veliki iskorak u inovativnom sistemu i ima sličnost sa Crnom Gorom u pogledu veličine i broja naučnika.
Damjanović je dodala da je raduje što se Crna Gora priključila organizacijama EMBO i EMBL, jer je internacionalizacija prioritet Ministarstva nauke, što će povećati učešće u programu EU Horizont 2020 i uticati na smanjenje odliva talenata.
EMBL je jedna od vodećih svjetskih istraživačkih institucija, dok EMBO) okuplja preko 1,7 hiljada naučnika iz Evrope.
Preko 100 naučnika svake godine ima priliku da bude korisnik kratkoročnih stipendija EMBO-a, nakon kojih u laboratorijama u matičnim institucijama mogu da koriste novostečene vještine i znanja i budu kontakt osoba za saradnju sa EMBO.
EMBO nudi i program Mladih istraživača EMBO, koji je počeo 2000. godine. EMBO mladi istraživači se biraju na godišnjem nivou, a 73 aktuelna člana, zajedno sa 384 bivših članova programa i primalaca EMBO grantova, čine mrežu vodecÌih naučnika u Evropi.
(kraj) nar