Crnoj Gori potrebno jedinstveno regulatorno tijelo
- Crnoj Gori potrebno jedinstveno regulatorno tijelo
- Post By urednik
- 12:59, 9 jul, 2019

Podgorica, (MINA) – Crnoj Gori je potrebno jedinstveno regulatorno tijelo koje bi pratilo primjenu Kodeksa novinara, ali to u ovom trenutku nije moguće jer je medijska scena duboko podijeljena, ocijenila je zamjenica glavnog i odgovornog urednika Portala Analitika, Vesna Rajković Nenadić.
Ona je rekla da je Crnoj Gori potrebno jedinstveno regulatorno tijelo koje bi pratilo primjenu Kodeksa novinara ali u potpuno drugačijim zakonskim i društvenim uslovima, koji trenutno ne postoje.
Nenadić Rajković smatra da formiranje takvog tijela nije moguće u ovom trenutku, jer je medijska scena toliko duboko podijeljena da se to odražava i na lične odnose novinara.
"Moguće je da se, ako EU dovoljno ozbiljno a ne deklarativno shvati ovaj problem, na kraju formira, ali smatram da neće biti dugog vijeka i da bi u ovakvoj postavci stvari donijelo više štete nego koristi«, rekla je Rajković Nenadić agenciji MINA.
Ona ne vjeruje da je moguće objektivno sagledati rad medija koji ne pripada takozvanim „prijateljskim“ medijima.
»Osim toga, u posljednje vrijeme se ističe iz jednog medijskog korupsa da u Crnoj Gori nema polarizacije medija već, kako ističu, medija i antimedija«, kazala je Rajković Nenadić.
Kako je rekla, to je jako opasna teza jer se želi prikazati da sve što dolazi od tih medija je skladu sa standardima a sa druge strane je sve propaganda.
»Ta teza se plasira posljednjih pola godine i mislim da na nju posebno treba obratiti pažnju, jer nije ništa drugo do običan spin koji služi dobijanju grantova«, rekla je Rajković Nenadić.
Prema njenom mišljenju, crnogorski mediji se ne pridržavaju dovoljno Kodeksa novinara, što je očekivano.
»Mislim da se pridržavaju više nego zemlje u okruženju. U situaciji kada se trči za klikom i za čitanosti, kada opstanak medija diktiraju oglašivači, ne mislim da se može očekivati poštovanje Kodeksa, više nego što se sada poštuje«, ocijenila je Rajković Nenadić.
Ona je pojasnila da je Kodeks osnova novinarstva i da novinarima ne treba posebno objašnjavati šta je Kodeks i šta sadrži.
»To je kao da se objašnjava da su dva i dva jednako četiri. Pitanje je zašto se ne poštuje. Dakle, treba liječiti uzroke a ne posljedice. To što se non stop priča da treba poštovati Kodeks ne znači baš ništa«, poručila je Rajković Nenadić.
Ona je mišljenja da samoregulacija nema nikakve veze za etičkim i objektivnim izvještavanjem.
»Na primjer, nakon što je ukinuta kleveta urednici i novinari su zaštićeni odlaska u zatvor i mogu da pišu što god hoće. U eri lažnih vijesti, propagande i spinova, ali ponavljam prevashodno trkom i borbom za klikom i tiražom, više im se isplati da objavljuju takozvane vijesti koje će im donijeti profit sa sve spoznajom da mogu pred sudom odgovarati i biti kažnjeni sa par hiljada EUR«, rekla je Rajković Nenadić.
Ona samtra da u takvoj situaciji a posebno kada su rezultati istraživanja pokazali da bi građani omiljenom mediju oprostili laž, samoregularacija ne može da obezbijedi etičko i objektivno izvještavanje.
»Mislite da bi to što neko samoregulatorno tijelo napiše da je medij prekšio standard uticalo na poslovanje tog medija. Naravno da ne bi. Uticale bi strože sudske kazne koje bi plaćali mediji koje šire laži, vraćanje klevete i razvoj društva koji bi spreman da kazni takav medij«, rekla je Rajković Nenadić.
Ovako, smatra ona, priča o etici i samoregulaciji je priča za dobijanje grantova i ništa drugo.
Tekst je napisan uz finansijsku podršku Evropske unije kroz realizaciju projekta “Dealing with ethics and fake news” pod oznakom IPA2018/397-252. Sadržaj je isključiva odgovornost Agencije MINA i ne mora nužno odražavati stavove EU. Tekst se može preuzimati uz obavezno navođenje izvora.
(kraj) anm/isf