Crnoj Gori potrebna razvojna banka
- Crnoj Gori potrebna razvojna banka
- Post By kristina
- 14:03, 22 septembar, 2016

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – U Crnoj Gori trebalo bi osnovati državnu razvojnu banku, kao efikasan mehanizam za podsticanje razvoja i rješavanje problema privrede, koji se odnose na nelikvidnost i nedovoljno dostupne izvore finansiranja, ocijenili su danas iz Socijaldemokrata (SD).
Kandidat za poslanika i član Predsjedništva SD-a, Boris Mugoša, saopštio je da bi početni kapital banke u visini od najmanje 100 miliona EUR bio utvrđen zakonom.
„Posebno ćemo razraditi model po kojem bi sva novčana sredstva koja država ostvari po osnovu prihoda od privatizacije bila preusmjeravana upravo državnoj razvojnoj banci, jer će se na taj način osigurati da sredstva prikupljena valorizacijom svega što su sticale prethodne generacije budu upotrijebljena za razvoj koji generiše nova radna mjesta“, naveo je Mugoša u saopštenju.
Upravo će otvaranje novih radnih mjesta, kako je ocijenio, biti jedan od ključnih kriterijuma koji će se uzimati u obzir prilikom dodjele tih sredstava.
Mugoša je dodao da se u SD-u zalažu za aktivnu ulogu države u ekonomiji, koja mora biti efikasan mehanizam za podsticanje privrednog razvoja, ali i korektivni faktor u cilju stvaranja pravedne tržišne utakmice i socijalno odgovorne raspodjele ekonomskog benefita.
Državna razvojna banka će, kako je rekao, imati krajnje stručan, korporativni menadžment, koji će biti oslobođen od bilo kakvih političkih uticaja.
„Cilj formiranja državne razvojne banke je kreditiranje privrednih djelatnosti koje su od posebnog značaja za ukupni ekonomski društveni razvoj, finansiranje projekata od državnog značaja kao što su infrastrukturni i drugi razvojni projekti, davanje garancija za projekte koji su od posebnog značaja za regionalni razvoj i rješavanje socijalnih pitanja, finansiranje malih i srednjih preduzeća u sektorima koji generišu najbrži ekonomski rast i podsticanje izvozno orjentisanih malih i srednjih preduzeća i porodičnih firmi, koja su najbolji garant održivosti privrednog rasta”, objasnio je Mugoša.
On je saopštio da će posebne linije u vidu beskamatnih kredita biti koncipirane za zapošljavanje visokoškolaca, mladih poljoprivrednika, građana koji su ostali bez posla kao tehnološki viškovi, dugoročno nezaposlenih, za socijalno preduzetništvo.
“Sva potencijalna pitanja koja su od značaja za rad državne razvojne banke, pa i pitanje potencijalne transformacije Investiciono razvojnog fonda (IRF) u razvojnu banku, urediće se posebnim zakonom, koji će se donijeti u prvoj godini mandata nove Vlade”, zaključio je Mugoša.
(kraj) jlb/nar