Crnu Goru ugrožava mnogo pravila
- Crnu Goru ugrožava mnogo pravila
- Post By angelina
- 16:12, 13 oktobar, 2004

Podgorica, (MINA-BUSINESS) - Suvišna pravila poveæavaju siromaštvo i stvaraju preduzetništvo neatraktivno za preuzimanje rizika, a prevelika ovlašæenja administracije uslove za korupciju, što je sluèaj i u Crnoj Gori, zakljuèili su uèesnici nedavne konferencije o crnogorskoj atraktivnosti za investicije.
U danas objavljenim zakljuècima sa skupa, koji su u Podgorici organizovale crnogorska Unija poslodavaca i Meðunarodna organizacija rada, navedeno je da je Crna Gora usvojila niz zakona za stimulisanje investicija i njihovu zaštitu, iako postoje problemi za sprovoðenje postojeæih.
«Crnogorske banke su ušle u funkciju organizatora davanja kredita malim i srednjim preduzeæima i preduzetnicima, ali je, u cilju izbjegavanja rizika, usvojena takva zakonska regulativa koja štiti bankare, a zajmoprimce dovodi u nepovoljan položaj», smatraju uèesnici konferencije.
Kao posebni problemi bankarske politike naglašeni su duga procedura odobravanja kredita i visoke kamatne stope, pri èemu poslodavci i preduzetnici traže da država i banke ponude povoljnija rješenja, posebno ako žele privlaèenje stranih investitora, bez kojih neæe biti znaèajnijeg oporavka privrede.
Pri definisanju puta Crne Gore u evropske integracije preporuèeno je da bude uzeta u obzir èinjenica da je Evropska unija veæ prihvatila dio zemalja koje su joj se prilagoðavale i podsticala ih jeftinim kapitalom.
«Sistem oporezivanja u Crnoj Gori je u skladu sa meðunarodnim standardima i raðen na osnovu komparativne analize i iskustva zemalja Evropske unije, uz veoma èeste izmjene i dopune propisa, što govori da se vodi raèuna o prihvatanju primjedbi, ali, sa druge strane, stvara osjeæaj nekonzistentnosti i nestabilnosti pravnog i ekonomskog sistema», navedeno je u zakljuècima.
Ocijenjeno je da je crnogorska stopa poreza na dodatu vrijednost (PDV), od 17 odsto, konkurentna onima u èlanicama Evropske unije, ali i vrlo visoka za poèetak njegove primjene.
Pored toga, kako je navedeno, Crna Gora nije uvela manju stopu, što æe biti neophodno ukoliko želi stimulisati proizvodnju i opstanak domaæe proizvodnje i trgovine.
«PDV nije limitirajuæi faktor za priliv investicija i, uz korekcije, može da predstavlja jedan od važnih parametara stabilnosti pravnog i ekonomskog sistema», smatraju uèesnici konferencije.
Navedeno je i da je crnogorska stopa poreza na dobit meðu najmanjima u Evropi i stimulativna za investitore, dok carinski sistem može veoma da ih destimuliše.
«Carinske stope su konkurentne onima u okruženju i polje za popravku sistema treba tražiti u eliminaciji birokratskog nasljeða, odnosno efikasnije službe i borbe protiv svih pojava korupcije», tvrde poslodavci.
Kao dodatni ogranièavajuæi faktori prepoznati su izraženi unutrašnji politièki sukobi i podjele, nedostatak struènjaka, naslijeðena shvatanja kulta rada, neizgraðena infrastruktura, skupe usluge, nerazvijen i neadekvatan socijalni dijalog, siva ekonomija i korupcija, ogranièeno tržište i nedovoljno stimulisanje domaæe proizvodnje, konstantni sukobi o modelima i procedurama privatizacije, teškoæe u primjeni zakona i neefikasna uprava i pravosuðe.
(kraj) anf/kmh