
Vašington/Podgorica, (MINA) – Crna Gora se po stepenu slobode medija nalazi na 104. mjestu u najnovijem izvještaju organizacije "Reporteri bez granica", što je za 27 mjesta niže u odnosu na prethodni.
Ta organizacija objavila je danas ovogodišnji izvještaj, koji obuhvati 178 zemalja svijeta.
Od zemalja na Balkanu, najbolje je rangirana Slovenija, na 46., zatim Bosna i Hercegovina na 47, a slijede Hrvatska na 62., Makedonija na 68., Srbija na 85. i Kosovo na 92. mjestu.
Reporteri bez granica ocjenjuju da balkanske zemlje i dalje zabrinjavaju i bilježe velike promjene kada je sloboda medija u pitanju.
Crna Gora, koja bilježi pad za 27 mjesta, Makedonija 34, Srbija 23 i Kosovo 17, »trpe« velike gubitke, navode iz organizacije.
»Iako je veæina balkanskih zemalja usvojila brojne zakonske reforme zbog pristupa u Evropsku uniju, njihova primjena je veæinom tek na »embrionalnom«, ako ne i na nepostojeæem nivou«, ocjenjuje se u Izvještaju.
Navodi se da kontrola javnosti i privatnih medija od institucija predstavlja dogovor izmeðu politièkih i sudskih krugova i tako èini rad novinara izrazito teškim.
»Novinari su u nezavidnoj situaciji, uhvaæeni u krug nemira izmeðu ultranacionalistièkih grupa i autoriteta države koji se još nijesu oslobodili komunistièkog perioda«, kaže se u Izvještaju koji je objavljen na sajtu te organizacije.
Navodi se da se veliki dio novinara ne obraèunava sa cenzurom, da vode raèuna o tome gdje je bolje plaæen posao i tako ruše kredibilitet profesije.
Prvih šest mjesta u Izvještaju, prema procjeni Reportera bez granica, sa jednakim brojem poena - nula, zauzimaju Finska, Švedska, Norveška, Island, Švajcarska i Holandija.
Prema Izvještaju, Ruanda, Jemen i Sirija pridružile su se popisu od deset za novinare najrepresivnijih zemalja, a Kuba je prvi put ispala iz te grupe.
Meðu poslednjima na listi su Iran, Turkmenistan, Sjeverna Koreja i Eritreja.
Sjedinjene Amerièke Države su na 20., Turska je na 138., a Rusija na 144 mjestu.
(kraj) anm/mil/isf