Crna Gora primjer državama regiona
- Crna Gora primjer državama regiona
- Post By urednik
- 18:09, 25 novembar, 2013

Podgorica, (MINA) – Crna Gora je za kratko vrijeme ostvarila odlièan integracioni napredak a njeno iskustvo iz organizacije i voðenja pristupnih pregovora može biti veoma dragocjeno za ostale države iz regiona, poruèeno je na panel diskusiji u Briselu.
Državni sekretar za evropske integracije i glavni pregovaraè ambasador Aleksandar Andrija Pejoviæ uèestovao je u Briselu na panel diskusiji: Dodatno podsticanje politike proširenja EU na Balkan nakon èlanstva Hrvatske.
Iz MVPEI je saopšteno da su uèesnici panela su razmijenili mišljenje o aktuelnim reformskim procesima na Balkanu i glavnim izazovima s kojima se suoèavaju države u procesu evropske integracije, s akcentom na jaèanje vladavine prava i pospješivanje ekonomskog rasta i razvoja. U
»Istaknuto je da su globalizacija, kao i ekonomska i finansijska kriza, nametnuli izazove ne samo za države u procesu pristupanja, nego i za samu EU. Kada je rijeè o Uniji, pred njom je ozbiljan posao u pravcu nastavka ekonomskog oporavka, ali i institucionalne i politièke konsolidacije«, ocijenjeno je na panelu.
S druge strane, dodaje se u saopštnju, države kandidate i potencijalne kandidate za èlanstvo èeka dug put unutrašnje transformacije kroz sprovoðenje kompleksnih reformi koje æe ih postepeno dovesti do evropskog kvaliteta života.
»Rijeè je o kompatibilnim procesima èiji æe kvalitet i brzina imati uticaja na dalju dinamiku pristupanja država regiona Evropskoj uniji«, kazali su iz MVPEI.
Pejoviæ je, kako se navodi, uèesnicima skupa predstavio najvažnije rezultate koje je Crna Gora dosad ostvarila, pri èemu je istakao korištenje hrvatskog iskustva prilikom formiranja kvalitetne pregovaraèke strukture, zbog sliènosti sistema, kao i iskustvo Islanda u poboljšanju komunikacije i informisanja javnosti o procesu pristupanja.
»Ukazao je na uspješan završetak procesa skrininga i otvaranje i privremeno zatvaranje dva pregovaraèka poglavlja i posebno predstavio opsežne pripreme za otvaranje 23. i 24. poglavlja koje su pratile dobra organizacija, struèan i posveæen rad èlanova radnih grupa, kvalitetna meðuresorna komunikacija i saradnja, kao i snažna politièka volja i konsenzus po pitanju donošenja važnih odluka i kreiranja najboljih rješenja«, saopštili su iz MVPEI.
On je istakao da je kompletno društvo svjesno težine zadatka i naglasio da su kljuèni izazovi i zadaci koji stoje pred Crnom Gorom istovremeno i najbolja unutrašnja priprema za buduæe èlanstvo u EU.
»U tom kontekstu je istakao uvjerenje da æe dosadašnji napori u ovoj oblasti biti verifikovani poèetkom pregovora u ova dva poglavlja do kraja godine, što æe omoguæiti da otvorimo pregovore i u ostalim oblastima«, kazali su iz Ministarstva.
Pejoviæ je ponovio da pregovaraèki proces nije samo usklaðivanje zakonodavstva s pravnom tekovinom nego usklaðenost cijelog sistema, na èemu države zapadnog Balkana rade veæ skoro dvije decenije.
Govoreæi o dinamici proširenja, Pejoviæ je ocijenio da sve države u procesu pristupanja prave odluène korake u pravcu èlanstva u EU, što doprinosi kreiranju pozitivnog imidža zapadnog Balkana,
»U predstojeæem periodu potrebno je održati zamah reformi i osnažiti evropsku perspektivu država regiona, nakon ulaska Hrvatske«, kazao je Pejoviæ.
Uèesnici skupa su istakli da je Crna Gora za kratko vrijeme ostvarila odlièan integracioni napredak i da njeno iskustvo iz organizacije i voðenja pristupnih pregovora može biti veoma dragocjeno za ostale države iz regiona.
Konstatovano je da, i pored izazova, na globalnom i unutrašnjem planu, integracija država Zapadnog Balkana ostaje prioritet politike proširenja EU.
»U tom smislu, države èlanice i države aspiranti za èlanstvo treba da dinamiziraju procese koji æe donijeti novi, unaprijeðeni, kvalitet života svih graðana«, poruèeno je na panelu.
Na panelu su govorili i glavni pregovaraè Srbije, Tanja Mišèeviæ, generalni direktor za proširenje EU u Evropskoj komisiji Krišan Danijelson, šef Odjeljenja za proširenje EU, susjedsku i vanjsku politiku EU u Ministarstvu vanjskih poslova Njemaèke Kristof Reclaf, šef Kancelarije Svjetske Banke u Beèu Anton Nimac i direktor Centra za jugoistoène evropske studije na Univerzitetu u Gracu Florijan Biber.
Panel je realizovan u formi politièkog dijaloga koji je organizovao Centar za evropsku politiku, u saradnji s Evropskim fondom za Balkan i Centrom za jugoistoène evropske studije u Gracu.
(kraj) anm